Perçinlemenin Öyküsü

Eyfel Kulesi'nden Levi's Kotlarına

riveting tool

Perçinlerin Antik Roma'da inşaat için en çok kullanılan araçlardan biri olduğumuzu biliyor muydunuz? Bu, tarih boyunca perçinlemenin büyüleyici yolculuğunun sadece bir parçası. Perçinleri cephe panellerinde sabitlemek için kablosuz perçin aracımızı kullanırken, her şeyin nerede başladığını merak edebilirsiniz. Perçinleme tüm inşaat türlerinde nasıl bu kadar yaygın oldu? Peki neden bu ürünlere perçin takımları deniyor?

Perçinlemenin anlamı nedir?

Perçinleme her tür yapıda kullanılır, metal en yaygın perçinlenen malzemedir ancak ahşap, kil ve kumaş listede çok geride değildir. Peki bu ürün bu ismi nasıl aldı?


Bu kelimeyi kullanıyoruz, çünkü iki nesneyi (genellikle metal) birlikte perçinlemek neredeyse kalıcı bir bağlantı oluşturmak için basit ve etkili bir yoldur ve inşaat dünyasının dışında, örneğin "bir şeye perçinlendiğinizde ve kendinizi koparamadığınızda" da kullanılır; yeni ürün lansmanımızda ürünlerimizle aramızdaki bağ gibi.

Zamanla, bu perçin yöntemi en güçlü, en kalıcı bağlantı yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Fransa'da 1.063 mt. yüksekliğindeki ve 18.000 parça çelik kullanılarak inşa edilen Eyfel Kulesi'nin tüm parçaları 2,5 milyon termal olarak monte edilmiş perçin kullanılarak bir araya getirildi. Tarih boyunca perçinlerin kayda değer kullanımları sadece bununla sınırlı değil, Golden Gate Köprüsü, Sydney Harbour Köprüsü ve Titanik yolcu gemisinde de kullanlmış.. Aslında, 2 milyonu elle yapılan ve 1 milyonu hidrolik çekiç kullanılarak tamamlanan Titanik inşasında 3.000.000 perçin kullanılmıştır.

 

EN İLGİNÇ 5 PERÇİN ÖYKÜSÜ

1.

103/5000

İlk perçinler Eski Mısır'da 5.000 yıl önce ortaya çıktı ve kulpları kil kavanozlarına sabitlediler.

2.

1800'lerin ortalarında perçinler mimari binaların yapımında kullanılıyordu. Örneğin, demir kirişler birlikte perçinlendi, son derece güçlü yapılar oluşturdu ve bugün bizi çevreleyen gökdelenlerin yolunu açtı.

3.

1873 yılında Levi Strauss, pantolonlarını ortak dikiş noktalarına takviye ettiği  bakır perçinli denim kotları için bir patent aldı. Levis, 200 milyondan fazla bakır perçinli kot sattı.

4.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Amerikan hükümeti, ev cephesindeki kadınları, özellikle havacılık endüstrisinde işçi ve mühendis gibi roller üstlenmeye teşvik eden “Rosie the Riveter” kampanyasını başlattı.

5.

Hava basınçlı aletlerin ortaya çıkması perçinlemeyi daha verimli hale getirdi. Bugünün perçinleme işlemi, perçin başlığının son haline getirildiği, saniyede birçok kez ateş eden perçinleme tabancaları ile gerçekleştirilir.

perçin nasıl çalışır?

Perçin deliğe yerleştirilir, uygulama sırasında kuyruk kısmı orijinal delik çapından 1,5 kat daha fazla genişler ve bu sayede perçin iki yüzey arasını sabitler.


Şimdi perçinin bugüne nasıl ulaştığını açıkladık, daha ilginç perçinleme örnekleriniz var mı? Ya da bu konuda daha fazla öğrenmek istedikleriniz? Bize haber verin ve ask.hilti.com.tr 'deki sohbetlerimize katılın!

Bu perçinleme hikayelerinden hoşlandıysanız sizi Hilti RT 6perçinleme ürünümüzü incelemeye bekleriz. Aşağıdaki kırmızı kutuyu tıklayabilirsiniz. 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞ