MAKİNE TEMİZLİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ DETAYLAR

Ekiplerinize güvenli ve sağlıklı iş ortamını sağlayabilmek

Üzgünüz! Resim görüntülenemiyor

Şantiyelerdeki hijyen, Koronavirüs salgını nedeniyle her zamankinden daha da önem kazandı. Makinelerinizin temizliği, çalışanlarınızın hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyması, çalışanlarınızın güvenliği açısından önemli bir role sahip. Ayrıca, makinelerinizde uygulayacağınız rutin bakım ve temizlik işlemleri sayesinde beklenmedik arızaların önüne geçerek olası iş kazası riskini de azaltmış olursunuz.

Makinelerinizin kullanım sıklığı ve durumuna bağlı olarak temizleme işlemi yaklaşık 2-3 dakikanızı alacaktır. Detaylı bir temizlik için bu süre biraz daha uzayabilir.

Gelişmiş makine temizliği

Kimyasal temizleyiciler kullanmadan önce güvenlik ve makine koruması için lütfen ürün kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyun. Hidrojen peroksit, klor bazlı fungisidler, sıhhi temiz ürünleri, asit veya sitrik asit, kireç ve yağ çözücüler makinenizde hasara sebep olabileceğinden kullanılmamalıdır.

  1. Rutin makine temizliği kısmındaki işlemleri uyguladıktan sonra aşağıdaki adımları takip edin:
  2. Kuru bir bez üzerine özel temizleyici ürün veya dezenfektanı nemli hale gelene kadar sprey ile uygulayın.
  3. Özellikle tutma kolu gibi makine ile temas edilen bölgelere dikkat ederek silin.
  4. Kullandığınız temizlik ürününde belirtilen ve önerilen ‘ürün ile temas süresi’ uyarılarını dikkate alın.
  5. Makine üzerinde kalan fazla sıvıyı bekletmeden durulayın.

Dikkat:

  • Bu uygulama makinenizde hasar oluşmasını önleyici bir temizlik prosedürüdür. Makinenin temizlik sonrası tamamen dezenfekte olduğu anlamına gelmez.
  • Kimyasal temizlik ürünleri ile temas ettikten sonra ellerinizi iyice yıkayın. Ellerinizi yıkamadan önce yüz ile temasından kaçının.
  • Temizliğin uygun bir havalandırma sistemi olan ortamda yapılmasına özen gösterin
  • Kimyasal temizlik ürünlerini doğrudan makinenizin üzerine püskürtmeyin, bu hasara neden olabilir.
  • Makine üzerinde herhangi bir kan kalıntısına denk gelirseniz ek önlemler alınması gerekir. Bunun için lütfen şirketinizin ilgili protokolünü inceleyin. Makine temizliği işlemini uygulayacak olan çalışanlarınızın kan yolu ile bulaşan hastalıklar ile ilgili bilinçli, Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) eğitimi tamamlamış olması gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için:

Ekipmanlarınızın temizliği ve bakımı hakkında herhangi bir sorunuz olursa Hilti Türkiye ile iletişime geçebilirsiniz.

Ek güvenlik bilgileri için lütfen Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi yetkili kuruluşlardan bilgi alabilirsiniz.

www.hilti.com.tr / 44HILTI (444 4584)

BU İÇERİĞİ PAYLAŞ