TARİHİMİZ

Hilti history

1941’de Martin Hilti tarafından kuruluşundan itibaren Hilti, uzun bir yoldan geldi. Hilti olarak biz, büyük bir büyüme arzusuna sahibiz. Bugüne kadar geldiğimiz yol hakkında bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bilgilerimize göz atın.

1941 - KURULUŞ

Mühendis Martin Hilti (1915-1997) ve kardeşi Eugen (1911-1964) Hilti Maschinenbau OHG’yi Schaan, Liechtenstein’da kurdu.

1948 - Patent başvurusu

Martin Hilti, dikkatini bağlantı teknolojilerine çevirdi ve bu konuda ilk patentini aldı. 1950’lerin başında el aletleri ve çivi çakma tabancaları tanıtıldı.

1952 - SATIŞ

Hilti İtalya’da bir satış anlaşması imzaladı, bu anlaşma uluslarası ilk satış anlaşmasıydı.

1957 - ATILIM

Dünyadaki ilk barut tahrikli alet olan DX-100, Hilti için teknolojik bir atılımın işareti oldu ve 60’lı yılların başından itibaren Hilti, hemen hemen 30 ülkede aktif olarak yer aldı.

1962 - ULUSLARARASI İŞ

Hilti daha şimdiden 30 civarı ülkede faliyet gösteriyor.

1964 - VEDA

Şirket kurucularından biri olan 53 yaşındaki Eugen Hilti, 20 Kasım’da aramızdan ayrıldı. Olağanüstü bir organizatör olan Eugen Hilti, şirketin Schaan’da genişlemesine çok büyük katkı sağlamıştır. O, aynı zamanda Devle Stajyer Komisyonu’yla da zamansız ölümüne kadar aşırı şekilde ilgilenirdi. 

1967 - GÜÇLÜ YENİLİKLERİ

İlk elektro pnömatik darbeli delici olan TE 17’nin tanıtılmasıyla TE serisi en kapsamlı alet serisine dönüşmüştür. Aynı sıralarda Hilti ilk mekanik ankraj sistemini geliştirdi.

1970 - ULUSLARARASI ÜRETİM TESİSLERİ

İlk uluslararası üretim tesisi Thüringen,Vorarlberg’te (Avusturya) açıldı.

1971 - YAYILMA

Almanya’da Münih yakınlarındaki Kaufering’te açılan üretim tesilerini takiben dünyanın bir çok yerinde üretim tesisleri açıldı.

1973 - BÜYÜME

Münih’te (Almanya) yeni kurulan Hilti Entwicklungsgesellschaft (HEG) delici ürünler, montaj teknolojileri ve dübel sistemleri geliştirmekteydi.

Şirket yönetim tabanını genişletirken 4 Yönetim Kurulu Üyesi de bu işler üzerinde çalışmaktaydı.

1975 - ATANMA

Yönetim Kuruluna 3 vekil üye atandı. Michael Hilti şirkete katılmış, satış ve pazarlama alanlarınının yönetimini üstlenmişti.

1980 - ŞİRKETİ GÜVENCEYE ALMA VE GELECEĞİNİ YENİDEN ŞEKİLLENDİRME

Amerika, Afrika, Asya ve Avrupa pazarlarının biçimlendirilmesi. 

Martin Hilti Aile Vakfı’nın kuruluşu.

1982 - ATANDI

Michael Hilti Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na atandı.

1985 - ODAK

Ankraj sistemleri, direk tespit, delici ve kırıcı ürün alanları tam fonksiyonlu ürün grupları olarak yeniden düzenlendi. Her grup ürün yönetimi, R&D, lojistik, kontrol, satın alma ve üretim fonksiyonlarını içinde barındırmaktaydı.

1986 -LİDERLİK

İlk kez pazar segmentasyonuna odaklanılan “Strateji 2000” sunumu. Ayrıca, küresel kurum kültürümüzün “Liderlik Fark Yaratır” sloganı altında bütünleşmesinin başlangıcı.

1990 - YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ

Martin Hilti CEO’luk görevini oğlu Michael’e devretti.

Kendisi ise Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmeye devam ediyor.

1991 - KÜRESELLEŞME

Uluslararası pazar organizasyonunun sürekli büyümesi. Rusya, Güney Afrika ve Asya’da olduğu gibi diğer branşlar da bu büyümeyi takip etti. Hilti için küreselleşme başladı.

1994 - DÖNÜŞÜM

Martin Hilti Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Michael Hilti’ye devretti ve kendisi Yönetim Kurulu Onursal Başkanı oldu. Pius Baschera ise CEO pozisyonuna atandı ve böylece ilk kez Hilti ailesinden olmayan biri liderliği devraldı.

1996 - ESAS İŞ

Yeni Şampiyon 3C Stratejisi müşteri, yetenek ve konsantrasyon temel alınarak oluşturuldu.

1997 - MİRAS

82 yaşında olan şirketin kurucusu Martin Hilti, 19 Ağustos’ta aramızdan ayrıldı.

2002 - ÖRGÜTLENME

Sonradan azımsanmayacak kadar büyük yeterlilik ve verimlilik kazanımlarına temel olacak küresel stantart iş süreçlerinin başlangıcı.

2003 - ÖDÜL

Hilti Grup örnek niteliğinde olan kurum kültüründen dolayı “Carl Bertelsmann Ödülü”ne layık görüldü.

2004 - KÜLTÜR

“Liderlik Fark Yaratır” sloganı “Kültür Yolculuğumuz” olarak değiştirildi. Dünya çapındaki bütün çalışanlara düzenli eğitim ve kurslar verilmesi yeni kurum kültürünün önemli bir yönü olmuştur.

2006 - YÖNETİM KURULUNDA DEĞİŞİKLİK

Yılın sonunda Pius Baschera sorumluluğu yeni CEO olarak Bo Risberg’e devretti. Baschera da Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Michael Hilti ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam etti.

2009 - ÜRETİM TESİSLERİ

Hilti dünya çapındaki sekizinci üretim tesisini Matamoros(Meksika)’da açtı. Diğer üretim tesisleri ise Schaan (Liechtenstein), Thüringen (Avusturya), Kaufering,Strass (Almanya), Zhanjiang ,Shanghai (Çin) ve Kecskemét (Macaristan)’dadır. 

FİNANSAL KRİZ

Şirket %20 küçüldü ve bu küçülme yeniden yapılanmayı başlattı.

2014 - ÜST YÖNETİM

Christoph Loos Hilti tarihindeki beşinci CEO olarak göreve başladı.

 

STRATEJİ

Yeni CEO’nun liderliği altında şirket, gelecek yıllar için yeni bir strateji belirledi. Son teknoloji ürünlerle farklılaşma, “Şampiyon 2020” strajesi için kilit bir unsur oldu.

2015 - YENİLİK MERKEZİ

Schaan,Liechtenstein’daki genel merkezde 450’yi aşkın çalışanımız için yeni modern bir inovasyon merkezi açıldı. 

TAŞINMA

Amerika’da Tulsa,Oklahoma’da bulunan genel merkez Dallas,Teksas yakınlarındaki Plano’ya taşındı. 

CİRO

Hilti ilk kez bir milyar doların üzerinde satış hacmini Kuzey Amerika’da yakaladı.

2016 - SADAKAT

Hilti, bütün ülkelerde genel merkezlerini ve şirket binalarını tamamen değiştirdi.

BU İÇERİĞİ PAYLAŞ