Depreme Dayanıklı Ankraj Tasarımı

Beton-çelik birleşimlerinde ve makina, cephe, mekanik&elektrik tesisat bağlantılarında kullanılan dübellerin hesapları mühendislik firmaları tarafından genellikle depremsiz durumda yapılmaktadır. Bu dübellerin daha küçük çaplarda kurtarmasını sağlamakla birlikte deprem durumunda herhangi bir garantisi bulunmamaktadır.

Depremin olmadığı statik durumda hesaplar çatlaklı veya çatlaksız betona göre yapılmaktadır:

  1. Çatlaksız Beton (ETAG Option 7):

Betondaki çatlakların 0.3 mm ye kadar çıkarıldığı ve betonun basınç bölgesinde yapılan dübel uygulamalarını kapsar. Örneğin temel üstüne kolon ayağı gibi bir uygulamada deprem durumu göz ardı edilirse betonu çatlaksız beton kabul edebiliriz.

  1. Çatlaklı Beton (ETAG 001 Option 1)

Betondaki çatlakların 0.4 mm ye kadar çıktığı ve betonun çekme bölgesinde yapılan dübel uygulamalarını kapsar. Örneğin basit kiriş sisteminde kirişin alt kısmı; konsol uygulamasında konsolun üst kısmı çekmeye çalışacağı için deprem durumunu göz ardı edilirse betonu çatlaklı kabul edebiliriz.

Please enter alternative text here (optional)

Yukarıda sayılan durumlar deprem durumunu kapsamadığı için EOTA(European Organization of Technical Approvals) dübellerin deprem durumundaki performansını ölçmek için ETAG 001 Annex E’yi ve sismik hesabını yapabilmek için EOTA TR45’i 2013 senesinde yayınlamıştır.

ETAG 001 Annex E’ye göre deprem durumu için C1 ve C2 olmak üzere iki farklı kategori söz konusudur:

1. C1 Sismik Durumu:

Deprem ivmesininin yapısal elemanların montajında 0.05g den daha düşük olduğu yerleri kapsar. 0.5 mm çatlak genişliğinde test edilen dübeldir. Yükler deprem simülasyonu şeklinde bir çekme ve kesme testi şeklinde verilir.

2. C2 Sismik Durumu: (Türkiye’nin deprem koşularına en uygun durum)

Deprem ivmesinin yapısal elemanların montajında 0.05g den daha yüksek olduğu yerleri kapsar. Çatlaklar 0-0.8 mm arasında açılıp kapanırken çekme ve kesme kuvveti deprem simülasyonu şeklinde verilir. 

 

Please enter alternative text here (optional)

ETA C2 sismik onayının bulunması bir ürünün performansı ile ilgili genel bir bilgi vermekle beraber mevcut deprem yüklerini ankraj sisteminin taşıyıp taşımayacağına dair karar ancak EOTA TR45’e göre deprem(sismik) hesabı yapılarak karar verilebilmektedir. Ürünün ETA C2 sismik onayındaki veriler bu teknik rapordaki katsayılara göre hesaplanarak nihai durum ortaya çıkarılmaktadır.

Türkiye’nin riskli deprem haritası dolayısıyla Profis Ankraj programında deprem tasarımı varsayılan ayar olarak çıkmaktadır. Plakanıza gelen yükler arasında deprem yükü varsa herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

Ankraj plakanıza etkittiğiniz yük kombinasyonunuzda deprem yükü bulunmadığı durumda programın “Yükler” sekmesinden sismik dizayn butonunu kapatıp statik tasarıma geri dönmenizi önermekteyiz.

Please enter alternative text here (optional)

Profis Anchor’da ankraj tasarımı ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve webinarlarımıza katılmak için trwebinar@hilti.com adresine e-posta atabilirsiniz.

BU İÇERİĞİ PAYLAŞ