Dil seçenekleri

DD 30-W

Orijinal kullanım kılavuzu

Dokümantasyon verileri

Bu doküman için

 • Çalıştırmadan önce bu dokümanı okuyunuz. Bu, güvenli çalışma ve arızasız kullanım için ön koşuldur.
 • Bu dokümanda ve ürün üzerinde bulunan güvenlik ve uyarı bilgilerine dikkat ediniz.
 • Kullanım kılavuzunu her zaman ürün üzerinde bulundurunuz ve ürünü sadece bu kılavuz ile birlikte başka kişilere veriniz.

Resim açıklaması

Uyarı bilgileri

Uyarı bilgileri, ürün ile çalışırken ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı uyarır. Aşağıdaki uyarı metinleri kullanılır:
TEHLİKE
TEHLİKE !
 • Ağır vücut yaralanmalarına veya doğrudan ölüme sebep olabilecek tehlikeler için.
İKAZ
İKAZ !
 • Ağır yaralanmalara veya ölüme neden olabilecek tehlikeler için.
DİKKAT
DİKKAT !
 • Hafif vücut yaralanmalarına veya maddi hasarlara yol açabilecek olası tehlikeli durumlar için.

Dokümandaki semboller

Bu dokümanda aşağıdaki semboller kullanılmıştır:
Image alternative Kullanmadan önce kullanım kılavuzunu okuyunuz
Image alternative Kullanım uyarıları ve diğer gerekli bilgiler
Image alternative Geri dönüşümlü malzemeler ile çalışma
Image alternative Elektrikli aletleri ve aküleri evdeki çöplere atmayınız

Resimlerdeki semboller

Resimlerde aşağıdaki semboller kullanılmıştır:
Image alternative Bu sayılar, kılavuzun başlangıcındaki ilgili resimlere atanmıştır
Image alternative Numaralandırma, resimdeki çalışma adımlarının sırasını göstermektedir ve metindeki çalışma adımlarından farklı olabilir
Image alternative Pozisyon numaraları Genel bakış resminde kullanılır ve Ürüne genel bakış bölümündeki açıklama numaralarına referans niteliğindedir
Image alternative Bu işaret, ürün ile çalışırken dikkatinizi çekmek için koyulmuştur.

Ürüne bağlı semboller

Üründeki semboller

Üründe aşağıdaki semboller kullanılmıştır:
Image alternative Tehlikeli elektrik gerilimine karşı uyarı
Image alternative Sıcak üst yüzey uyarısı
Image alternative Dakika başına devir
Image alternative Ölçüm rölanti devir sayısı
Image alternative Koruyucu gözlük kullanınız
Image alternative Koruyucu kask kullanınız
Image alternative Kulaklık kullanınız
Image alternative Koruyucu eldiven kullanınız
Image alternative Koruyucu ayakkabı kullanınız
Image alternative Kilit sembolü
Image alternative Servis göstergesi
Image alternative Delme performansı göstergesi
Image alternative Kablosuz veri aktarımı

Ürün bilgileri

Image alternative ürünleri profesyonel kullanıcıların kullanımı için öngörülmüştür ve sadece yetkili personel tarafından kullanılabilir ve bakımı yapılabilir. Bu personel, meydana gelebilecek tehlikeler hakkında özel olarak eğitim görmüş olmalıdır. Aletin ve ilgili yardımcı gereçlerin eğitimsiz personel tarafından usulüne uygun olmayan şekilde kullanılması ve amaçları dışında çalıştırılması sonucu tehlikeli durumlar söz konusu olabilir.
Tip tanımı ve seri numarası, tip plakası üzerinde belirtilmiştir.
 • Seri numarasını aşağıdaki tabloya aktarınız. Ürün bilgileri acente veya servis merkezini aradığınızda sorulabilir.
  Ürün verileri
  Tip:
  DD 30-W
  Nesil:
  01
  Seri no.:

Uygunluk beyanı

Burada tanımlanan ürünün, geçerli yönetmeliklere ve normlara uygun olduğunu kendi sorumluluğumuzda beyan ederiz. Bu dokümantasyonun sonunda uygunluk beyanının bir kopyasını bulabilirsiniz.
Teknik dokümantasyonlar eklidir:
Hilti Entwicklungsgesellschaft mbH | Zulassung Geräte | Hiltistraße 6 | 86916 Kaufering, DE

Güvenlik

Elektrikli el aletleri için genel güvenlik uyarıları

Image alternative İKAZ Bu elektrikli el aletine yönelik tüm güvenlik uyarılarını, talimatları, resimli açıklamaları ve teknik verileri dikkatlice okuyunuz. Aşağıdaki talimatlara uyulmaması durumunda elektrik çarpması, yangın ve/veya ağır yaralanmalar söz konusu olabilir.
Tüm güvenlik uyarılarını ve kullanım talimatlarını muhafaza ediniz.
Güvenlik uyarılarında kullanılan "Elektrikli el aleti terimi, şebeke işletimli elektrikli el aletleri (şebeke kablosu ile) veya akü işletimli elektrikli el aletleri (şebeke kablosu olmadan) ile ilgilidir.
İş yeri güvenliği
 • Çalışma alanınızı temiz ve aydınlık tutunuz. Düzensiz veya aydınlatma olmayan çalışma alanları kazalara yol açabilir.
 • Yanıcı sıvıların, gazların veya tozların bulunduğu patlama tehlikesi olan yerlerde elektrikli el aleti ile çalışmayınız. Elektrikli el aletleri, toz veya buharı yakabilecek kıvılcım oluşturur.
 • Elektrikli el aletini kullanırken çocukları ve diğer kişileri uzak tutunuz. Dikkatiniz dağılırsa aletin kontrolünü kaybedebilirsiniz.
Elektrik güvenliği
 • Elektrikli el aletinin bağlantı fişi prize uygun olmalıdır. Fiş hiçbir şekilde değiştirilmemelidir. Adaptör fişini topraklama korumalı elektrikli el aletleri ile birlikte kullanmayınız. Değiştirilmemiş fişler ve uygun prizler elektrik çarpması riskini azaltır.
 • Borular, radyatörler, fırınlar ve buzdolapları gibi toprağa temas eden üst yüzeylere vücudunuzla temas etmekten kaçınınız. Vücudunuzun toprakla teması var ise yüksek bir elektrik çarpması riski söz konusudur.
 • Elektrikli el aletini yağmurdan veya ıslaklıktan uzak tutunuz. Elektrikli el aletine su girmesi, elektrik çarpması riskini arttırır.
 • Elektrikli el aletini taşımak, asmak veya fişi prizden çekmek için bağlantı kablosunu kullanım amacı dışında kullanmayınız. Bağlantı kablosunu sıcaktan, yağdan, keskin kenarlardan ve hareketli parçalardan uzak tutunuz. Hasarlı veya dolanmış bağlantı kabloları elektrik çarpması riskini arttırır.
 • Elektrikli bir el aleti ile açık alanda çalışacaksanız, sadece dışarıda kullanımına izin verilen uzatma kabloları kullanınız. Dış mekanlar için uygun olan uzatma kablolarının kullanılması elektrik çarpması riskini azaltır.
 • Elektrikli el aleti işletiminin nemli ortamda yapılması kaçınılmaz ise bir kaçak akım koruma şalteri kullanınız. Bir kaçak akım koruma şalterinin kullanımı elektrik çarpması riskini azaltır.
Kişilerin güvenliği
 • Dikkatli olunuz, ne yaptığınıza dikkat ediniz ve elektrikli el aleti ile mantıklı bir şekilde çalışınız. Yorgunsanız veya uyuşturucu, alkol veya ilaç etkisi altında olduğunuzda elektrikli el aleti kullanmayınız. Elektrikli el aletini kullanırken bir anlık dikkatsizlik ciddi yaralanmalara neden olabilir.
 • Kişisel koruyucu donanım ve her zaman bir koruyucu gözlük takınız. Elektrikli el aletinin türüne ve kullanımına göre toz maskesi, kaymayan güvenlik ayakkabısı, koruyucu kask veya kulaklık gibi kişisel koruyucu donanımların kullanılması yaralanma riskini azaltır.
 • İstem dışı çalışmayı önleyiniz. Güç kaynağına ve/veya aküyü bağlamadan, girişini yapmadan veya taşımadan önce elektrikli el aletinin kapalı olduğundan emin olunuz. Elektrikli el aletini taşırken parmağınız şalterde ise veya alet açık konumda güç kaynağına takılırsa bu durum kazalara yol açabilir.
 • Elektrikli el aletini devreye almadan önce ayar aletlerini veya vidalama anahtarlarını çıkartınız. Dönen bir alet parçasında bulunan bir alet veya anahtar yaralanmalara yol açabilir.
 • Aşırı bir vücut hareketinden sakınınız. Güvenli bir duruş sağlayınız ve her zaman dengeli tutunuz. Böylece beklenmedik durumlarda elektrikli el aletini daha iyi kontrol edebilirsiniz.
 • Uygun kıyafetler giyiniz. Bol kıyafetler giymeyiniz veya takı takmayınız. Saçları, kıyafetleri ve eldivenleri hareket eden parçalardan uzak tutunuz. Bol kıyafetler, takı veya uzun saçlar hareket eden parçalara takılabilir.
 • Toz emme ve tutma tertibatları monte edilebiliyorsa bunların bağlı olduğundan ve doğru kullanıldığından emin olunuz. Bu toz emme tertibatının kullanımı tozdan kaynaklanabilecek tehlikeleri azaltabilir.
 • Kendi güvenliğinizi riske atmayınız ve elektrikli el aletleri kullanımında son derece tecrübeli olsanız bile ilgili güvenlik kurallarını ihlal etmeyiniz. Dikkatsiz kullanım saniyeler içerisinde ciddi yaralanmalara neden olabilir.
Elektrikli el aletinin kullanımı ve çalıştırılması
 • Aleti çok fazla zorlamayın. Çalışmanız için uygun olan elektrikli el aletini kullanın. Uygun elektrikli el aleti ile bildirilen hizmet alanında daha iyi ve güvenli çalışırsın.
 • Şalteri bozuk olan elektrikli el aletini kullanmayınız. Açılıp kapatılamayan bir elektrikli el aleti tehlikelidir ve tamir edilmesi gerekir.
 • Alet ayarlarını yapmadan, aksesuar parçalarını değiştirmeden veya aleti bir yere koymadan önce fişi prizden ve/veya (çıkarılabilir) aküyü aletten çıkarınız. Bu önlem, elektrikli el aletinin istem dışı çalışmasını engeller.
 • Kullanılmayan elektrikli el aletlerini çocukların erişemeyeceği yerde muhafaza edin. Aleti iyi tanımayan veya bu talimatları okumamış kişilere aleti kullandırmayınız. Elektrikli el aletleri bilgisiz kişiler tarafından kullanılırsa tehlikelidir.
 • Elektrikli el aletlerinin ve aksesuarlarının bakımını titizlikle yapınız. Hareketli parçaların kusursuz çalıştığı ve sıkışmadığı, parçaların kırılıp kırılmadığı veya hasar görüp görmediği, elektrikli el aleti fonksiyonlarının kısıtlanma durumlarını kontrol ediniz. Hasarlı parçaları aleti kullanmadan önce tamir ettiriniz. Birçok kazanın nedeni bakımı kötü yapılan elektrikli el aletleridir.
 • Kesme aletlerini keskin ve temiz tutun. Özenle bakımı yapılmış keskin bıçak kenarı olan kesme aletleri daha az sıkışır ve kullanımı daha rahattır.
 • Elektrikli el aletini, aksesuarları, ek aletleri vb. bu talimatlara göre kullanın. Çalışma şartlarını ve yapılacak işi de ayrıca göz önünde bulundurun. Elektrikli el aletlerinin öngörülen kullanımı dışında kullanılması tehlikeli durumlara yol açabilir.
 • Tutamağı ve tutamak yüzeylerini daima temiz ve yağ ve gresten arındırılmış durumda tutunuz. Kaygan tutamaklar ve tutamak yüzeyleri güvenli bir kullanımı ve öngörülemeyen durumlarda elektrikli el aletinin kontrolünü engeller.
Servis
 • Elektrikli el aletinizi sadece kalifiye uzman personele ve sadece orijinal yedek parçalar ile tamir ettiriniz. Böylece elektrikli el aletinin güvenliğinin korunduğundan emin olunur.

Karot makineleri için güvenlik uyarıları

 • Su gerektiren delme çalışmaları sırasında, suyu çalışma sahasında biriktirmeyiniz veya bir su çekme tertibatı kullanınız. Bu gibi önlemler sayesinde çalışma sahasını kuru tutabilir ve elektrik çarpması riskini azaltabilirsiniz.
 • Elektrikli el aletini, kesme aletinin gizli akım hatlarına veya dahili bağlantı kablosuna temas edebileceği durumlarda sadece izole tutamaklarından tutunuz. Kesme aletinin akım ileten hatlarla temas etmesi durumunda, elektrikli el aletinin metal parçaları da gerilim altında kalır ve elektrik çarpmasına neden olabilir.
 • Elmaslı delme sırasında bir koruyucu kulaklık takınız. Aşırı sesten dolayı duyma kaybı meydana gelebilir.
 • Ek alet bloke olursa daha fazla zorlamayınız ve aleti kapatınız. Sıkışma yerini kontrol ediniz ve ek aletin sıkışma nedenini gideriniz.
 • Bir zeminin içinde bulunan karot makinesini tekrar çalıştırmak istediğinizde, aleti açmadan önce ek aletin rahat hareket edip etmediğini kontrol ediniz. Ek alet sıkışmışsa, muhtemelen dönmez ve bu durum aletin aşırı yüklenmesine neden olabilir veya karot makinesinin zeminden ayrılması söz konusu olabilir.
 • Dübel ve cıvatalar yardımıyla karot tezgahının zemine sabitlenmesi sırasında, kullanılan ankrajın doğru konumda olmasına ve makineyi kullanım sırasında güvenli şekilde sabit tutmasına dikkat edilmelidir. Zemin dirençli değilse veya gözenekli bir yapıya sahipse dübel dışarı çıkabilir ve karot tezgahı zeminden ayrılabilir.
 • Duvar veya tavanda delme çalışmaları sırasında, kişilerin ve çalışma sahasının emniyete alındığından emin olunuz. Karot ucu delikten dışarı çıkabilir ve çekirdek diğer tarafa düşebilir.
 • Bu aleti su beslemesi yapılan baş hizasının üzerindeki delme çalışmaları için kullanmayınız. Elektrikli el aletine su girmesi, elektrik çarpması riskini arttırır.

Ek güvenlik uyarıları

Kişilerin güvenliği
 • Elle çalışırken aleti daima her iki elinizle öngörülen tutamaklardan sıkıca tutunuz.
 • Alet ve elmas karot ucu ağırdır. Vücut kısımları sıkışabilir. Koruyucu kask, koruyucu eldiven ve koruyucu ayakkabı kullanınız.
 • Tutamakları kuru, temiz ve yağsız ve gressiz bir şekilde tutunuz.
 • Parmaklarınızdaki kan dolaşımının iyi olması için çalışma molaları veriniz ve gevşetme ve parmak egzersizleri yapınız.
 • Dönen parçalara temas etmekten kaçınınız. Aleti çalışma alanında çalıştırmaya başlayınız. Dönen parçalara, özellikle dönen ek aletlere temas etme yaralanmalara yol açabilir.
 • Çalışma esnasında şebeke kablosunu, uzatma kablosunu ve emme hortumunu her zaman aletin arka tarafında bırakınız. Bu durum, çalışma esnasında kablolara veya hortumlara takılıp düşme tehlikesini azaltır.
 • Sondaj çamurunun cilt ve göze temas etmesine engel olunuz. Koruyucu eldiven ve koruyucu gözlük takınız.
 • Çocuklara alet ile oynamalarının yasak olduğu öğretilmelidir.
 • Bu alet gözetim altında olmayan yetersiz güçteki kişiler için uygun değildir. Aleti çocuklardan uzak tutunuz.
 • Alet kullanım ve bileme sırasında ısınabilir. Yanık ve kesik nedeniyle yaralanmalara mümkündür. Aletle çalışırken koruyucu eldiven takınız.
 • Tezgaha monte edilmiş olan aleti çalışma molaları sırasında güvenli bir şekilde zemine koyunuz.
 • Alette hiç bir zaman manipülasyonlar veya değişiklikler yapmayınız.
Tozdan korumaKurşun içerikli badana, bazı ahşap türleri, mineraller ve metal gibi malzemelerin tozları sağlığa zararlı olabilir. Tozlara dokunulması veya solunması, kullanıcıda veya yakınında bulunan kişilerde alerjik reaksiyonlara ve/veya solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Kayın veya meşe ağacı gibi belli tür tozlar özellikle ahşap işlemede ek maddelerle (kromat, ahşap koruyucu malzemeler) bağlantılı çalışıldığında kanser yapıcı olarak kabul edilir. Asbest içerikli malzemeler sadece uzman kişiler tarafından işlenmelidir.
 • Mümkün olan en etkili toz emme sistemi kullanılmalıdır. Bu elektrikli el aletinde belirlenmiş olan ahşap ve/veya mineral tozu için Hilti tarafından tavsiye edilen uygun bir mobil toz giderici kullanınız. Çalışma yerinin iyi havalandırılmasını sağlayınız. P2 filtre sınıflı bir solunum yolu koruma maskesi takılması tavsiye edilir. İşlenecek malzemeler için ülkenizde geçerli olan talimatlara dikkat ediniz.
Elektrikli el aletleri ile dikkatli çalışılması ve aletin doğru kullanılması
 • Aleti emniyete alınız. Aleti sabit tutmak için germe tertibatı veya bir mengene kullanınız. Böylece alet, el ile tutmaktan daha güvenli durur ve ayrıca her iki eliniz de aleti kullanmak için boşta kalır.
 • Ek aletlerin, alet bağlantı yeri sistemine uygun bir şekilde takıldığından ve kilitlendiğinden emin olunuz.
 • Elektrik kesintisi durumunda elektrikli el aletini kapatınız ve elektriklerin yeniden geldiğinde aletin yanlışlıkla yeniden çalışmasının önüne geçmek için fişini çekiniz.
 • Aleti sadece havalandırma deliklerinin önünde bir engel yokken çalıştırınız.
Elektrik güvenliği
 • Çalışmaya başlamadan önce çalışma alanında üzerleri kaplanmış elektrik hatları, gaz ve su boruları olup olmadığını örn. bir metal detektörü ile kontrol ediniz. Yanlışlıkla bir akım hattına zarar vermeniz durumunda, aletin dışarıda yer alan metal parçaları gerilim yüklü hale gelebilir. Bu durumda ciddi bir elektrik çarpması tehlikesi söz konusudur.
 • Aleti asla birlikte teslim edilen PRCD olmadan kullanmayınız (PRCD olmayan aletler için ayırma trafosu olmadan). Her kullanımdan önce PRCD'yi kontrol ediniz.
 • Aletin bağlantı hatlarını düzenli olarak kontrol ediniz ve hasar durumunda bunu yetkili bir uzmana değiştirtiniz. Elektrikli el aletinin bağlantı hattı hasar gördüğünde, bu hat müşteri hizmetleri organizasyonundan elde edebileceğiniz özel üretilmiş ve yasal olarak kullanım iznine sahip bir bağlantı hattı ile değiştirilmelidir. Uzatma hatlarını düzenli olarak kontrol ediniz ve hasar görmüş ise değiştiriniz. Çalışma esnasında şebeke veya uzatma kablosu hasar görürse, bu kabloya dokunmamalısınız. Şebeke fişi prizden çekilmelidir. Hasarlı bağlantı ve uzatma kabloları elektrik çarpması nedeniyle tehlike oluşturur.
 • Borular, radyatörler, fırınlar ve buzdolapları gibi toprağa temas eden üst yüzeylere vücudunuzla temas etmekten kaçınınız. Vücudunuzun toprakla teması var ise, yüksek bir elektrik çarpması riski söz konusudur.
 • Priz adaptörü kullanmayınız.
Çalışma yeri
 • Çalışma yerinin iyi havalandırılmasını sağlayınız. Kötü havalandırılan çalışma yerleri aşırı toz nedeniyle sağlığa zararlı olabilir.
 • sağlığa zararlı malzemelerde (örn. asbestte) delme işlemi yapmayınız.
 • Delme işlerini inşaat bölümüne onaylatınız. Binalardaki ve diğer yapılardaki delme işlemleri, özellikle beton demiri ve taşıyıcı elemanların kesilmesinde statik etki edebilir.
 • Dışarıda yapılan çalışmalarda lastik eldivenler ve kaymayan ayakkabılar tavsiye edilmektedir.
 • Aletin kullanımı sırasında uygun koruyucu gözlük, koruyucu kask, kulaklık ve koruyucu eldiven takınız ve koruyucu ayakkabı giyiniz. İşlem yapılırken yakında bulunan kişilerin de kişisel koruyucu donanım kullanması gerekir.

Tanımlama

Ürüne genel bakış

Image alternative
 1. Alet bağlantı yeri
 2. Yan tutamak DD-SH-30
 3. Alet bağlantı yeri kilidi
 4. Su akış göstergesi
 5. Su tahliye kolu
 6. Tezgahlı delme işlemi için şalter kilitleme tertibatı
 7. Dikey delme için dairesel su terazisi
 8. Açma / kapatma şalteri
 9. Tutamak
 10. Yatay delme için çubuk su terazisi
 11. PRCD dahil şebeke kablosu
 12. Su bağlantısı
 13. Kömür kapağı
 14. Emme hortumu için askı
 15. Elle kumanda edilen delme işlemi için derinlik mesnedi
 16. Servis göstergesi
 17. Delme performansı göstergesi

Hatalı akım koruma şalteri (PRCD)

Image alternative
 1. Şebeke kablosundaki PRCD
 2. PRCD'deki gösterge
 3. PRCD'deki Reset tuşu
 4. PRCD'deki TEST tuşu

Su toplama sistemi

Image alternative
 1. Su toplama kol mekanizmasının uzunluk ayarı için sürgü
 2. Su toplama kol mekanizmasının tahliyesi
 3. Su toplama kol mekanizması

Aksesuar

Image alternative
 1. Matkap burcu
 2. Su tutma halkası
 3. Su tutma hortumu
 4. Sıçrama koruması

DD-ST 30 karot tezgahı için aksesuarlar

Image alternative
 1. Tespit cıvatası
 2. Kolon
 3. Sıkıştırma çenesi
 4. Sabitleme vidası
 5. Kopilya
 6. Çevirme kolu
 7. Taşıyıcı
 8. Taşıyıcı kilidi
 9. Tutamak
 10. Sıkma kolu
 11. Vakum bağlantısı
 12. Manometre
 13. Vakum contası
 14. Adaptör plakası
 15. Vakum ana plakası
 16. Terazileme vidası
 17. Vakum boşaltma valfı

Usulüne uygun kullanım

Açıklanan ürün elektrikle çalışan elmas uçlu bir karot makinesidir. Elle ve karot tezgahı tarafından yönlendirilerek betonda ve mineral içerikli zeminlerde ıslak delme için öngörülmüştür. Karot tezgahı, uygun bir ankraj (aksesuar) veya vakum ana plakası ile (aksesuar) iş parçasının üzerine sabitlenebilir.

 • Aleti sadece tip plakasında belirtilen şebeke gerilimi ve frekansında çalıştırınız.
 • Uygulamaya ve delme yönüne (Bkz. Tablo) bağlı olarak Hilti tarafından tavsiye edilen elmaslı karot makinesi su toplama sistemini bir üniversal emme ünitesine bağlamanız ve donanımı seçmeniz gerekir.
Image alternative

Tüm delme uygulamaları, sadece monte edilmiş olan su toplama sisteminin kapalı matkap burcu ve karot ucunun doğru kombinasyonunun yanı sıra doğru uzunluk ayarı ile yürütülmelidir.

Image alternative

Yukarıya doğru delmeye sadece su emme düzeneği ve ilave sıçrama koruması ile izin verilir.

Tezgah tarafından yönlendirilen delme işlemlerinde sıçrama koruması monte edilemediğinden, tezgah tarafından yönlendirilen delme işlemleri yukarıya doğru yapılamaz.

İzin verilmeyen hatalı kullanım

 • Bu ürün, sağlığa zararlı maddelerin işlenmesi için uygun değildir.
 • Akım iletici tozlar oluşturan (örn. magnezyum gibi) malzemelerin delinmesine müsaade edilmez.
 • Kuru delmeye izin verilmez.

Uygulamaya özgü donanımlar

Farklı uygulamalarda / delme yönlerinde gerekli donanım
Kullanım
Delme yönü
Donanım
Manuel olarak
Yatay ve aşağı doğru
Emme düzenekli / emme düzeneksiz, sıçrama korumasız
Manuel olarak
Yukarı doğru
Emme düzenekli, sıçrama korumalı
Karot tezgahı tarafından yönlendirilerek, vakum taban plakası ile sabitlenme
Aşağı doğru
Emme düzenekli / emme düzeneksiz, sıçrama korumasız
Karot tezgahı tarafından yönlendirilerek, vakum taban plakası ile sabitlenme
Yatay
Karot tezgahı için ilave emniyet düzeneksiz, emme düzenekli / emme düzeneksiz, sıçrama korumasız
Karot tezgahı tarafından yönlendirilerek, ankraj ile sabitlenme
Aşağı doğru ve yatay
Emme düzenekli / emme düzeneksiz, sıçrama korumasız

Servis göstergesi

Işıklı gösterge / çalışma durumu
Servis durumu
Kırmızı yanıyor / alet çalışıyor
Kömür fırçalar çok aşınmış. Yanmaya başladıktan sonra birkaç saat daha çalışılabilir, daha sonra alet otomatik olarak kapanır. Aletinizin her zaman çalışmaya hazır olması için kömür fırçaları zamanında değiştirmelisiniz.
Kırmızı yanıyor / alet çalışmıyor
Kömür fırçaları yenileri ile değiştiriniz.
Kırmızı yanıp sönüyor
Geçici hata, bkz. "Arıza durumunda yardım"

Delme performansı göstergesi

Işıklı gösterge
Presleme basıncı
Turuncu
Çok düşük
Yeşil
Optimum
Kırmızı
Çok yüksek

Devir sayısı kademeleri

Aletin iki devir sayısı kademesi vardır: düşük devir sayısına sahip delmeye başlama kademesi ve maksimum devir sayılı delme kademesi.
Açma/Kapatma şalterine yarım basılı olduğunda sadece delme kademesi aktiftir. Su akışı bu devir sayısında ayarlanmalıdır. Delme kademesine yönelik yüksek devir sayısına ancak, açma/kapatma şalterine tamamen basıldığında ulaşılır.

Teslimat kapsamı

Yan tutamağı ve alet bağlantı yeri bulunan alet, kullanım kılavuzu.
Ürün için izin verilen diğer sistem ürünlerini Hilti Center'de veya şu adreste bulabilirsiniz: www.hilti.group .

Aletler

Tanım
Kısa işaret
Elmas karot ucu
DD‑C
Maça kırıcı
DD‑CB

Aksesuar

Tanım
Kısa işaret
Karot tezgahı
DD‑ST 30
Karot uçları
DD-C, çap 8 ‒ 35 mm
Tezgah sabitlemesi için ankrajlı aksesuar takımı
DD M12 S
Karot tezgahı için derinlik mesnedi
DD-ST 30-ES
Sıçrama koruması
DD-30-W-CV

Teknik veriler

Karot makinesi

Nominal gerilim, nominal akım, frekans ve nominal akım tüketimini ülkenize özgü tip plakasında bulabilirsiniz.
Jeneratörlü veya transformatörlü bir işletim durumunda çıkış gücü, aletin tip plakasında belirtilen nominal akım tüketiminin en az iki katı büyüklüğünde olmalıdır. Transformatörün veya jeneratörün çalışma gerilimi her zaman alet nominal geriliminin %+5'i ile %-15'i arasında olmalıdır.
Başka aletlerin açılması ve kapatılması, alete zarar verebilecek düşük gerilime veya aşırı gerilime sebep olabilir. Jeneratörde/transformatörde aynı anda asla başka bir alet çalıştırmayınız.
EPTA prosedürü 01 uyarınca ağırlık
7,6 kg
Boyutlar (U x G x Y)
441 mm x 191 mm x 120 mm
Karot ucu çapı
8 mm … 35 mm
Koruma sınıfı
I
Ölçüm rölanti devir sayısı
9.200 dev/dak

Nominal gerilimi

Alet çeşitli nominal gerilimlerde sunulur. Aletinizin nominal gerilimini ve nominal gerilim bağlantı yuvasını tip plakasında bulabilirsiniz.
Nominal gerilimler
Nominal gerilimi
100 V
110 V
220 V
220‑240 V
Şebeke frekansı [Hz]
50/60
50/60
50/60
50/60
Nominal akım tüketimi [W]
1450
1400
1400
1450

Ses ve titreşim değerleri

Bu talimatlarda belirtilen titreşim seviyesi, EN 60745 içinde standartlara bağlanmış bir ölçüm yöntemi ile ölçülmüştür ve elektrikli el aletlerinin birbirleriyle karşılaştırılması amacıyla kullanılabilir. Titreşim zorlanmasının geçici değerlendirmesine de uygundur.
Belirtilen titreşim seviyesi, elektrikli el aletinin ana kullanım alanlarını temsil eder. Elektrikli el aletinin, farklı ek aletlerle veya yetersiz bakım yapılmış şekilde kullanılması durumunda, titreşim seviyesi sapma gösterebilir. Bu durum, toplam çalışma süresi aralığı üzerinden titreşim zorlanmasını belirgin şekilde yükseltebilir.
Doğru bir titreşim zorlanması değerlendirmesi için aletin kapatıldığı veya çalışır konumda olduğu ve ayrıca kullanımda olmadığı zamanlar da dikkate alınmalıdır. Bu durum, titreşim yüklemesini toplam çalışma süresi aralığı üzerinden belirgin şekilde azaltabilir.
Kullanıcının titreşimlerin etkisinden korunması için gerekli ek güvenlik önlemlerini belirleyiniz, örneğin: Elektrikli el aletinin ve ek aletlerin bakımının yapılması, ellerin sıcak tutulması, iş akışlarının organizasyonu.
EN 60745-2-1 uyarınca ses emisyonu değerleri
Emisyon ses basıncı seviyesi LpA
87 dB(A)
Ses basıncı seviyesi için emniyetsizlik KpA
3 dB(A)
Ses gücü seviyesi LWA
98 dB(A)
Ses gücü seviyesi için emniyetsizlik KWA
3 dB(A)
EN 60745-2-1 uyarınca toplam titreşim değerleri
Manuel yönlendirilen delme işlemi için titreşim emisyon değeri (DD-C-18/150 T4 karot ucuyla), betonda ah, DD
6,0 m/sn²
Manuel yönlendirilen delme işlemi için emniyetsizlik (Beton K)
1,5 m/sn²
Manuel yönlendirilen delme işlemi için titreşim emisyon değeri (DD-C-24/300 T4 karot ucuyla) betonda ah, DD
8,0 m/sn²
Manuel yönlendirilen delme işlemi için emniyetsizlik (Beton K)
1,5 m/sn²
EN 62841-3-6 uyarınca toplam titreşim değerleri
Tezgah tarafından yönlendirilen delme işlemi için titreşim emisyon değeri (DD-C-18/150 T4 karot ucuyla), betonda ah, DD
5,0 m/sn²
Tezgah tarafından yönlendirilen delme işlemi için emniyetsizlik (Beton K)
1,5 m/sn²
Tezgah tarafından yönlendirilen delme işlemi için titreşim emisyon değeri (DD-C-24/300 T4 karot ucuyla), betonda ah, DD
6,5 m/sn²
Tezgah tarafından yönlendirilen delme işlemi için emniyetsizlik (Beton K)
1,5 m/sn²

Çalışma hazırlığı

Kullanmaya başlamadan önce

 • Hazırlıklar sırasında aleti şebekeye bağlamayınız.
 • İKAZ
  Delme çalışmaları nedeniyle binalara verilebilecek olası hasarlar! Binalardaki ve diğer yapılardaki delme işlemleri, özellikle demir ve taşıyıcı elemanların kesilmesinde statik etki edebilir.
 • Delme işlerini inşaat bölümüne onaylatınız.
 • İKAZ
  Elektrik çarpması tehlikesi! Elektrik hatlarına, gaz ve su borularına yanlışlıkla rastlayan delme işlemi kaza tehlikesi yaratır. Elektrik hatlarına, gaz ve su borularına rastlayan delme işlemi sırasında aletin metal parçaları akım geçirebilir.
 • Delme işlemine başlamadan önce, çalışma alanında, elektrik hatları veya gaz ve su boruları olup olmadığını örneğin bir metal detektörü ile araştırınız.
 • Beton demirlerini kesme işleminden önce, sorumlu yapı mühendisinin iznini alınız.
 • Şebeke geriliminin tip plakasında belirtilen veri ile uyuştuğundan emin olunuz.
 • Yer değiştirmeden (yani aleti bir sonraki delme noktasına götürmeden) önce şebeke fişini prizden çekiniz.
 • Şebeke kablosunu ve hortumları daima, dönen parçalara temas etmeyecek şekilde seriniz.
 • Elmaslı karot makinesi ve/veya karot tezgahını bir vince asmayınız.
 • Bir vakum pompasını kullanmadan önce, kullanım kılavuzunun içeriğini iyice okuyunuz ve talimatlara uyunuz.
 • Delme işleminden önce ve delme işlemi sırasında manometredeki ibrenin yeşil alanda bulunduğundan emin olunuz.
 • Kesme halkası yüksekliğinin en az 2 mm olup olmadığını kontrol ediniz. Bu durum söz konusu değilse karot ucunu değiştiriniz, aksi takdirde karot ucu delik içinde sıkışabilir.
 • Yaralanmaları önlemek için sadece orijinal Hilti DD-C karot uçları ve DD 30‑W için orijinal aksesuar kullanınız.

Elle kumanda edilen delme işlemi için hazırlanma

Yan tutamağın konumlandırılması

Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Yan tutamağın tutucusunu tutamaktan döndürerek açınız.
 3. Yan tutamağı istenen pozisyonda sabitleyiniz.
  Yan tutamak ile birlikte bir derinlik mesnedi monte edebilirsiniz ().
 4. Yan tutamağı, tutamağı dönmeyecek şekilde sıkıca tutarak sabitleyiniz.

Derinlik mesnedi montajı

Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Yan tutamağın tutucusunu tutamaktan döndürerek açınız.
 3. Derinlik mesnedini yan tutamakta bunun için öngörülmüş olan girişe önden yerleştiriniz.
 4. Derinlik mesnedini istenilen derinliğe ayarlayınız.
 5. Derinlik mesnedini yan tutamağı sıkıca tutarak sabitleyiniz.

Sıçrama korumasının monte edilmesi

İKAZ
Elektrik çarpması tehlikesi! Gerekli koruyucu önlemler alınmadan, yukarı yönde elle kumanda edilen delme işlemi sırasında alete su kaçabilir ve elektrik çarpması tehlikesine neden olabilir.
 • Yukarı yönde elle kumanda edilen delme işlemi sırasında her zaman ıslak-kuru emicili bir su toplama sisteminin yanı sıra sıçrama koruması kullanınız.
Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Sıçrama korumasını, delme aletinin şanzıman muhafazasındaki alet bağlantı yerinin üzerine doğru iterek takınız.

Su toplama kolu mekanizmasının monte edilmesi

Delme işlemine sadece aşağıdaki koşullar altında izin verilir:
Ürün ile birlikte teslim edilen su toplama kolu mekanizması monte edilmiş ve karot ucunun uzunluğuna göre ayarlanmıştır.
Su tutma halkasına, karot ucu çapına uygun bir matkap burcu takılmıştır.
Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Su toplama kolu mekanizmasını aletin ön tarafında bunun için öngörülen boşluklara yerine oturduğu duyuluncaya kadar bastırınız.
 3. Kullanılan karot ucunun uzunluk aralığını ayarlayınız. 150 mm'ye kadar olan karot ucu uzunlukları için sürgüyü 150 konumuna, 300 mm ile 600 mm arasındaki karot ucu uzunlukları için 300 konumuna getiriniz.

Matkap burcunun takılması veya yenisi ile değiştirilmesi

Image alternative
İKAZ
Elektrik çarpması tehlikesi! Kafa hizasından daha yukarıdaki uygulamalarda yanlış matkap burcu kullanılması halinde karot makinesinin içine su kaçabilir.
 • Her zaman karot ucu ile aynı çapa sahip bir matkap burcu kullanınız.
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Matkap burcunu su tutma halkasındaki oluğa oturtunuz ve matkap ucunu yerine oturduğu duyulunca kadar aşağı doğru itiniz.
 3. Matkap burcu çıkartmak için saat yönünün tersine doğru çeviriniz ve su tutma halkasından yukarı doğru itiniz.

Karot ucunun monte edilmesi

İKAZ
Etrafa sıçrayan nesneler nedeniyle yaralanma tehlikesi! Kenarlarından küçük parçaların kopmuş olduğu karot uçları veya çatlak ya da çok aşınmış karot uçları, iş parçasının kırılmış parçalarının veya kırılmış karot uçlarının savrulmasına ve çalışma alanının dışında da yaralanmalara sebep olabilir.
 • Her kullanımdan önce karot ucunda kopmuş parça ve çatlak, aşınma veya yoğun yıpranma olup olmadığını kontrol ediniz ve gerekirse karot ucunu yenisi ile değiştiriniz.
Kesme performansı veya delme işleminin ilerleyişi belirgin biçimde azaldığında elmas karot uçları değiştirilmelidir. Genellikle elmas bölümlerin yüksekliği 2 mm altına düştüğünde böyle bir durumdan söz edilebilir.
Alet bağlantı yerine düzenli olarak Hilti Spray püskürtülmesi karot ucunun takılmasını kolaylaştırır.
Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Alet bağlantı yeri kilidini açmak için alet bağlantı yeri kilidini dayanak noktasına kadar yukarıya doğru çekiniz.
  Karot ucunun alet takma tarafının ve alet bağlantı yerinin temiz ve hasarsız olup olmadığını kontrol ediniz .
 3. Su tutma halkasını sabitleme ekseninin etrafında dayanak noktasına gelinceye kadar döndürünüz.
 4. Kesici halkalı karot ucunu su tutma halkasının matkap burcuna yukarıdan geçiriniz.
 5. Karot ucunun alet takma tarafını alet bağlantı yerindeki açıklığa hizalayarak takınız.
 6. Karot ucunu hafifçe bastırarak dayanak noktasına kadar döndürerek takınız.
 7. Karot ucunun sabitlenmesi için alet bağlantı yeri kilidini kapatınız.

Emme düzeneğinin takılması

 1. Delme aletinin su tutma hortumu ile ıslak-kuru emicinin emme hortumu arasında güvenilir bir bağlantı oluşturunuz. Bunun için bir hortum adaptörü kullanınız.
 2. Emme hortumu ile ıslak-kuru emici arasında bağlantı yapınız.
 3. Baş hizasının üzerindeki delme işlemlerinde su tutma hortumunu sabitlemek için yan tutamaktaki tutucuyu kullanınız.

Karot tezgahı tarafından yönlendirilecek delme için hazırlanma

İKAZ
Yaralanma tehlikesi! Karot tezgahı sabitlemenin yetersiz olması durumunda dönebilir veya devrilebilir.
 • Karot makinesini kullanmadan önce karot tezgahını işlem yapılacak zemine dübel veya vakum ana plakası ile sabitleyiniz.
 • Sadece, mevcut zemin için uygun dübeller kullanınız ve dübel üreticisinin montaj bilgilerini de dikkate alınız.
 • Vakum ana plakasını, sadece mevcut zeminin karot tezgahını vakumla sabitlemek için uygun olması halinde kullanınız.
Karot tezgahını ve alet ya da vakum ana plakası ile veya DD M12 S , aksesuar takım, yani HKD-D M12x50 ankrajı, DD-LR-CLS tespit mili ve DD-LR-CLN somunu ile sabitlenebilir.
İKAZ
Dışarı akan su yüzünden elektrik çarpma tehlikesi! Karot tezgahı tarafından yönlendirilen delmede sıçrama koruması monte edilemez. Bu nedenle, karot tezgahı tarafından yönlendirilen yukarı yöndeki delme çalışmaları sırasında alet içine su kaçmasına karşı korumalı değildir.
 • Asla karot tezgahı tarafından yönlendirilen delme işlemlerini yukarı yönde yapmayınız!
Karot tezgahı tarafından yönlendirilecek delme işlemi sadece yan tutamak ve sıçrama koruması olmadan mümkündür.

Su toplama kolu mekanizmasının monte edilmesi

Delme işlemine sadece aşağıdaki koşullar altında izin verilir:
Ürün ile birlikte teslim edilen su toplama kolu mekanizması monte edilmiş ve karot ucunun uzunluğuna göre ayarlanmıştır.
Su tutma halkasına, karot ucu çapına uygun bir matkap burcu takılmıştır.
Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Su toplama kolu mekanizmasını aletin ön tarafında bunun için öngörülen boşluklara yerine oturduğu duyuluncaya kadar bastırınız.
 3. Kullanılan karot ucunun uzunluk aralığını ayarlayınız. 150 mm'ye kadar olan karot ucu uzunlukları için sürgüyü 150 konumuna, 300 mm ile 600 mm arasındaki karot ucu uzunlukları için 300 konumuna getiriniz.

Aletin ve karot tezgahının vakum ile sabitlenmesi

İKAZ
Yaralanma tehlikesi Aşağı düşen elmaslı karot makinesi nedeniyle tehlike.
 • Yatay delme sırasında karot tezgahı ayrıca bir zincir ile emniyete alınmalıdır.

Vakum ana plakasının konumlandırılması

Image alternative
 1. Açılacak deliğin ortasını, çizgileri su tutma halkasının çapından daha uzun olan bir çarpı ile işaretleyiniz.
  Su tutma halkasının üzerinde, çizmiş olduğunuz çarpının çizgileri ile hizalanabilecek dört işaret vardır.
 2. Vakum ana plakasının 4 terazileme vidasını, vakum ana plakasının altından yaklaşık 5 mm dışarı çıkacak şekilde ayarlayınız.
 3. Vakum ana plakasını açılacak deliğin ortasından 21 cm uzaklıkta konumlandırınız.
 4. Vakum ana plakasının vakum bağlantısını vakum pompasına bağlayınız.
 5. Vakum pompasını çalıştırınız.
 6. Vakum ana plakasının konumunu düzeltirken vakum boşaltma valfini basılı tutunuz.

Karot tezgahının vakum ana plakasına sabitlenmesi

 1. Vakum pompasını çalıştırınız.
 2. Karot tezgahını sıkma kolu ile vakum ana plakasına sabitleyiniz.
 3. Karot tezgahını her iki terazileme vidası ile yatay olarak hizalayınız.

Aletin karot tezgahına sabitlenmesi

Vakum sabitlemesi durumunda, aletin karot tezgahına sabitlenmesinden önce karot tezgahının emniyetli bir şekilde sabitlendiğinden emin olunuz.
Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Karot tezgahının taşıyıcılarını zemine aralarında azami mesafe bırakarak kilitleyiniz.
  Taşıyıcı en üst konumda kilitlenmiş olmalıdır. Su toplama kolu mekanizması bulunan alet, su tutma halkasının zemine temas etmemesi için bu şekilde monte edilir.
 3. Sabitleme vidalı sıkıştırma çenesini açınız.
 4. Delme aletini taşıyıcının içine takınız.
 5. Sabitleme vidalı sıkıştırma çenesini kapatınız.
 6. Delme aletinin karot tezgahına doğru sabitlendiğinden emin olunuz.

Alet ve karot tezgahının ankraj ile sabitlenmesi

Karot tezgahının ankraj ile sabitlemesi DD M12 S aksesuar takımının kullanılmasını gerektirir. Bu takımda diğer parçaların yanı sıra DD-LR-CLS tespit mili ve DD-LR-CLN somunu da mevcuttur.
 1. Açılacak deliğin ortasını, çizgileri su tutma halkasının çapından daha uzun olan bir çarpı ile işaretleyiniz.
  Su tutma halkasının üzerinde, çizmiş olduğunuz çarpının çizgileri ile hizalanabilecek dört işaret vardır.
 2. Karot tezgahı adaptör plakasının sabitlenmesi için Hilti HKD-D M12x50 ankrajını açılacak deliğin ortasını gösteren işaretin 12 cm uzağına koyunuz.
  Ankrajın takılma işlemi sırasında, ankraj beraberinde verilen kullanım uyarılarına uyunuz!
 3. Aleti karot tezgahına sabitleyiniz.
 4. Her iki terazileme vidasını, artık dönemeyinceye kadar geri doğru çeviriniz.
 5. Karot tezgahını monte edilmiş alet ile tespit mili üzerine yerleştiriniz ve karot tezgahını (DD M12 S aksesuar takımındaki) somun ile geçici olarak emniyete alınız.
 6. Karot tezgahını her iki adet terazileme vidası ile dengeleyiniz.

Çevirme kolu montajı

Çevirme kolu, tezgahın her iki tarafına da yerleştirilebilir.
Image alternative
 1. Çevirme kolunu aksın üzerine geçiriniz.
 2. Yukarı kaldırılan kopilyayı delikten geçiriniz.
 3. Kopilyayı kapatınız.

Matkap burcunun takılması veya yenisi ile değiştirilmesi

Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Matkap burcunu su tutma halkasındaki oluğa oturtunuz ve matkap ucunu yerine oturduğu duyulunca kadar aşağı doğru itiniz.
 3. Matkap burcu çıkartmak için saat yönünün tersine doğru çeviriniz ve su tutma halkasından yukarı doğru itiniz.

Karot ucunun monte edilmesi

İKAZ
Etrafa sıçrayan nesneler nedeniyle yaralanma tehlikesi! Kenarlarından küçük parçaların kopmuş olduğu karot uçları veya çatlak ya da çok aşınmış karot uçları, iş parçasının kırılmış parçalarının veya kırılmış karot uçlarının savrulmasına ve çalışma alanının dışında da yaralanmalara sebep olabilir.
 • Her kullanımdan önce karot ucunda kopmuş parça ve çatlak, aşınma veya yoğun yıpranma olup olmadığını kontrol ediniz ve gerekirse karot ucunu yenisi ile değiştiriniz.
Kesme performansı veya delme işleminin ilerleyişi belirgin biçimde azaldığında elmas karot uçları değiştirilmelidir. Genellikle elmas bölümlerin yüksekliği 2 mm altına düştüğünde böyle bir durumdan söz edilebilir.
Alet bağlantı yerine düzenli olarak Hilti Spray püskürtülmesi karot ucunun takılmasını kolaylaştırır.
Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Alet bağlantı yeri kilidini açmak için alet bağlantı yeri kilidini dayanak noktasına kadar yukarıya doğru çekiniz.
  Karot ucunun alet takma tarafının ve alet bağlantı yerinin temiz ve hasarsız olup olmadığını kontrol ediniz .
 3. Su tutma halkasını sabitleme ekseninin etrafında dayanak noktasına gelinceye kadar döndürünüz.
 4. Kesici halkalı karot ucunu su tutma halkasının matkap burcuna yukarıdan geçiriniz.
 5. Karot ucunun alet takma tarafını alet bağlantı yerindeki açıklığa hizalayarak takınız.
 6. Karot ucunu hafifçe bastırarak dayanak noktasına kadar döndürerek takınız.
 7. Karot ucunun sabitlenmesi için alet bağlantı yeri kilidini kapatınız.

Emme düzeneğinin takılması

 1. Delme aletinin su tutma hortumu ile ıslak-kuru emicinin emme hortumu arasında güvenilir bir bağlantı oluşturunuz. Bunun için bir hortum adaptörü kullanınız.
 2. Emme hortumu ile ıslak-kuru emici arasında bağlantı yapınız.
 3. Baş hizasının üzerindeki delme işlemlerinde su tutma hortumunu sabitlemek için yan tutamaktaki tutucuyu kullanınız.

Karot sisteminin deliğin ortasına hizalanması

Karot sisteminin vakum ana plakası ile delme işlemi için konumlandırılması

Image alternative
 1. Karot sisteminin emniyetli bir şekilde sabitlendiğinden emin olunuz (manometrenin ibresi yeşil alanda).
 2. Karot sisteminin açılacak deliğin ortasına göre hassas olarak konumlandırılması için vakum boşaltma valfine basınız ve tezgah konumunu düzeltiniz.
 3. Karot sistemi doğru konumlandırılmışsa vakum boşaltma valfini serbest bırakınız ve karot sistemini zemine doğru bastırınız.
 4. Vakum ana plakasını 4 adet terazileme vidası ile yatay olarak hizalayınız.

Delme işlemi için ankrajlı sabitlemede karot sisteminin konumlandırılması

 1. Karot sisteminin açılacak deliğin ortasına göre hassas olarak konumlandırılması için karot tezgahı hareket ettirilebilecek hale gelinceye kadar tespit milini gevşetiniz ve ardından karot tezgahının konumunu düzeltiniz.
 2. Karot tezgahının adaptör plakasını 2 adet terazileme vidası ile yatay olarak hizalayınız.
 3. Eğer karot sistemi doğru konumlandırılmış ise tespit milini sıkıca çekiniz.

Elektrik ve su beslemesinin bağlanması

İKAZ
Dışarı akan su yüzünden elektrik çarpma tehlikesi! Aletin su bağlantısında yanlış sabitlenmiş veya kusurlu bir O-ring, çok yüksek su basıncı, hatalı hortum bağlantıları ve su sistemindeki sızıntılar su kaçaklarına ve elektrik çarpmasına neden olabilir.
 • Aletin, su bağlantılarının, hortumların ve hortum bağlantılarının hasarlı olup olmadıklarını düzenli olarak kontrol ediniz ve maksimum su hattı basıncının 6 bar değerini aşmadığından emin olunuz.
Bileşenlerin hasar görmesini önlemek için sadece temiz su veya tortu parçacığı olmayan su kullanınız.
İzin verilen maksimum su sıcaklığı 40°C (104°F).
GB versiyonu için PRCD yerine bir ayırma transformatörü kullanılıyor.
 1. Su besleme hattını delme aletinin su girişine uygun bir ara bağlantı parçası kullanarak bağlayınız.
 2. Su besleme hattının delme aletinin su girişine emniyetli bir şekilde bağlandığından emin olunuz.
 3. Su beslemesini açınız ve delme aletinin su bağlantısında kaçak olmadığından emin olunuz.
 4. Aletin şebeke fişini topraklamalı bir prize takınız.
 5. Hatalı akım koruma şalterindeki (PRCD) I veya Reset tuşuna basınız.
  • Hatalı akım koruma şalterindeki (PRCD) göstergenin yanması gerekir.
 6. Hatalı akım koruma şalterindeki (PRCD) 0 veya TEST tuşuna basınız.
  Hatalı akım koruma şalterindeki (PRCD) göstergenin sönmesi gerekir.
İKAZ
Elektrik çarpması nedeniyle yaralanma tehlikesi! Hatalı akım koruma devresindeki gösterge, 0 ve/veya TEST tuşuna basıldığında sönmezse, elmaslı karot makinesi çalıştırılmaya devam edilmemelidir!
 • Elmaslı karot makinesi Hilti servisi tarafından onarılmalıdır.
 1. Testten sonra 0 veya TEST tuşuna basarak hatalı akım koruma şalterini (PRCD) yeniden açınız.

Delme

İKAZ
Kaza tehlikesi! Dönen parçaların su veya elektrik hatlarına temas etmesi sonuçları ağır kazalara neden olabilir.
 • Dönen parçaların su ve elektrik hatlarına temas etmediğinden emin olunuz.
İKAZ
Aletin bloke olması durumunda yaralanma tehlikesi! Aletin kullanım alanlarına uygun olarak yüksek devir sayısı vardır. Aletin aniden bloke olması durumunda alet aniden ve büyük bir kuvvetle hareket edebilir.
 • Yan tutamağı kullanınız ve aleti daima iki el ile tutunuz. Çalışırken daima aletin aniden bloke olması durumunu göz önünde bulundurunuz.
İKAZ
Kaza tehlikesi! Duvar ve tavanda geçiş delikleri açarken malzeme veya delme göbeği arkaya veya aşağı düşebilir.
 • Duvar ve tavanda geçiş delikleri açmadan önce, delme işlemi yapılacak bölgeyi, arkadan veya alttan emniyete alınız.
İKAZ
Delme sırasında fırlayacak küçük parçalar nedeniyle yaralanma tehlikesi!! Delme işlemi sırasında tehlikeli olabilecek küçük parçalar oluşabilir. Etrafa sıçrayan parçalar vücudu ve gözleri yaralayabilir.
 • Koruyucu gözlük, koruyucu kıyafet ve koruyucu kask kullanınız.
İKAZ
Yaralanma tehlikesi. Alet ve delme işlemi gürültü çıkartır. Aşırı sesten dolayı duyma kaybı meydana gelebilir.
 • Kulaklık takınız.

Elle kumanda edilen delme

İKAZ
Elektrik çarpması tehlikesi! Gerekli koruyucu önlemler alınmadan, yukarı yönde elle kumanda edilen delme işlemi sırasında alete su kaçabilir ve elektrik çarpması tehlikesine neden olabilir.
 • Yukarı yönde elle kumanda edilen delme işlemi sırasında her zaman ıslak-kuru emicili bir su toplama sisteminin yanı sıra sıçrama koruması kullanınız.
İKAZ
Elektrik çarpması tehlikesi! Kafa hizasından daha yukarıdaki uygulamalarda yanlış matkap burcu kullanılması halinde karot makinesinin içine su kaçabilir.
 • Her zaman karot ucu ile aynı çapa sahip bir matkap burcu kullanınız.
 1. Delme aletinin şebeke fişini bir şebeke prizine takınız veya bir emme düzeneğinin kullanılacak olması halinde (ıslak-kuru emicide priz varsa) ıslak-kuru emicinin üzerindeki prize takınız .
 2. Bir emme düzeneğinin kullanılacak olması halinde ıslak-kuru emicinin şebeke fişini prize takınız ve emicinin şalterini AUTO veya ON veya I konumuna getiriniz.
 3. Kaçak akım koruma şalterini (PRCD) açınız (bkz. ).
  Islak-kuru emici delme aletinden sonra gecikmeli olarak AUTO işletim modunda otomatik olarak devreye girer. Islak-kuru emici delme aletinin kapatılmasından sonra gecikmeli olarak AUTO işletim modunda otomatik olarak devreden çıkar. ON veya I işletim modunda emiciyi manuel olarak açıp kapatmanız gerekir.
 4. Açılacak deliğin ortasını, çizgileri su tutma halkasının çapından daha uzun olan bir çarpı ile işaretleyiniz.
  Su tutma halkasının üzerinde, çizmiş olduğunuz çarpının çizgileri ile hizalanabilecek dört işaret vardır.
Image alternative
 1. Delme aletinin açma / kapatma şalterini basılı tutunuz, su tahliye kolunu istenilen su miktarına ayarladıktan sonra, açma / kapatma şalteri tekrar serbest bırakınız.
  Su beslemesi, delme aletinin açma / kapatma şalteri ile otomatik olarak devreye alınır veya devreden çıkartılır. Su miktarı su tahliye kolu döndürülerek delme işleminden önce veya işlem sırasında ayarlanabilir (su tahliye kolu kapalıyken minimum su miktarı: Yakl. 0,3 l / dak).
 2. Su tutma halkasını, karot ucu zemine temas etmeyecek şekilde, delme yapılacak yerin üzerine dikkatle yerleştiriniz.
 3. Delikteki işaret çizgilerini su tutma halkası üzerindeki dört işaretle üst üste getiriniz.
 4. Karot ucunun zemine temas etmediğinden emin olunuz ve ilgili delme kademesi için açma/kapatma şalterine yarım basınız.
 5. Eğer yukarı doğru delecekseniz karot ucunun su ile dolmasını bekleyiniz.
  • Bu şekilde karot ucu soğutulur ve kuru delme nedeniyle meydana gelebilecek hasarlardan korunur.
 6. Karot ucunu hafifçe zemine doğru bastırınız.
  • Delme başlangıcında karot ucunun dağılmasını önlemek için açma sonrasında (açma/kapatma şalterine yarım basılmış) delme cihazı yavaş delme kademesinde çalışır.
 7. Karot ucunun eşit oranda kavradığını hissettiğinizde, açma/kapatma şalterine tamamen basınız.
  • Açma/Kapatma şalterine tamamen basıldığında, karot ucu maksimum devir sayısı ile döner.
  Baskı basıncını, delme aleti en yüksek devir sayısında çalışacak şekilde seçiniz. Bu şekilde ideal delme performansına ulaşılır (delme performansı göstergesi yeşil yanar). Baskı basıncının arttırılması delme hızında artışa neden olmaz (delme performansı göstergesi kırmızı yanar).
  Karot ucunu delikte düz olarak ilerletiniz. Karot ucunun delik içinde eğri bir şekilde yerleştirilmesi delme performansını düşürebilir.
  Su akışının daima doğru olmasına dikkat ediniz. Kontrol için su akış göstergesini izleyiniz.

Karot tezgahı tarafından yönlendirilen delme işlemi

İKAZ
Dışarı akan su yüzünden elektrik çarpma tehlikesi! Karot tezgahı tarafından yönlendirilen delmede sıçrama koruması monte edilemez. Bu nedenle, karot tezgahı tarafından yönlendirilen yukarı yöndeki delme çalışmaları sırasında alet içine su kaçmasına karşı korumalı değildir.
 • Asla karot tezgahı tarafından yönlendirilen delme işlemlerini yukarı yönde yapmayınız!
İKAZ
Kaza tehlikesi! Duvar ve tavanda geçiş delikleri açarken malzeme veya delme göbeği arkaya veya aşağı düşebilir.
 • Duvar ve tavanda geçiş delikleri açmadan önce, delme işlemi yapılacak bölgeyi, arkadan veya alttan emniyete alınız.
İKAZ
Yaralanma tehlikesi Aşağı düşen elmaslı karot makinesi nedeniyle tehlike.
 • Yatay delme sırasında karot tezgahı ayrıca bir zincir ile emniyete alınmalıdır.
 1. Eğer bir ıslak emici kullanıyorsanız bir emme düzeneğini () noktasına bağlayınız ve elle kumandalı delme işlemi bölümündeki 1 ile 3 arası adımlara dikkat ediniz ().
 2. Şebeke fişini prize takınız ve kaçak akım koruma şalterini (PRCD) açınız (elektrik ve su bağlantıları için ilgili bölüme bakınız, ).
 3. Taşıyıcı kilidini açınız.
 4. Su tutma halkası zeminin biraz üzerinde kalıncaya kadar, taşıyıcıyı çevirme kolu ile kadar aşağı doğru indiriniz.
 5. Aletin açma / kapatma şalterini basılı tutunuz, su tahliye kolunu istenilen su miktarına ayarladıktan sonra açma / kapatma şalteri tekrar serbest bırakınız.
  Su beslemesi, aletin açma / kapatma şalteri ile otomatik olarak devreye alınır veya devreden çıkartılır. Su miktarı su tahliye kolu döndürülerek delme işleminden önce veya işlem sırasında ayarlanabilir (su tahliye kolu kapalıyken minimum su miktarı: Yakl. 0,3 l / dak).
 6. Aleti, devre kilitleme tertibatını kullanarak, açma/kapatma şalterine tamamen basarak ve ardından devre kilitleme tuşuna basarak sürekli çalıştırmaya alınız.
 7. Çevirme kolu ile elmas karot ucunu zemine kadar döndürünüz.
 8. Delme işlemi başlangıcında, karot ucu merkezlenene kadar sadece yavaşça bastırınız ve ancak bundan sonra basıncı arttırınız.
 9. Karot ucunun merkezlendiğini ve düzgün şekilde kavradığını hissettiğinizde, zemine baskı basıncını arttırınız.
 10. Delme performansı göstergesine göre baskı basıncını ayarlayınız.
  Baskı basıncını, alet en yüksek devir sayısında çalışacak şekilde seçiniz; bu şekilde ideal delme performansına ulaşılır (delme performansı göstergesi yeşil yanar). Baskı basıncının arttırılması delme performansında artışa neden olmaz (delme performansı göstergesi kırmızı yanar).
  Delme işlemi sırasında su akışını denetleyiniz. Kontrol için su akış göstergesini kullanınız.

600 mm karot ucu ile yapılan delme işlemleri

 1. İlk önce 300 mm karot ucu ile bir ön delme işlemi yürütünüz.
İKAZ
Yaralanma tehlikesi. Ön delme olmadan 600 mm karot ucu ile yapılan delme çalışmaları sırasında alet kontrolden çıkabilir, hasar görebilir ve yaralanmalara neden olabilir.
 • Her zaman bir ön delme işlemi yürütünüz. Delme işlemine devam etmeden önce 600 mm karot ucunun önceden delinmiş olan deliğin sonuna kadar gelmiş olduğuna dikkat ediniz.
 1. Karot ucunu değiştirdikten sonra, alet kapalıyken 600 mm karot ucunu önceden delinmiş olan deliğin sonuna kadar iterek yerleştiriniz.
 2. Delmeye devam ediniz.

Aletin kapatılması

 1. İstenen delme derinliğine ulaşılmasından veya zemin ya da duvar geçiş deliklerinin tamamlanmasından sonra aleti kapatınız. Şalter kilitleme tertibatı çalışır vaziyette ise, kilitlemeyi açmak için Açma / kapatma şalterine basınız.
İKAZ
Yaralanma tehlikesi! Karot ucu dönerken su tutma halkasının zeminden kaldırılması sırasında delme göbekleri karot ucundan dışarı savrulabilir. Bu durum ayrıca yaralanmalara neden olabilir.
 • Su tutma halkasının ancak karot ucu durur vaziyetteyken zeminden kaldırınız.
 1. Alet dururken, Karot ucunu delikten dışarı çekiniz.
  • Su beslemesi, aletin açma / kapatma şalteri ile otomatik olarak devreden çıkartılır.

Karot ucunun sökülmesi ve boşaltılması

Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
DİKKAT
Takım değişimi sırasında yaralanma tehlikesi! Alet kullanım sırasında ısınır. Sivri kenarlar ortaya çıkabilir.
 • Takım değişimi sırasında her zaman koruyucu eldiven takınız.
İKAZ
Yaralanma tehlikesi. Delme göbeği veya bunun parçaları karot ucundan düşebilir.
 • Delme göbeğinin kontrolsüz biçimde karot ucundan düşmemesine dikkat ediniz. Delme göbeğinin tüm parçalarını karot ucundan çıkartınız.
 1. Alet bağlantı yerini açınız. Bunun için alet bağlantı yeri kilidini dayanak noktasına kadar yukarıya doğru çekiniz.
  Aleti karot ucunun ön kısmı hafifçe aşağı bakacak şekilde tutarak içinde kalan suyun karot ucundan dışarı akmasını sağlayınız.
 2. Karot ucu dayanak noktasına kadar döndürünüz.
 3. Karot ucu, alet bağlantı yerinden çekiniz.
 4. Karot ucunu, alet bağlantı yerinin uzatma aksından döndürerek çıkartınız.
 5. Karot ucunu su toplama halkasından çıkartınız.
 6. Karot ucu sıkıca tutunuz ve delme göbeğini sallayarak karot ucunun alet takma tarafından arkaya doğru dışarı çıkartınız. Delme göbeğinin parçaları karot ucuna takılı kalırsa, bunları karot ucundan çıkartmak için karot ucunu dikey bir şekilde aşağıya doğru (ahşap, plastik gibi) yumuşak cisme vurunuz veya (derinlik mesnedi gibi) ince bir çubuk kullanınız.
 7. Alet bağlantı yeri kilidini kapatınız.

Delme göbeğinin delikten çıkartılması

 1. Maça kırıcıyı hafifçe bastırıp dayanak noktasına kadar döndürerek karot ucuna takınız.
  Maça kırıcının (opsiyonel aksesuar) çapının, kullanılan karot ucunun delme çapına uygun olduğundan emin olunuz.
 2. Maça kırıcıya yanlardan hafifçe bastırmak suretiyle delme göbeğini kırınız.
 3. Kırılan göbeği maça kırıcı ile birlikte delikten çıkartınız.
 4. Bir ölçüm çubuğu ulaşılan delme derinliğini ölçünüz.

Sondaj çamurunun bertaraf edilmesi

 1. Sondaj çamurunu toplayınız (örneğin ıslak-kuru elektrikli emici ile).
 2. Sondaj çamuru tortulanana kadar bekleyiniz ve parçayı inşaat molozunda bertaraf ediniz.
  Çökeltici maddeler ayırma sürecini hızlandırabilir.
 3. Kalan delme suyunu (baz, ph değeri > 7) kanalizasyona aktarmadan önce, bu delme suyunu asetik nötralizasyon maddeleri ekleyerek veya bol su ile seyrelterek nötralize ediniz.

Bakım ve onarım

İKAZ
Elektrik çarpması tehlikesi! Şebeke fişi takılıyken yapılan bakım ve onarım çalışmaları ciddi yaralanmalara ve yanıklara neden olabilir.
 • Tüm bakım ve onarım çalışmalarından önce her zaman şebeke fişi çekilmelidir!
Bakım
 • Yapışmış olan kir dikkatlice çıkarılmalıdır.
 • Havalandırma deliklerini kuru bir fırça ile dikkatlice temizleyiniz.
 • Gövde sadece hafif nemli bir bezle temizlenmelidir. Plastik parçalara yapışabileceğinden silikon içerikli bakım maddeleri kullanılmamalıdır.
Aletlerin ve metal parçaların bakımı
 • Yapışmış olan kir çıkarılmalıdır.
 • Aletlerin ve alet bağlantı yerinin üst yüzeyini yağ emdirilmiş bir bezle silerek korozyondan koruyunuz.
 • Alet takma ucunu daima temiz ve hafif yağlı tutunuz.
Onarım
İKAZ
Elektrik çarpması tehlikesi! Elektrikli parçalarda usulüne uygun olmayan onarımlar ciddi yaralanmalara ve yanıklara neden olabilir.
 • Elektrik parçalarındaki onarımlar sadece elektronik uzmanı tarafından yapılabilir.
 • Görünür tüm parçalarda hasar olup olmadığı ve kumanda elemanlarının sorunsuz şekilde çalıştığı kontrol edilmelidir.
 • Hasar ve/veya fonksiyon arızaları durumunda, elektrikli el aleti çalıştırılmamalıdır. Derhal Hilti servisi tarafından onarılmalıdır.
 • Değiştirilebilir şebeke kablosu bulunan modellerde, ilgili şebeke kablosu sadece bir elektrik teknisyeni tarafından değiştirilmelidir.
 • Bakım ve onarım çalışmalarından sonra tüm koruma tertibatları yerleştirilmeli ve fonksiyonları kontrol edilmelidir.
Güvenli çalışma için sadece orijinal yedek parçalar ve sarf malzemeleri kullanınız. Tarafımızdan onaylanmış, yedek parçaları, aksesuarları ve sarf malzemelerini Hilti Center veya www.hilti.group adresinde bulabilirsiniz:

Kömür fırçalar değiştirilmelidir

İKAZ
Elektrik çarpması nedeniyle yaralanma tehlikesi !
 • Aletin bakımı ve onarımı sadece yetkili personel tarafından yapılmalıdır! Bu personel meydana gelebilecek tehlikeler hakkında özel olarak eğitim görmüş olmalıdır.
Kömür fırçaların değiştirilmesi gerekiyorsa açık ağızlı anahtar sembollü sinyal lambası yanar.
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Motorun sol ve sağındaki kömür kapaklarını açınız.
 3. Kömür fırçalarının nasıl takılı olduğuna ve kablolarının nasıl döşenmiş olduğuna dikkat ediniz. Kullanılmış kömür fırçalarını elmaslı karot makinesinden çıkartınız.
 4. Yeni kömür fırçalarını, eski kömür fırçalarının daha önce takılı olduğu yerlere takınız.
  Yerleştirirken kablo izolasyonunun hasar görmemesine dikkat ediniz.
 5. Motorun sol ve sağındaki kömür kapaklarını vidalayınız.
 6. Kömür fırçalarla boş çalışmada en az 1 dakika kesintisiz olarak rodaj yapınız.
  • Yeni kömür fırçaları ile yakl. 1 dakikalık çalışma süresinden sonra sinyal lambası söner.

Su kontrol penceresi camının temizlenmesi

Su kontrol penceresi camının temizlenmesi sırasında çalışma yerinizin temiz olmasına dikkat ediniz. Temizleme işlemi sırasında su akış göstergesinin iç tarafına pislik gelmemelidir.
 1. Kontrol penceresi camının her iki vidasını torx uçlu TX 15 tornavida ile açınız.
 2. Kontrol penceresini yukarı doğru kaldırarak çıkartınız.
 3. Su miktarı çarkını aksı ile beraber çıkartınız.
 4. Mevcut kir partiküllerini temiz su altında temizleyiniz.
 5. Monte etmeden önce kontrol penceresindeki contanın hasarlı olup olmadığını kontrol ediniz ve gerekiyorsa yenisi ile değiştiriniz.
 6. Contanın oluğuna tam olarak oturduğundan emin olunuz. Aksi halde, conta kontrol penceresinin camı monte edilirken plastik parçalar arasında kalarak hasar görebilir ve sızdırmazlık özelliğini kaybedebilir.
 7. Çarkı aksı ile birlikte tekrar yerine oturtunuz.
 8. Kontrol penceresi camını bastırarak yeniden yerine oturtunuz.
 9. Kontrol penceresi sabitleyecek torx başlı vidaları yerlerine yerleştiriniz ve tekrar sıkınız.

Arıza durumunda yardım

Bu tabloda listelenmemiş veya kendi başınıza gideremediğiniz arızalarda lütfen yetkili Hilti servisimiz ile irtibat kurunuz.

Elmaslı karot makinesi çalışmaya hazırdır

Arıza
Olası sebepler
Çözüm
Image alternative
Servis göstergesi yanıyor.
Kömür fırçaların aşınma sınırına neredeyse ulaşıldı. Elmaslı karot makinesinin otomatik kapanmasına kalan süre birkaç saatle sınırlı.
 • Kömür fırçaları ilk fırsatta değiştiriniz.
Kömür fırçalar değiştirildi ve rodaj gerekli.
 • Kömür fırçalarla boş çalışmada en az 1 dakika kesintisiz olarak rodaj yapınız.
Elmaslı karot makinesi tam güçle çalışmıyor.
Şebeke arızası – elektrik şebekesinde bir düşük gerilim meydana geldi.
 • Diğer tüketicilerin elektrik şebekesinde veya jeneratörde parazite neden olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Kullanılan uzatma kablosunun uzunluğunu kontrol ediniz.
Elmas karot ucu dönmüyor.
Elmas karot ucu zeminde sıkıştı.
 • Elmaslı karot makinenizi düz olarak ilerletiniz.
 • Elmas karot ucu çatal anahtarla gevşetilmelidir: Şebeke fişini prizden çekiniz. Elmas karot ucunu, giriş ucunun yakınından uygun bir çatal anahtarla tutunuz ve elmas karot ucunu çevirerek çıkartınız.
Delme hızı yavaşlıyor.
Maksimum delme derinliğine ulaşıldı.
 • Delme ucu çıkarılmalı ve karot ucu kullanılmalıdır.
Delme ucu, elmas karot ucunda sıkışıyor.
 • Delme ucunu çıkartınız.
Zemin için spesifikasyon yanlış.
 • Daha uygun bir elmas karot ucu spesifikasyonu seçiniz.
Yüksek çelik oranı (saydam sudaki metal talaşlarından anlaşılabilir).
 • Daha uygun bir elmas karot ucu spesifikasyonu seçiniz.
Elmas karot ucu arızalı.
 • Elmas karot ucu hasar bakımından kontrol edilmeli ve gerekirse değiştirilmelidir.
Elmas karot ucu polisajlı.
 • Elmas karot ucunu bileme plakasında bileyiniz.
Su miktarı çok fazla.
 • Su miktarı, su regülatörü ile azaltılmalıdır.
Su miktarı çok az.
 • Elmas karot ucuna su beslemesini kontrol ediniz veya su regülatörü ile su miktarını arttırınız.
 • Su bağlantısındaki filtre takımını kontrol ediniz.
Takma ucu kirli veya doğru olarak kilitlenmedi.
 • Takma ucunu temizleyiniz ve elmas karot ucunu doğru biçimde yerine oturtunuz.
Elmas karot ucu, alet bağlantı yerine takılamıyor.
Takma ucu/alet bağlantı yeri kirli veya hasarlı.
 • Takma ucunu veya alet bağlantı yerini temizleyiniz veya bunları değiştiriniz.
Alet bağlantı yeri kolu tam olarak açılmamış.
 • Kolu dayanak noktasına kadar açınız.
Elmas karot ucunda çok fazla boşluk var.
Takma ucu bozuk.
 • Takma ucunu kontrol ediniz ve gerekirse değiştiriniz.
Alet bağlantı yeri kolu kapalı değil.
 • Alet bağlantı yeri kolunu kapatınız.
Su akışı yok.
Filtre veya su akış göstergesi tıkalı.
 • Filtre veya su akış göstergesini çıkarınız ve yıkayınız.
İşletim esnasında alet bağlantı yerinden su çıkıyor.
Takma ucu/alet bağlantı yeri kirli.
 • Takma ucunu ve alet bağlantı yerini temizleyiniz.
Aletin bağlantı yeri contası arızalı.
 • Contayı kontrol ediniz ve gerekirse değiştiriniz.

Elmaslı karot makinesi çalışmaya hazır değildir

Arıza
Olası sebepler
Çözüm
Image alternative
Servis göstergesinde görüntü yok.
PRCD açılmadı.
 • PRCD'nin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz ve açınız.
Güç kaynağı kesildi.
 • Başka bir elektrikli alet takınız ve çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.
 • Priz bağlantılarını, şebeke kablosunu, akım hattını ve şebeke sigortasını kontrol ediniz.
Motorda su.
 • Elmaslı karot makinesini sıcak ve kuru bir ortamda bırakarak tamamen kurumasını bekleyiniz.
Image alternative
Servis göstergesi yanıyor.
Kömür fırçalar aşınmış.
Image alternative
Servis göstergesi yanıp sönüyor.
Motor aşırı ısınmış (örneğin çok yüksek duvar sürtünmesi ve/veya yüksek baskı gücü nedeniyle).
 • Motor soğuyana kadar birkaç dakika bekleyiniz veya soğutma işlemini hızlandırmak için elmaslı karot makinesini boşta çalıştırınız.
 • Elmaslı karot makinesini kapatınız ve tekrar açınız.
 • Elmaslı karot makinenizi düz olarak ilerletiniz ve / veya baskı basıncını azaltınız.

Çin RoHS (Tehlikeli madde kullanımını kısıtlama direktifi)

Aşağıdaki linkte tehlikeli maddeler tablosunu bulabilirsiniz: qr.hilti.com/r51318.
RoHS tablosunun linkini bu dokümanın sonunda karekod olarak bulabilirsiniz.

İmha

Image alternative Hilti aletleri yüksek oranda geri dönüşümlü malzemelerden üretilmiştir. Geri dönüşüm için gerekli koşul, usulüne uygun malzeme ayrımıdır. Çoğu ülkede Hilti , eski aletlerini yeniden değerlendirmek üzere geri alır. Bu konuda Hilti müşteri hizmetlerinden veya satış temsilcinizden bilgi alabilirsiniz.
Image alternative
 • Elektrikli el aletlerini, elektronik cihazları ve aküleri evdeki çöplere atmayınız!

Sondaj çamurunun bertaraf edilmesi

Çevre sağlığı açısından düşünüldüğünde, sondaj çamurunun uygun önlenmeler alınmadan suya veya kanalizasyona aktarılması sorun yaratabilir.

Üretici garantisi

 • Garanti koşullarına ilişkin sorularınız için lütfen yerel Hilti iş ortağınıza başvurunuz.
Image alternative
Image alternative