Dil seçenekleri

SC 55W

Orijinal kullanım kılavuzu

Dokümantasyon verileri

Bu doküman için

 • Çalıştırmadan önce bu dokümanı okuyunuz. Bu, güvenli çalışma ve arızasız kullanım için ön koşuldur.
 • Bu dokümanda ve ürün üzerinde bulunan güvenlik ve uyarı bilgilerine dikkat ediniz.
 • Kullanım kılavuzunu her zaman ürün üzerinde bulundurunuz ve ürünü sadece bu kılavuz ile birlikte başka kişilere veriniz.

Resim açıklaması

Uyarı bilgileri

Uyarı bilgileri, ürün ile çalışırken ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı uyarır. Aşağıdaki uyarı metinleri kullanılır:
TEHLİKE
TEHLİKE !
 • Ağır vücut yaralanmalarına veya doğrudan ölüme sebep olabilecek tehlikeler için.
İKAZ
İKAZ !
 • Ağır yaralanmalara veya ölüme neden olabilecek tehlikeler için.
DİKKAT
DİKKAT !
 • Hafif vücut yaralanmalarına veya maddi hasarlara yol açabilecek olası tehlikeli durumlar için.

Dokümandaki semboller

Bu dokümanda aşağıdaki semboller kullanılmıştır:
Image alternative Kullanmadan önce kullanım kılavuzunu okuyunuz
Image alternative Kullanım uyarıları ve diğer gerekli bilgiler
Image alternative Geri dönüşümlü malzemeler ile çalışma
Image alternative Elektrikli aletleri ve aküleri evdeki çöplere atmayınız

Resimlerdeki semboller

Resimlerde aşağıdaki semboller kullanılmıştır:
Image alternative Bu sayılar, kılavuzun başlangıcındaki ilgili resimlere atanmıştır
Image alternative Numaralandırma, resimdeki çalışma adımlarının sırasını göstermektedir ve metindeki çalışma adımlarından farklı olabilir
Image alternative Pozisyon numaraları Genel bakış resminde kullanılır ve Ürüne genel bakış bölümündeki açıklama numaralarına referans niteliğindedir
Image alternative Bu işaret, ürün ile çalışırken dikkatinizi çekmek için koyulmuştur.

Ürüne bağlı semboller

Üründeki semboller

Üründe aşağıdaki semboller kullanılabilir:
Image alternative Kablosuz veri aktarımı
Image alternative Ölçüm rölanti devir sayısı
Image alternative Koruma sınıfı II (çift izolasyonlu)
Image alternative Testere bıçağı

Ürün bilgileri

Image alternative ürünleri profesyonel kullanıcıların kullanımı için öngörülmüştür ve sadece yetkili personel tarafından kullanılabilir ve bakımı yapılabilir. Bu personel, meydana gelebilecek tehlikeler hakkında özel olarak eğitim görmüş olmalıdır. Aletin ve ilgili yardımcı gereçlerin eğitimsiz personel tarafından usulüne uygun olmayan şekilde kullanılması ve amaçları dışında çalıştırılması sonucu tehlikeli durumlar söz konusu olabilir.
Tip tanımı ve seri numarası, tip plakası üzerinde belirtilmiştir.
 • Seri numarasını aşağıdaki tabloya aktarınız. Ürün bilgileri acente veya servis merkezini aradığınızda sorulabilir.
  Ürün bilgileri
  Daire testere
  SC 55W
  Nesil
  01
  Seri no.

Uygunluk beyanı

Burada tanımlanan ürünün, geçerli yönetmeliklere ve normlara uygun olduğunu kendi sorumluluğumuzda beyan ederiz. Bu dokümanın sonunda uygunluk beyanının bir kopyasını bulabilirsiniz.
Teknik dokümantasyonlar eklidir:
Hilti Entwicklungsgesellschaft mbH | Zulassung Geräte | Hiltistraße 6 | 86916 Kaufering, DE

Güvenlik

Elektrikli el aletleri için genel güvenlik uyarıları

Image alternative İKAZ Bu elektrikli el aletine yönelik tüm güvenlik uyarılarını, talimatları, resimli açıklamaları ve teknik verileri dikkatlice okuyunuz. Aşağıdaki talimatlara uyulmaması durumunda elektrik çarpması, yangın ve/veya ağır yaralanmalar söz konusu olabilir.
Tüm güvenlik uyarılarını ve kullanım talimatlarını muhafaza ediniz.
Güvenlik uyarılarında kullanılan "Elektrikli el aleti terimi, şebeke işletimli elektrikli el aletleri (şebeke kablosu ile) veya akü işletimli elektrikli el aletleri (şebeke kablosu olmadan) ile ilgilidir.
İş yeri güvenliği
 • Çalışma alanınızı temiz ve aydınlık tutunuz. Düzensiz veya aydınlatma olmayan çalışma alanları kazalara yol açabilir.
 • Yanıcı sıvıların, gazların veya tozların bulunduğu patlama tehlikesi olan yerlerde elektrikli el aleti ile çalışmayınız. Elektrikli el aletleri, toz veya buharı yakabilecek kıvılcım oluşturur.
 • Elektrikli el aletini kullanırken çocukları ve diğer kişileri uzak tutunuz. Dikkatiniz dağılırsa aletin kontrolünü kaybedebilirsiniz.
Elektrik güvenliği
 • Elektrikli el aletinin bağlantı fişi prize uygun olmalıdır. Fiş hiçbir şekilde değiştirilmemelidir. Adaptör fişini topraklama korumalı elektrikli el aletleri ile birlikte kullanmayınız. Değiştirilmemiş fişler ve uygun prizler elektrik çarpması riskini azaltır.
 • Borular, radyatörler, fırınlar ve buzdolapları gibi toprağa temas eden üst yüzeylere vücudunuzla temas etmekten kaçınınız. Vücudunuzun toprakla teması var ise yüksek bir elektrik çarpması riski söz konusudur.
 • Elektrikli el aletini yağmurdan veya ıslaklıktan uzak tutunuz. Elektrikli el aletine su girmesi, elektrik çarpması riskini arttırır.
 • Elektrikli el aletini taşımak, asmak veya fişi prizden çekmek için bağlantı kablosunu kullanım amacı dışında kullanmayınız. Bağlantı kablosunu sıcaktan, yağdan, keskin kenarlardan ve hareketli parçalardan uzak tutunuz. Hasarlı veya dolanmış bağlantı kabloları elektrik çarpması riskini arttırır.
 • Elektrikli bir el aleti ile açık alanda çalışacaksanız, sadece dışarıda kullanımına izin verilen uzatma kabloları kullanınız. Dış mekanlar için uygun olan uzatma kablolarının kullanılması elektrik çarpması riskini azaltır.
 • Elektrikli el aleti işletiminin nemli ortamda yapılması kaçınılmaz ise bir kaçak akım koruma şalteri kullanınız. Bir kaçak akım koruma şalterinin kullanımı elektrik çarpması riskini azaltır.
Kişilerin güvenliği
 • Dikkatli olunuz, ne yaptığınıza dikkat ediniz ve elektrikli el aleti ile mantıklı bir şekilde çalışınız. Yorgunsanız veya uyuşturucu, alkol veya ilaç etkisi altında olduğunuzda elektrikli el aleti kullanmayınız. Elektrikli el aletini kullanırken bir anlık dikkatsizlik ciddi yaralanmalara neden olabilir.
 • Kişisel koruyucu donanım ve her zaman bir koruyucu gözlük takınız. Elektrikli el aletinin türüne ve kullanımına göre toz maskesi, kaymayan güvenlik ayakkabısı, koruyucu kask veya kulaklık gibi kişisel koruyucu donanımların kullanılması yaralanma riskini azaltır.
 • İstem dışı çalışmayı önleyiniz. Güç kaynağına ve/veya aküyü bağlamadan, girişini yapmadan veya taşımadan önce elektrikli el aletinin kapalı olduğundan emin olunuz. Elektrikli el aletini taşırken parmağınız şalterde ise veya alet açık konumda güç kaynağına takılırsa bu durum kazalara yol açabilir.
 • Elektrikli el aletini devreye almadan önce ayar aletlerini veya vidalama anahtarlarını çıkartınız. Dönen bir alet parçasında bulunan bir alet veya anahtar yaralanmalara yol açabilir.
 • Aşırı bir vücut hareketinden sakınınız. Güvenli bir duruş sağlayınız ve her zaman dengeli tutunuz. Böylece beklenmedik durumlarda elektrikli el aletini daha iyi kontrol edebilirsiniz.
 • Uygun kıyafetler giyiniz. Bol kıyafetler giymeyiniz veya takı takmayınız. Saçları, kıyafetleri ve eldivenleri hareket eden parçalardan uzak tutunuz. Bol kıyafetler, takı veya uzun saçlar hareket eden parçalara takılabilir.
 • Toz emme ve tutma tertibatları monte edilebiliyorsa bunların bağlı olduğundan ve doğru kullanıldığından emin olunuz. Bu toz emme tertibatının kullanımı tozdan kaynaklanabilecek tehlikeleri azaltabilir.
 • Kendi güvenliğinizi riske atmayınız ve elektrikli el aletleri kullanımında son derece tecrübeli olsanız bile ilgili güvenlik kurallarını ihlal etmeyiniz. Dikkatsiz kullanım saniyeler içerisinde ciddi yaralanmalara neden olabilir.
Elektrikli el aletinin kullanımı ve çalıştırılması
 • Aleti çok fazla zorlamayın. Çalışmanız için uygun olan elektrikli el aletini kullanın. Uygun elektrikli el aleti ile bildirilen hizmet alanında daha iyi ve güvenli çalışırsın.
 • Şalteri bozuk olan elektrikli el aletini kullanmayınız. Açılıp kapatılamayan bir elektrikli el aleti tehlikelidir ve tamir edilmesi gerekir.
 • Alet ayarlarını yapmadan, aksesuar parçalarını değiştirmeden veya aleti bir yere koymadan önce fişi prizden ve/veya (çıkarılabilir) aküyü aletten çıkarınız. Bu önlem, elektrikli el aletinin istem dışı çalışmasını engeller.
 • Kullanılmayan elektrikli el aletlerini çocukların erişemeyeceği yerde muhafaza edin. Aleti iyi tanımayan veya bu talimatları okumamış kişilere aleti kullandırmayınız. Elektrikli el aletleri bilgisiz kişiler tarafından kullanılırsa tehlikelidir.
 • Elektrikli el aletlerinin ve aksesuarlarının bakımını titizlikle yapınız. Hareketli parçaların kusursuz çalıştığı ve sıkışmadığı, parçaların kırılıp kırılmadığı veya hasar görüp görmediği, elektrikli el aleti fonksiyonlarının kısıtlanma durumlarını kontrol ediniz. Hasarlı parçaları aleti kullanmadan önce tamir ettiriniz. Birçok kazanın nedeni bakımı kötü yapılan elektrikli el aletleridir.
 • Kesme aletlerini keskin ve temiz tutun. Özenle bakımı yapılmış keskin bıçak kenarı olan kesme aletleri daha az sıkışır ve kullanımı daha rahattır.
 • Elektrikli el aletini, aksesuarları, ek aletleri vb. bu talimatlara göre kullanın. Çalışma şartlarını ve yapılacak işi de ayrıca göz önünde bulundurun. Elektrikli el aletlerinin öngörülen kullanımı dışında kullanılması tehlikeli durumlara yol açabilir.
 • Tutamağı ve tutamak yüzeylerini daima temiz ve yağ ve gresten arındırılmış durumda tutunuz. Kaygan tutamaklar ve tutamak yüzeyleri güvenli bir kullanımı ve öngörülemeyen durumlarda elektrikli el aletinin kontrolünü engeller.
Servis
 • Elektrikli el aletinizi sadece kalifiye uzman personele ve sadece orijinal yedek parçalar ile tamir ettiriniz. Böylece elektrikli el aletinin güvenliğinin korunduğundan emin olunur.

Tüm kesme işlemleri için güvenlik uyarıları

Kesme yöntemi
 • Image alternative TEHLİKE: Ellerinizi kesme alanı ve testere bıçağı bölümüne getirmeyiniz. Diğer elinizle ilave tutamağı veya motor gövdesini tutunuz. Testereyi her iki elinizle tutarsanız, testere bıçağı ellerinizi yaralayamaz.
 • İşlenen parçanın altına elinizi sokmayınız. İş parçası altındaki koruma başlığı sizi testere bıçağından koruyamaz.
 • Kesme derinliğini işlenen parçanın kalınlığına göre ayarlayınız. İş parçasının altında tam bir diş yüksekliğinden daha az bir mesafe görülüyor olmalıdır.
 • Kesilecek olan iş parçasını asla elinizde veya bacağınızın üstünde tutmayınız. İş parçasını sağlam bir yuvada emniyete alınız. Vücut ile temas, testere bıçağının sıkışması veya kontrolün kaybedilmesi tehlikesinin önlenmesi için iş parçası çok emniyetli bir şekilde sabitlenmelidir.
 • Ek aletin bükülmüş elektrik hatlarına veya kendi elektrik kablosuna denk gelme riskinin olduğu çalışmalarda, elektrikli el aletini sadece izole edilmiş tutamak yüzeylerinden tutunuz. Elektrik ileten bir hat ile temasta elektrikli aletin metal parçaları da gerilim altında kalır ve elektrik çarpmasına neden olur.
 • Uzunlamasına kesimde her zaman bir destek veya düz bir kenar kılavuzu kullanınız. Bunlar kesimin daha düzgün olmasını sağlar ve testere bıçağının sıkışma ihtimalini azaltır.
 • Testere bıçaklarını daima doğru büyüklükte ve doğru bağlantı deliği (örneğin yıldız biçimli veya yuvarlak) ile kullanınız. Testerenin montaj parçalarına uymayan testere bıçakları düz bir şekilde çalışmaz ve kontrolün kaybedilmesine neden olur.
 • Hasarlı veya yanlış testere bıçağı pulları veya cıvataları kullanılmamalıdır. Testere bıçağı pulları ve cıvataları testerenizin optimum güç ve çalıştırma güvenliği sağlaması için özel olarak tasarlanmıştır.
Geri tepme - Nedenleri ve ilgili güvenlik uyarıları
 • Geri tepme; takılan, sıkışan ya da yanlış hizalanmış bir testere bıçağının testereyi kontrolsüz şekilde kaldırmasına ve kullanıcı yönünde iş parçasından dışarı doğru hareket etmesine neden olan ani bir reaksiyondur;
 • Testere bıçağı kapanan testere aralığında takılırsa ya da sıkışırsa, bloke olur ve motor gücü, testereyi kullanıcı yönünde geriye iter;
 • Testere bıçağı kesme sırasında dönerse ya da yanlış hizalanırsa, arkadaki testere bıçağı kenarının dişleri iş parçasının yüzeyine takılır; bunun sonucunda testere bıçağı testere aralığından dışarı hareket eder ve testere, kullanıcı yönünde geriye sıçrar.
Testerenin yanlış veya hatalı kullanılması sonucunda geri tepme meydana gelir. Aşağıda tanımlanan özel önlemler alınarak geri tepme engellenebilir.
 • Testereyi iki elinizle sıkıca tutunuz ve vücudunuzu ve kollarınızı geri tepmelere karşı koyabileceğiniz şekle getiriniz. Testere bıçağının yanında durunuz, testere bıçağını asla vücudunuz ile temas edecek yöne getirmeyiniz. Bir geri tepme durumunda daire testere geriye sıçrayabilir, fakat aleti kullanan kişi gerekli önlemlerini aldıysa, geri tepmelerde kontrolü sağlayabilir.
 • Testere bıçağı sıkışırsa veya çalışmaya ara vermeniz gerekirse, testereyi kapatınız ve testere hareketsiz hale gelene kadar aleti sabit tutunuz. Testere bıçağı hareket ettiği veya geri teptiği sürece testereyi hiçbir zaman iş parçasından çıkarmayı denemeyiniz veya geriye doğru çekmeyiniz. Testere bıçağının sıkışma nedenini belirleyiniz ve gideriniz.
 • İşlenen parça içindeki testereyi tekrar çalıştırmak istiyorsanız, testere bıçağını testere boşluğunda merkezleyiniz ve testere bıçağı dişlerinin işlenen parçaya sıkışmamış olmasına dikkat ediniz. Testere bıçağı tekrar çalıştırıldığında sıkışıyorsa iş parçasından çıkabilir veya geri tepebilir.
 • Sıkışan testere bıçağının geri tepmesini azaltmak için büyük levhaları çok iyi bir şekilde sabitleyiniz. Büyük levhalar kendi ağırlıklarından dolayı bükülebilirler. Levhalar, her iki tarafta hem testere bıçağı boşluğunun yakınından hem de kenardan desteklenmelidir.
 • Kör veya hasarlı testere bıçaklarını kullanmayınız. Kör veya yanlış ayarlanmış dişli testere bıçakları çok dar bir kesme boşluğundan dolayı yüksek aşınmaya, testere bıçağının sıkışmasına ve geri tepmeye neden olur.
 • Testereyle kesme öncesinde kesim derinliğini ve kesim açısı ayarlarını kesin olarak belirleyiniz. Kesme işlemi sırasında ayarları değiştirirseniz testere bıçağı sıkışabilir ve geri tepmeler ortaya çıkabilir.
 • Kesme işlemi sırasında mevcut duvarlara veya diğer görülmeyen bölgelere karşı özellikle dikkat ediniz. Daldırılan testere bıçağı kesme sırasında gizli nesneleri bloke edebilir ve bir geri tepmeye neden olabilir.
Alt koruma başlığının fonksiyonu
 • Her kullanımdan önce alt koruma başlığının sorunsuz kapandığı kontrol edilmelidir. Testereyi alt koruma başlığı serbest hareket edemiyorsa ve hemen kapanmıyorsa kullanmayınız. Koruma başlığını asla açık pozisyondayken sıkıştırmayınız veya bağlamayınız. Eğer testere istenmeden yere düşürüldüyse alt koruma başlığı bükülebilir. Koruma başlığını geriye çekme kolu ile açınız ve serbest çalıştığından emin olunuz ve tüm kesme açılarında ve derinliklerinde ne testere bıçağına ne de diğer parçalara temas etmemesine dikkat ediniz.
 • Alt koruma başlığı için yayın fonksiyonu kontrol edilmelidir. Eğer alt koruma başlığı ve yay sorunsuz bir şekilde çalışmıyorsa, testereyi kullanmadan önce bekleyiniz. Hasarlı parçalar, yapışkan artıklar ve talaş parçacıklarının yoğunluğu alt koruma başlığının gecikmeli bir şekilde çalışmasına neden olur.
 • Alt koruma başlığını sadece "Daldırmalı ve açılı kesme" gibi özel kesimlerde elle açınız. Alt koruma başlığını geri çekme kolu ile açınız ve testere bıçağı malzeme içinde olduğu sürece bunu serbest bırakınız. Diğer tüm testere ile kesme çalışmaları sırasında alt koruma başlığı otomatik olarak çalışmalıdır.
 • Alt koruma başlığı testere bıçağını örtmeden testereyi çalışma tezgahına ya da yere koymayınız. Korumasız, sonradan çalışmaya devam eden bir testere bıçağı, testereyi kesim yönüne doğru hareket ettirir ve önünde bulunan nesnelerin kesilmesine neden olur. Testerenin sonradan çalışmaya devam etme süresine dikkat ediniz.

Daire testereler için ek güvenlik uyarıları

 • El tipi daire testereyi sadece açık durumda ilgili iş parçasına doğru tutunuz.
 • Kesme yolunun üstünde ve altında hiçbir engel olmamalıdır. Cıvataları, çivileri veya benzerlerini kesmeyiniz.
 • Bir daire testere ile asla baş hizasının üzerinde çalışmayınız.
 • Testere bıçağını asla yandan bastırarak durdurmayınız.
 • Testere dişi uçlarının aşırı ısınmasını engelleyiniz.
 • Plastik malzemelerin kesilmesi sırasında plastiğin erimesi engellenmelidir.
 • Kesilecek zemin için her zaman uygun testere bıçağını kullanınız.
 • Sadece Hilti tarafından tavsiye edilen, EN 847-1 normuna uygun testere bıçaklarını kullanınız.

Tanımlama

Ürüne genel bakış

Image alternative
 1. Tek kollu paralellik mesnedi
 2. Kesme açısı için ön ayar
 3. Mil ayarlama düğmesi
 4. İlave tutamak
 5. Açma/kapatma şalteri
 6. Devreye alma kilidi
 7. tutamak
 8. Şebeke kablosu
 9. Kesme açısı ince ayarı için sıkıştırma kolu
 10. Allen anahtarı
 11. Küçük ana plaka
 12. LED aydınlatma
 13. Ön paralellik mesnedi için sıkıştırma kolu
 14. Kesme açısı ayarı için sıkıştırma kolu
 15. Kesme derinliği skalası
 16. Bağlantı parçaları (toz emme tertibatı)
 17. Koruma başlığı
 18. Pandül koruma kapağı için kumanda kolu
 19. Arka paralellik mesnedi için sıkıştırma kolu (sadece büyük ana plakalar için)
 20. Pandül koruma kapağı
 21. Tahrik mili
 22. Dönme yönü oku
 23. Çift kollu paralellik mesnedi
 24. Kesme işareti 0°
 25. Kesme işareti 45°
 26. Kesme açısı skalası
 27. Büyük ana plaka
 28. Sıkma cıvatası
 29. Sıkma flanşı
 30. Bağlantı flanşı
 31. Ana plaka kanal işareti 0°
 32. Ana plaka kanal işareti 1° - 50°

Kılavuz ray adaptörüne genel bakış

Image alternative
 1. Arka tutma rafı
 2. Ön kılavuz yatağı
 3. Kanal işareti 0°
 4. Kanal işareti 1° - 50°

Usulüne uygun kullanım

Tanımlanan ürün bir daire testeredir. Bu testere ahşap veya ahşap benzeri malzemeler, plastikler, kartonpiyer, elyaflı alçı plakalar ve kompozit malzemeler için, yaklaşık 55 mm'ye kadar kesme derinliğine, ayrıca en fazla 50° eğik kesme açısına uygundur.

Olası yanlış kullanım

Teknik verilerdeki bilgilere uygun olmayan testere bıçakları, kesme diskleri, zımpara diskleri ile yüksek alaşımlı yüksek hız çeliklerinden (HSS çelik) üretilmiş testere bıçakları kullanılmamalıdır. Metaller testereyle kesilmemelidir.

Teslimat kapsamı

Daire testere, testere bıçağı, allen anahtarı, paralellik mesnedi, kullanım kılavuzu.
Güvenli çalışma için sadece orijinal yedek parçalar ve sarf malzemeleri kullanınız. Tarafımızdan onaylanmış, yedek parçaları, aksesuarları ve sarf malzemelerini Hilti Store veya www.hilti.group adresinde bulabilirsiniz.

Teknik veriler

Teknik veriler

Nominal gerilim, nominal akım, frekans ve nominal akım tüketimini ülkenize özgü tip plakasında bulabilirsiniz.
Jeneratörlü veya transformatörlü bir işletim durumunda çıkış gücü, aletin tip plakasında belirtilen nominal akım tüketiminin en az iki katı büyüklüğünde olmalıdır. Transformatörün veya jeneratörün çalışma gerilimi her zaman alet nominal geriliminin +%5'i ile -%15'i arasında olmalıdır.
Ağırlık, küçük ana plaka
4,5 kg
Ağırlık, büyük ana plaka
4,7 kg
Testere bıçağı çapı
160 mm … 165 mm
Testere bıçaklarının levha kalınlığı
1,1 mm … 1,5 mm
Testere bıçağı bağlantı deliği
20 mm
Kesme derinliği 0°'de
0 mm … 55 mm
Kesme derinliği 45°'de
0 mm … 41 mm
Kesme derinliği 50°'de
0 mm … 37 mm
Rölanti devir sayısı
5.500 dev/dak

EN 62841 uyarınca ses bilgisi ve titreşim değerleri

Bu talimatlarda belirtilen ses basıncı ve titreşim değerleri, ilgili normlara uygun bir ölçüm metodu ile ölçülmüştür ve elektrikli el aletlerinin birbirleri ile karşılaştırılması için kullanılabilir. Zorlanmaların geçici olarak değerlendirmesine de uygundur.
Belirtilen değerler, elektrikli el aletinin ana kullanım alanlarını temsil eder. Elektrikli el aletinin, farklı ek aletlerle veya yetersiz bakım yapılmış şekilde kullanılması durumunda, veriler sapma gösterebilir. Bu durum, toplam çalışma süresi boyunca zorlanmayı belirgin şekilde yükseltebilir.
Doğru bir zorlanma değerlendirmesi için aletin kapatıldığı veya çalışır konumda olduğu ve ayrıca kullanımda olmadığı zamanlar da dikkate alınmalıdır. Bu durum, toplam çalışma süresi boyunca zorlanmayı belirgin şekilde azaltabilir.
Kullanıcıyı ses ve/veya titreşimin etkilerinden koruyacak ek güvenlik önlemleri belirleyiniz, örneğin: Elektrikli el aletinin ve ek aletlerin bakımının yapılması, ellerin sıcak tutulması, iş akışlarının düzenlenmesi.
Ses bilgileri
Ses gücü seviyesi (LWA)
101 dB(A)
Ses basıncı seviyesi (LpA)
90 dB(A)
Emniyetsizlik
3 dB(A)
Vibrasyon bilgileri

230 V
110 V
Ahşap keserken üç eksenli titreşim değeri (ah)
1,77 m/sn²
(5,81 ft/sn²)
2,12 m/sn²
(6,96 ft/sn²)
Emniyetsizlik (K)
1,5 m/sn²
1,5 m/sn²

Kullanım

Testere bıçağının sökülmesi

İKAZ
Yanma tehlikesi Kızgın cihaz, sıkma flanşı, veya sıkma cıvatası ve keskin testere bıçağı kenarları nedeniyle tehlike.
 • Alet değiştirmek için koruyucu eldiveni kullanınız.
Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Allen anahtarı testere bıçağının sabitleme cıvatasına yerleştiriniz.
 3. Mil kilitleme düğmesine basınız ve düğmeyi basılı tutunuz.
 4. Mil kilitleme pimi tamamen yerine oturana kadar allen anahtarla testere bıçağının sıkma cıvatasını döndürünüz.
 5. Dönme yönü oku yönünde döndürmeye devam ederek sıkma cıvatasını allen anahtarıyla gevşetiniz.
 6. Sıkma cıvatasını ve dış sıkma flanşını çıkartınız.
 7. Dışarı doğru çevirerek pandül koruma kapağını açınız ve testere bıçağını çıkartınız.
  Bağlama flanşı gerekirse temizlemek için çıkarılabilir.

Testere bıçağının yerleştirilmesi

DİKKAT
Hasar tehlikesi Uygunsuz veya yanlış yerleştirilen testere bıçakları testereye zarar verebilir.
 • Sadece testere için uygun olan testere bıçakları kullanınız. Testere bıçağının üstündeki dönme yönü okuna dikkat ediniz.
 • Sadece izin verilen devir sayısı en az ürün üzerinde belirtilen azami devir sayısı kadar olan testere bıçaklarını kullanınız.
Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Bağlantı ve sıkma flanşını temizleyiniz.
 3. Bağlama flanşını doğru biçimde yönlendirerek takınız.
 4. Pandül koruma kapağını açınız.
 5. Yeni testere bıçağını yerleştiriniz.
 6. Dış sıkma flanşını doğru biçimde yönlendirerek takınız.
 7. Sıkma cıvatasını yerleştiriniz.
 8. Allen anahtarını testere bıçağının sıkma cıvatasına yerleştiriniz.
 9. Sıkma cıvatasını saat yönünde çevirerek sıkma flanşını sabitleyiniz. Bu sırada bir eliniz ile mil kilitleme düğmesine basılı tutunuz.
 10. Çalıştırmadan önce testere bıçağının sıkı ve doğru oturduğunu kontrol ediniz.

Kesme derinliğinin ayarlanması

Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Kesme derinliği ayar mekanizmasının sıkıştırma kolunu gevşetiniz.
 3. Daire testereyi makas şeklinde bir hareketle kaldırınız ve kesme derinliğini ayarlayınız.
  • Kesme derinliği, kesme derinliği skalası üzerinde gösterilir.
  Temiz bir kesim kenarı için kesme derinliği, malzeme kalınlığı artı 2 mm olmalıdır.
 4. Kesme derinliği ayar mekanizmasının sıkıştırma kolunu sabitleyiniz.

Kesme açısının ayarlanması

Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Kesme açısı ayar mekanizmasının sıkıştırma kolunu gevşetiniz.
 3. Ana plakayı istenilen kesme açısına döndürünüz.
  • Kesme açısı, kesme açısı skalası üzerinde gösterilir.
 4. Kesme açısı ayar mekanizmasının sıkıştırma kolunu sıkınız.

Çatlak göstergesi

Daire testerenin ön ana plakasında hem düz kesim hem de eğik kesimler için bir çatlak göstergesi (0° ve 45°) bulunmaktadır. Böylece seçilen kesme açısına göre hassas bir kesim yapılabilir. Çatlak kenarı, testere bıçağının iç tarafına eşittir. Çatlak göstergesi, testere bıçağının ön kesitinde bulunur.

Çatlağa göre kesim

İş parçasını kaymaya karşı emniyete alınız.
İş parçasını, testere bıçağı iş parçasının altından serbestçe geçecek şekilde düzenleyiniz.
Üründeki Açma/Kapatma şalterinin kapalı olduğundan emin olunuz.
Daire testereyi, testere bıçağı iş parçasına henüz temas etmeyecek şekilde ana plakayla iş parçasının üzerine oturtunuz.
Image alternative
 1. Daire testereyi açınız.
 2. Daire testereyi uygun bir çalışma temposunda çatlak boyunca iş parçasından geçiriniz.

Paralel dayanakla kesme

Image alternative
Tek kollu paralel dayanakla, iş parçası kenarı boyunca düzgün kesimlere ya da aynı ölçüde çıtaların kesilmesine olanak sağlanır. Paralel dayanak, ana plakanın her iki tarafına takılabilir.
İki kollu paralellik mesnedi sadece büyük ana plaka ile kullanılabilir.
Paralel dayanak montajı sırasında doğru yönlendirmeye dikkat ediniz.

Kılavuz rayla kesme.

Kesme işleminin kılavuz ray kullanarak yapılması geri tepmelerin ortaya çıkmasını azaltabilir.

Daire testerenin kılavuz ray adaptörüne yerleştirilmesi / adaptörden çıkarılması

Küçük ana plakalı testerelerde kılavuz raya uyan bir kılavuz ray adaptörü kullanınız.
Image alternative
 1. Gerekirse, takılmış olan paralel dayanağı çıkartınız.
 2. Ana plakayı kılavuz ray adaptörünün arkadaki kılavuz yataklarına yerleştiriniz.
 3. Ana plakayı komple kılavuz ray adaptörünün önüne oturtunuz. Ana plaka ön kılavuz yatağına tamamen oturmalıdır.
 4. Dışarı çıkartmak için öndeki kılavuz yatağını biraz öne doğru çekiniz ve daire testereyi kılavuz rayı adaptöründen çıkartınız.

0° boylamasına kesimler

Image alternative
 • "0°" kanal işaretli daire testereyi kılavuz rayın yatağına gelecek şekilde yerleştiriniz.

50°'ye kadar açılarda boylamasına kesimler

DİKKAT
Hasar tehlikesi Testerenin yanlış kanala yerleştirilmesi durumunda testere bıçağı ilçe kılavuz rayı çarpışabilir.
 • Testerenin doğru kanala yerleştiriniz.
Image alternative
 • "1°-50°" kanal işaretli sahip testereyi kılavuz rayın yatağına gelecek şekilde yerleştiriniz.

Kılavuz rayla kesme

Image alternative
 1. Kılavuz raylarını alttan iki mengeneyle sabitleyiniz.
 2. Daire testereyi kılavuz rayın ayarlama bölümüne yerleştiriniz. Kesme açısı 20° - 50° olan boylamasına kesimlerde koruma başlığını manuel olarak açınız.
  Daire testere, kılavuz ray üzerinde iş parçasının arkasına yerleştirilmelidir.
  Testere bıçağının güç parçası ile temas etmemesine dikkat edilmelidir.
 3. Daire testereyi açınız.
 4. Daire testereyi eşit şekilde iş parçasının üzerine itiniz.
  • Pandül koruma kapağı, 20° altındaki kesme açılarında yanal bağlantı kenarı ile temas ettiğinde açılır.
  • Kılavuz rayın sonuna kadar sürüldükten sonra yeniden kapanır.

Talaş emme ile ve talaş emme olmadan kesme

Daire testere, ortak emme hortumları için tasarlanmış 27 mm çapında bir bağlantı parçası ile donatılmıştır. Toz emici hortumunu daire testereye bağlamak için uygun bir adaptör gerekebilir.
Mümkünse her zaman ahşap veya ahşap ve mineraller için uygun bir mobil bir toz emici kullanınız.
Talaş emme olmadan çalışıyorsanız talaşların size doğru gelmemesi için ilgili parçayı uygun şekilde döndürerek ayarlayınız.
Her zaman P2 filtre sınıfından bir solunum maskesi kullanınız ve toz etkisini düşük tutmak için her zaman yeterli havalandırma olmasını sağlayınız.

Bakım ve onarım

Bakım ve onarım

İKAZ
Elektrik çarpması tehlikesi! Şebeke fişi takılıyken yapılan bakım ve onarım çalışmaları ciddi yaralanmalara ve yanıklara neden olabilir.
 • Tüm bakım ve onarım çalışmalarından önce her zaman şebeke fişi çekilmelidir!
Bakım
 • Yapışmış olan kir dikkatlice çıkarılmalıdır.
 • Havalandırma deliklerini kuru bir fırça ile dikkatlice temizleyiniz.
 • Gövde sadece hafif nemli bir bezle temizlenmelidir. Plastik parçalara yapışabileceğinden silikon içerikli bakım maddeleri kullanılmamalıdır.
Onarım
İKAZ
Elektrik çarpması tehlikesi! Elektrikli parçalarda usulüne uygun olmayan onarımlar ciddi yaralanmalara ve yanıklara neden olabilir.
 • Elektrik parçalarındaki onarımlar sadece elektronik uzmanı tarafından yapılabilir.
 • Görünür tüm parçalarda hasar olup olmadığı ve kumanda elemanlarının sorunsuz şekilde çalıştığı kontrol edilmelidir.
 • Hasar ve/veya fonksiyon arızaları durumunda ürün çalıştırılmamalıdır. Derhal Hilti servisi tarafından onarılmalıdır.
 • Bakım ve onarım çalışmalarından sonra tüm koruma tertibatları yerleştirilmeli ve fonksiyonları kontrol edilmelidir.
Güvenli çalışma için sadece orijinal yedek parçalar ve sarf malzemeleri kullanınız. Tarafımızdan onaylanmış, yedek parçaları, aksesuarları ve sarf malzemelerini Hilti Store veya adresinde bulabilirsiniz. www.hilti.group .

Bakım ve onarım çalışmalarından sonra kontrol

Bakım ve onarım çalışmalarından sonra tüm koruma tertibatlarının yerinde olup olmadığı ve hatasız çalıştığı kontrol edilmelidir.
 • Pandül koruma kapağının kontrol edilmesi için bunu, kumanda koluna dokunarak tamamen açınız.
  • Kumanda kolunu bıraktıktan sonra pandül koruma kapağı hızlı bir şekilde ve tamamen kapanmalıdır.

Talaş kanalının temizlenmesi

Gerekirse, temizleme sırasında testere bıçağını çıkartınız.
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Testere bıçağını sökünüz.
 3. Talaş kanalını temizleyiniz.
 4. Testere bıçağını yerleştiriniz.
 5. Hareketli parçaların kusursuz çalışma ve sıkışmama, parçaların kırılıp kırılmama veya hasar görüp görmeme ve alet fonksiyonlarının kısıtlanma durumlarını kontrol ediniz.

Koruma tertibatının temizlenmesi

 1. Testere bıçağını sökünüz.
 2. Koruma tertibatlarını dikkatlice kuru bir fırça ile temizleyiniz.
 3. Koruma tertibatlarının iç kısımlarında bulunan tortuları ve talaşları uygun bir alet ile temizleyiniz.
 4. Testere bıçağını yerleştiriniz.

Hata arama

Arıza
Olası sebepler
Çözüm
Alet, tam güce sahip değil.
Uzatma kablosu çok uzun ve / veya kesitleri yetersiz.
 • İzin verilen uzunlukta ve / veya yeterli kesitte bir uzatma kablosu kullanınız.
Güç kaynağının gerilimi çok düşük.
 • Aleti başka bir güç kaynağına bağlayınız.
Alet çalışmıyor.
Güç kaynağı kesildi.
 • Başka bir elektrikli alet takınız ve fonksiyonunu kontrol ediniz.
Şebeke kablosu veya fiş arızalı.
 • Şebeke kablosunu veya fişi elektrik uzmanına kontrol ettiriniz ve gerekirse Hilti servisi tarafından yenisi ile değiştirilmesini sağlayınız.
Açma/Kapatma şalteri bozuk.
 • Ürün Hilti servisi tarafından onarılmalıdır.
Kömür aşınmış.
 • Ürün Hilti servisi tarafından onarılmalıdır.
Emiş gücü yok veya düşük
Talaş kanalı tıkanmış.
Pandül koruma kapağı kapanmıyor.
Koruma tertibatı tıkanmış.
Alet normalden daha fazla titreşiyor.
Testere bıçağı yanlış takılmış.
 • Testere bıçağını sökünüz ve yeniden doğru biçimde yerleştiriniz.

İmha

Image alternative Hilti aletleri yüksek oranda geri dönüşümlü malzemelerden üretilmiştir. Geri dönüşüm için gerekli koşul, usulüne uygun malzeme ayrımıdır. Çoğu ülkede Hilti , eski aletlerini yeniden değerlendirmek üzere geri alır. Bu konuda Hilti müşteri hizmetlerinden veya satış temsilcinizden bilgi alabilirsiniz.
Image alternative
 • Elektrikli el aletlerini, elektronik cihazları ve aküleri evdeki çöplere atmayınız!

RoHS (Tehlikeli madde kullanımını kısıtlama direktifi)

Aşağıdaki linkte tehlikeli maddeler tablosunu bulabilirsiniz: qr.hilti.com/r2937786.
RoHS tablosunun linkini bu dokümanın sonunda QR kodu olarak bulabilirsiniz.

Üretici garantisi

 • Garanti koşullarına ilişkin sorularınız için lütfen yerel Hilti iş ortağınıza başvurunuz.
Image alternative
Image alternative