Dil seçenekleri

TE 3000-AVR

Orijinal kullanım kılavuzu

Kullanım kılavuzu bilgileri

Bu kullanım kılavuzu hakkında

 • Aleti çalıştırmadan önce bu kullanım kılavuzunu mutlaka okuyunuz. Bu, güvenli çalışma ve arızasız kullanım için ön koşuldur.
 • Bu kullanım kılavuzunda ve ürün üzerinde bulunan emniyet ve uyarı bilgilerine dikkat ediniz.
 • Kullanım kılavuzunu her zaman ürün üzerinde bulundurunuz ve ürünü sadece bu kullanım kılavuzu ile birlikte başka kişilere veriniz.

Resim açıklaması

Uyarı bilgileri

Uyarı bilgileri, ürün ile çalışırken ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı uyarır. Aşağıdaki uyarı metinleri kullanılır:
TEHLİKE
TEHLİKE !
 • Ağır vücut yaralanmalarına veya doğrudan ölüme sebep olabilecek tehlikeler için.
İKAZ
İKAZ !
 • Ağır yaralanmalara veya ölüme neden olabilecek tehlikeler için.
DİKKAT
DİKKAT !
 • Vücut yaralanmalarına veya maddi hasarlara yol açabilecek olası tehlikeli durumlar için.

Dokümandaki semboller

Bu dokümanda aşağıdaki semboller kullanılmıştır:
Image alternative Kullanmadan önce kullanım kılavuzunu okuyunuz
Image alternative Kullanım uyarıları ve diğer gerekli bilgiler
Image alternative Geri dönüşümlü malzemeler ile çalışma
Image alternative Elektrikli aletleri ve aküleri evdeki çöplere atmayınız

Resimlerdeki semboller

Resimlerde aşağıdaki semboller kullanılmıştır:
Image alternative Bu sayılar, kılavuzun başlangıcındaki ilgili resimlere atanmıştır
Image alternative Numaralandırma, resimdeki çalışma adımlarının sırasını göstermektedir ve metindeki çalışma adımlarından farklı olabilir
Image alternative Pozisyon numaraları Genel bakış resminde kullanılır ve Ürüne genel bakış bölümündeki açıklama numaralarına referans niteliğindedir
Image alternative Bu işaret, ürün ile çalışırken dikkatinizi çekmek için koyulmuştur.

Üründeki semboller

Üründeki semboller

Üründe aşağıdaki semboller kullanılabilir:
Image alternative Koruma sınıfı II (çift izolasyonlu)
Image alternative Vinç ile taşımak yasaktır
Image alternative Kablosuz veri aktarımı

Ürün bilgileri

Image alternative ürünleri profesyonel kullanıcıların kullanımı için öngörülmüştür ve sadece yetkili personel tarafından kullanılabilir ve bakımı yapılabilir. Bu personel, meydana gelebilecek tehlikeler hakkında özel olarak eğitim görmüş olmalıdır. Aletin ve ilgili yardımcı gereçlerin eğitimsiz personel tarafından usulüne uygun olmayan şekilde kullanılması ve amaçları dışında çalıştırılması sonucu tehlikeli durumlar söz konusu olabilir.
Tip tanımı ve seri numarası, tip plakası üzerinde belirtilmiştir.
 • Seri numarasını aşağıdaki tabloya aktarınız. Ürün bilgileri acente veya servis merkezini aradığınızda sorulabilir.
  Ürün bilgileri
  Keski tabancası
  TE 3000‑AVR
  Nesil
  03
  Seri no.

Uygunluk beyanı

Image alternative
Burada tanımlanan ürünün, geçerli yönetmeliklere ve normlara uygun olduğunu kendi sorumluluğumuzda beyan ederiz. Bu dokümantasyonun sonunda uygunluk beyanının bir kopyasını bulabilirsiniz.
Teknik dokümantasyonlar eklidir:
Hilti Entwicklungsgesellschaft mbH | Zulassung Geräte | Hiltistraße 6 | 86916 Kaufering, DE

Güvenlik

Elektrikli el aletleri için genel güvenlik uyarıları

Image alternative İKAZ Bu elektrikli el aletine yönelik tüm güvenlik uyarılarını, talimatları, resimli açıklamaları ve teknik verileri dikkatlice okuyunuz. Aşağıdaki talimatlara uyulmaması durumunda elektrik çarpması, yangın ve/veya ağır yaralanmalar söz konusu olabilir.
Tüm güvenlik uyarılarını ve kullanım talimatlarını muhafaza ediniz.
Güvenlik uyarılarında kullanılan "Elektrikli el aleti terimi, şebeke işletimli elektrikli el aletleri (şebeke kablosu ile) veya akü işletimli elektrikli el aletleri (şebeke kablosu olmadan) ile ilgilidir.
İş yeri güvenliği
 • Çalışma alanınızı temiz ve aydınlık tutunuz. Düzensiz veya aydınlatma olmayan çalışma alanları kazalara yol açabilir.
 • Yanıcı sıvıların, gazların veya tozların bulunduğu patlama tehlikesi olan yerlerde elektrikli el aleti ile çalışmayınız. Elektrikli el aletleri, toz veya buharı yakabilecek kıvılcım oluşturur.
 • Elektrikli el aletini kullanırken çocukları ve diğer kişileri uzak tutunuz. Dikkatiniz dağılırsa aletin kontrolünü kaybedebilirsiniz.
Elektrik güvenliği
 • Elektrikli el aletinin bağlantı fişi prize uygun olmalıdır. Fiş hiçbir şekilde değiştirilmemelidir. Adaptör fişini topraklama korumalı elektrikli el aletleri ile birlikte kullanmayınız. Değiştirilmemiş fişler ve uygun prizler elektrik çarpması riskini azaltır.
 • Borular, radyatörler, fırınlar ve buzdolapları gibi toprağa temas eden üst yüzeylere vücudunuzla temas etmekten kaçınınız. Vücudunuzun toprakla teması var ise yüksek bir elektrik çarpması riski söz konusudur.
 • Elektrikli el aletini yağmurdan veya ıslaklıktan uzak tutunuz. Elektrikli el aletine su girmesi, elektrik çarpması riskini arttırır.
 • Elektrikli el aletini taşımak, asmak veya fişi prizden çekmek için bağlantı kablosunu kullanım amacı dışında kullanmayınız. Bağlantı kablosunu sıcaktan, yağdan, keskin kenarlardan ve hareketli parçalardan uzak tutunuz. Hasarlı veya dolanmış bağlantı kabloları elektrik çarpması riskini arttırır.
 • Elektrikli bir el aleti ile açık alanda çalışacaksanız, sadece dışarıda kullanımına izin verilen uzatma kabloları kullanınız. Dış mekanlar için uygun olan uzatma kablolarının kullanılması elektrik çarpması riskini azaltır.
 • Elektrikli el aleti işletiminin nemli ortamda yapılması kaçınılmaz ise bir kaçak akım koruma şalteri kullanınız. Bir kaçak akım koruma şalterinin kullanımı elektrik çarpması riskini azaltır.
Kişilerin güvenliği
 • Dikkatli olunuz, ne yaptığınıza dikkat ediniz ve elektrikli el aleti ile mantıklı bir şekilde çalışınız. Yorgunsanız veya uyuşturucu, alkol veya ilaç etkisi altında olduğunuzda elektrikli el aleti kullanmayınız. Elektrikli el aletini kullanırken bir anlık dikkatsizlik ciddi yaralanmalara neden olabilir.
 • Kişisel koruyucu donanım ve her zaman bir koruyucu gözlük takınız. Elektrikli el aletinin türüne ve kullanımına göre toz maskesi, kaymayan güvenlik ayakkabısı, koruyucu kask veya kulaklık gibi kişisel koruyucu donanımların kullanılması yaralanma riskini azaltır.
 • İstem dışı çalışmayı önleyiniz. Güç kaynağına ve/veya aküyü bağlamadan, girişini yapmadan veya taşımadan önce elektrikli el aletinin kapalı olduğundan emin olunuz. Elektrikli el aletini taşırken parmağınız şalterde ise veya alet açık konumda güç kaynağına takılırsa bu durum kazalara yol açabilir.
 • Elektrikli el aletini devreye almadan önce ayar aletlerini veya vidalama anahtarlarını çıkartınız. Dönen bir alet parçasında bulunan bir alet veya anahtar yaralanmalara yol açabilir.
 • Aşırı bir vücut hareketinden sakınınız. Güvenli bir duruş sağlayınız ve her zaman dengeli tutunuz. Böylece beklenmedik durumlarda elektrikli el aletini daha iyi kontrol edebilirsiniz.
 • Uygun kıyafetler giyiniz. Bol kıyafetler giymeyiniz veya takı takmayınız. Saçları, kıyafetleri ve eldivenleri hareket eden parçalardan uzak tutunuz. Bol kıyafetler, takı veya uzun saçlar hareket eden parçalara takılabilir.
 • Toz emme ve tutma tertibatları monte edilebiliyorsa bunların bağlı olduğundan ve doğru kullanıldığından emin olunuz. Bu toz emme tertibatının kullanımı tozdan kaynaklanabilecek tehlikeleri azaltabilir.
 • Kendi güvenliğinizi riske atmayınız ve elektrikli el aletleri kullanımında son derece tecrübeli olsanız bile ilgili güvenlik kurallarını ihlal etmeyiniz. Dikkatsiz kullanım saniyeler içerisinde ciddi yaralanmalara neden olabilir.
Elektrikli el aletinin kullanımı ve çalıştırılması
 • Aleti çok fazla zorlamayın. Çalışmanız için uygun olan elektrikli el aletini kullanın. Uygun elektrikli el aleti ile bildirilen hizmet alanında daha iyi ve güvenli çalışırsın.
 • Şalteri bozuk olan elektrikli el aletini kullanmayınız. Açılıp kapatılamayan bir elektrikli el aleti tehlikelidir ve tamir edilmesi gerekir.
 • Alet ayarlarını yapmadan, aksesuar parçalarını değiştirmeden veya aleti bir yere koymadan önce fişi prizden ve/veya (çıkarılabilir) aküyü aletten çıkarınız. Bu önlem, elektrikli el aletinin istem dışı çalışmasını engeller.
 • Kullanılmayan elektrikli el aletlerini çocukların erişemeyeceği yerde muhafaza edin. Aleti iyi tanımayan veya bu talimatları okumamış kişilere aleti kullandırmayınız. Elektrikli el aletleri bilgisiz kişiler tarafından kullanılırsa tehlikelidir.
 • Elektrikli el aletlerinin ve aksesuarlarının bakımını titizlikle yapınız. Hareketli parçaların kusursuz çalıştığı ve sıkışmadığı, parçaların kırılıp kırılmadığı veya hasar görüp görmediği, elektrikli el aleti fonksiyonlarının kısıtlanma durumlarını kontrol ediniz. Hasarlı parçaları aleti kullanmadan önce tamir ettiriniz. Birçok kazanın nedeni bakımı kötü yapılan elektrikli el aletleridir.
 • Kesme aletlerini keskin ve temiz tutun. Özenle bakımı yapılmış keskin bıçak kenarı olan kesme aletleri daha az sıkışır ve kullanımı daha rahattır.
 • Elektrikli el aletini, aksesuarları, ek aletleri vb. bu talimatlara göre kullanın. Çalışma şartlarını ve yapılacak işi de ayrıca göz önünde bulundurun. Elektrikli el aletlerinin öngörülen kullanımı dışında kullanılması tehlikeli durumlara yol açabilir.
 • Tutamağı ve tutamak yüzeylerini daima temiz ve yağ ve gresten arındırılmış durumda tutunuz. Kaygan tutamaklar ve tutamak yüzeyleri güvenli bir kullanımı ve öngörülemeyen durumlarda elektrikli el aletinin kontrolünü engeller.
Servis
 • Elektrikli el aletinizi sadece kalifiye uzman personele ve sadece orijinal yedek parçalar ile tamir ettiriniz. Böylece elektrikli el aletinin güvenliğinin korunduğundan emin olunur.

Kırıcı-delici için güvenlik uyarıları

Tüm çalışmalara yönelik güvenlik uyarıları
 • Kulaklık takınız. Aşırı sesten dolayı duyma kaybı meydana gelebilir.
 • Aletle birlikte verilen ek tutamakları kullanınız. Kontrol kaybı yaralanmalara yol açabilir.
 • Kullandığınız aletin gizli elektrik hatlarına veya kendi şebeke kablosuna isabet edebileceği çalışmalar yapıyorsanız aleti sadece izolasyonlu tutamaklardan tutunuz. Elektrik ileten bir hat ile temasta metal parçalar da gerilim altında kalır ve elektrik çarpmasına neden olabilir.

Ek güvenlik uyarıları

Kişilerin güvenliği
 • Ürünü sadece teknik açıdan sorunsuz durumdayken kullanınız.
 • Ürün üzerinde asla manipülasyon veya değişiklik yapılmamalıdır.
 • Kırma çalışmalarında, çalışılacak yerin karşı tarafında bulunan bölgeyi emniyete alınız. Kırılan parçalar dışarı ve / veya yere düşebilir ve diğer kişilerin yaralanmasına sebep olabilir.
 • Yan tutamağın doğru monte edildiğinden ve usulüne uygun şekilde sabitlendiğinden emin olunuz. Ürünü her zaman iki elinizle öngörülen tutamaklardan sıkıca tutunuz. Tutamakları kuru, temiz, yağsız ve gressiz bir şekilde tutunuz.
 • Bu ürün için sadece TE-H bağlantı ucuna sahip Hilti keski kullanınız.
 • Keskiyi aletle, yalnızca yatay konumda değiştiriniz, asla dikey konumda değiştirmeyiniz.
 • Keskiyi, alet bağlantı yerinin içine doğru, duyulabilir bir "klik" sesiyle yerine oturana ve sarı uyarı halkası artık görünür olmayana kadar itiniz.
 • Keskinin doğru şekilde oturup oturmadığını kontrol ediniz. DİKKAT: Güvenli durmayan bir keski, beklenmedik bir şekilde tehlikeli durumlara yol açabilir!
 • Bu ürünü taşıma konumunda değil, sadece çalışma konumunda çalıştırınız!
 • Parmaklarınızdaki kan dolaşımının daha iyi olması için çalışma molaları veriniz ve parmak egzersizleri yapınız. Uzun süreli çalışmalarda titreşimden dolayı parmaklar, eller veya bileklerdeki kan damarlarında veya sinir sisteminde rahatsızlıklar oluşabilir.
 • Bu ürünün çocuklar, yeterli güce sahip olmayan kişiler veya yetkisiz kişiler tarafından kullanılması yasaktır.
 • Aleti çocuklardan uzak tutunuz.
 • Çalışmaya başlamadan önce çalışma sırasında ortaya çıkan tozun tehlike sınıfını öğreniniz. Ülkenizdeki tozdan koruma yönergelerine uygun bir resmi koruma sınıfına sahip toz emme tertibatı kullanınız.
 • Mümkün oldukça, bir toz emici ve uygun, taşınabilir bir toz ayırıcı kullanınız. Kurşun içeren boyalar gibi malzemelerin tozu, bazı ahşap türleri, kuartz içeren beton / duvar / taşlar, mineraller ve metaller sağlığa zarar verebilir.
 • Çalışma yerinin iyi havalandırmasını sağlayınız ve gerektiği durumlarda ilgili toz için uygun olan bir maske kullanınız. Tozlara dokunulması veya tozların solunması, kullanıcıda veya yakınında bulunan kişilerde alerjik reaksiyonlara ve/veya solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Kayın veya meşe ağacı gibi belli tür tozlar özellikle ahşap işlemede ek maddelerle (kromat, ahşap koruyucu malzemeler) bağlantılı çalışıldığında kanser yapıcı olarak kabul edilir. Asbest içerikli malzemeler sadece uzman kişiler tarafından işlenmelidir.
Elektrik güvenliği
 • Çalışmaya başlamadan önce çalışma alanında üzeri kapatılmış elektrik kablosu, gaz ve su borusu bulunup bulunmadığını kontrol edin. Bir elektrik hattına kazara zarar verilmesi halinde, aletin dışındaki metal parçalar elektrik çarpmasına neden olabilir.
 • Bu ürünün bağlantı kablosunu düzenli olarak kontrol ediniz ve hasar durumunda yetkili bir uzman tarafından değiştirilmesini sağlayınız. Elektrikli el aletinin bağlantı hattı hasar gördüğünde, bu hat müşteri hizmetleri organizasyonundan elde edebileceğiniz özel üretilmiş ve yasal olarak kullanım iznine sahip bir bağlantı hattı ile değiştirilmelidir. Uzatma hatlarını düzenli olarak kontrol ediniz ve hasar görmüş ise değiştiriniz. Çalışma esnasında şebeke veya uzatma kablosu hasar görürse bu kabloya dokunmamalısınız. Şebeke fişini prizden çekiniz. Hasarlı bağlantı ve uzatma kabloları elektrik çarpması nedeniyle tehlike oluşturur.
 • İletken malzemelerin sık işlenmesi durumunda, kirlenen elektrikli el aletlerini düzenli aralıklarla Hilti servisine kontrol ettiriniz. Alet üst yüzeyindeki toz, özellikle iletken malzeme veya nem, uygunsuz kullanımlar sonucu elektrik çarpmasına yol açabilir.
 • Elektrik kesintisi durumunda, elektrikli el aletini kapatınız ve şebeke fişini çekiniz. Böylece elektrik geri geldiği zaman ürünün istem dışı çalışması engellenir.

Tanımlama

Ürüne genel bakış

Image alternative
 1. Açma/kapatma şalterli tutamak
 2. Servis göstergesi
 3. Taşıma tutamağı
 4. Tutamak
 5. Şebeke kablosu konektörü
 6. Kodlu konnektörlü şebeke kablosu
 7. Havalandırma delikleri
 8. Alet bağlantı yeri

Taşıma aracına genel bakış

Image alternative
 1. Tutamak
 2. Yük emniyeti
 3. Kavrama kelepçesi
 4. Sarf malzemesi için tutucu (keski)
 5. Tekerlekler
 6. Tekerlek emniyeti (disk, kopilya)
 7. Makine bağlantı mandreli
 8. Taşıma tutamağı

Usulüne uygun kullanım

Açıklanan ürün elle kumandalı keski tabancasıdır ve 28 mm altıgen alet bağlantı yerine sahiptir. Beton, duvar ve asfalt yüzeylerdeki keskileme işleri için tasarlanmıştır. Diğer kullanım alanları kalıp kesme ve kazıma çalışmalarıdır.

 • Çalışma sadece tip plakasında verilen şebeke gerilimi ve frekansta gerçekleşmelidir.

Olası yanlış kullanım

Bu ürün, sağlığa zararlı maddelerin işlenmesi için uygun değildir.
Bu ürün, nemli ortamlardaki çalışmalar için uygun değildir.

Servis göstergesi

Keski tabancasında ışık sinyali bulunan bir servis göstergesi mevcuttur.
Durum
Anlamı
Servis göstergesi kırmızı yanıyor.
 • Servis ömrüne ulaşıldı. Ürünü Hilti servisine getiriniz.
 • Ürün üzerinde hasar. Ürünü Hilti servisine getiriniz.
Servis göstergesi kırmızı yanıp sönüyor.
 • Geçici hata. Yanıp sönmenin durması için 10 saniye bekleyiniz.
 • 10 saniye sonra yanıp sönme durmazsa, şebeke fişini çekiniz ve 2 dakika bekleyiniz.
 • Yanıp sönme durmazsa, ürünü Hilti servisine getiriniz.
Hazır olma göstergesi yeşil yanıp sönüyor.
 • Aşırı sıcaklık koruması.
 • Ürünü soğumaya bırakınız.
Hazır olma göstergesi yeşil yanıyor.
Ürün kullanıma hazırdır.
Ürünü zamanında Hilti servisine getiriniz. Bu sayede her zaman çalışmaya hazır kalır.

Active Vibration Reduction

Üründe opsiyonel olarak titreşimleri önemli ölçüde azaltan Active Vibration Reduction (AVR) sistemi mevcuttur.

Teslimat kapsamı

Keski tabancası, kullanım kılavuzu, gres.
Taşıma aracı opsiyonel donanım olarak kullanıma sunulur.
Ürün için izin verilen diğer sistem ürünlerini Hilti Store 'da veya şu adreste bulabilirsiniz: www.hilti.group

Teknik veriler

Nominal gerilim, nominal akım, frekans ve/veya nominal akım tüketimi değerlerini ülkenize özgü tip plakasında bulabilirsiniz.
Jeneratörlü veya transformatörlü bir işletim durumunda çıkış gücü, aletin tip plakasında belirtilen nominal akım tüketiminin en az iki katı büyüklüğünde olmalıdır. Transformatörün veya jeneratörün çalışma gerilimi her zaman alet nominal geriliminin %+5'i ile %-15'i arasında olmalıdır.

TE 3000-AVR
EPTA Prosedürü 01 uyarınca ağırlık
27,1 kg
EPTA prosedürü uyarınca tek darbe enerjisi
85 J
Depolama sıcaklığı
−20 ℃ … 70 ℃
İşletim sırasındaki ortam sıcaklığı
−20 ℃ … 55 ℃

EN 60745 uyarınca ses bilgisi ve titreşim değerleri

Bu talimatlarda belirtilen ses basıncı ve titreşim değerleri, ilgili normlara uygun bir ölçüm metodu ile ölçülmüştür ve elektrikli el aletlerinin birbirleri ile karşılaştırılması için kullanılabilir. Zorlanmaların geçici olarak değerlendirmesine de uygundur. Belirtilen değerler, elektrikli el aletinin ana kullanım alanlarını temsil eder. Elektrikli el aletinin, farklı ek aletlerle veya yetersiz bakım yapılmış şekilde kullanılması durumunda, veriler sapma gösterebilir. Bu durum, toplam çalışma süresi boyunca zorlanmayı belirgin şekilde yükseltebilir. Doğru bir zorlanma değerlendirmesi için aletin kapatıldığı veya çalışır konumda olduğu ve ayrıca kullanımda olmadığı zamanlar da dikkate alınmalıdır. Bu durum, toplam çalışma süresi boyunca zorlanmayı belirgin şekilde azaltabilir. Kullanıcıyı ses ve/veya titreşimin etkilerinden koruyacak ek güvenlik önlemleri belirleyiniz, örneğin: Elektrikli el aletinin ve ek aletlerin bakımının yapılması, ellerin sıcak tutulması, iş akışlarının düzenlenmesi.
Gürültü bilgileri
Ses gücü seviyesi (LWA)
106 dB(A)
Ses gücü seviyesi için emniyetsizlik (KWA)
3 dB(A)
Ses basıncı seviyesi (LpA)
95 dB(A)
Ses basıncı seviyesi için emniyetsizlik (KpA)
3 dB(A)
Vibrasyon bilgileri
Keskileme (ah, Cheq)
6,9 m/sn²
Emniyetsizlik (K)
1,5 m/sn²

Uzatma kablosunun kullanımı

İKAZ
Hasarlı kablo nedeniyle tehlike! Çalışma esnasında şebeke veya uzatma kablosu hasar görürse bu kabloya dokunmamalısınız. Şebeke fişi prizden çekilmelidir.
 • Aletin bağlantı hatlarını düzenli olarak kontrol ediniz ve hasar durumunda bunu yetkili bir uzmana değiştirtiniz.
 • Yalnızca kullanım alanı için izin verilen yeterli hat kesitine sahip uzatma kablosu kullanınız. Aksi takdirde alette güç kaybı ve kabloda aşırı ısınma meydana gelebilir.
 • Uzatma kablosunun hasar durumunu düzenli olarak kontrol ediniz.
 • Hasarlı uzatma kablosunu değiştiriniz.
 • Açık alanda sadece izin verilen ve uygunluğu tanımlanmış uzatma kablosu kullanınız.
Önerilen minimum kesiti ve maksimum kablo uzunluğunu bu dokümanın sonun QR kodu olarak bulabilirsiniz.

Çalışma hazırlığı

DİKKAT
Yaralanma tehlikesi! Ürünün yanlışlıkla çalışmaya başlaması.
 • Aletin ayarlarını yapmadan veya aksesuar parçalarını değiştirmeden önce şebeke fişini çekin.
Bu dokümanda ve ürün üzerinde bulunan güvenlik ve uyarı bilgilerine dikkat ediniz.

Ek alet

Bu ürün için sadece TE-H bağlantı ucuna sahip Hilti keski kullanınız.
Diğer keskiler doğru şekilde kilitlenemez ve alet kilidindeki sarı uyarı halkası görünür kalır. Bu, ek aletin bu keski tabancası için uygun olmadığını gösterir.
Image alternative
 • Her kullanımdan önce, alet kilidindeki sarı uyarı halkasının artık görünmediğinden emin olunuz.

Ek aletin yerleştirilmesi

Her kullanımdan önce aletin hasarlı olup olmadığını ve düzensiz aşınma olup olmadığını kontrol ediniz ve gerekirse ilgili parçaları değiştiriniz.
Image alternative
 1. Ek aletin giriş ucunu gresle hafifçe yağlayınız.
 2. TE-H bağlantı uçlu keskiyi, alet bağlantı yerinin içine doğru, duyulabilir bir "klik" sesiyle yerine oturana ve sarı uyarı halkası artık görünür olmayana kadar itiniz.
 3. Aleti çekerek güvenli kilitlenme durumunu kontrol ediniz.
  Sadece Hilti marka orijinal gres kullanınız. Uygun olmayan bir gres kullanılması, üründe hasarlara neden olabilir.

Geçmeli şebeke kablosunun bağlanması

Image alternative
DİKKAT
Yaralanma tehlikesi Kirlenmiş kontaklardaki kaçak akımlar nedeniyle.
 • Çıkarılabilir elektrik soket bağlantısını sadece temiz, kuru ve gerilimsiz bir durumdayken elektrikli el aletine bağlayınız.
 1. Kodlanmış, sökülebilir elektrikli soket bağlantısını dayanak noktasına kadar alete yerleştiriniz, kilit duyulur şekilde yerine oturuncaya kadar itiniz.
 2. Şebeke fişini prize takınız.
  Hilti , geçmeli şebeke kablosunun alete takılı olarak bırakılmasını önerir. Geçmeli şebeke kablosu sadece kırılma / hasar durumunda çıkarılmalıdır.

Kullanım

İKAZ
Hasarlı kablo nedeniyle tehlike! Eğer çalışma sırasında şebeke veya uzatma kablosu hasar görürse aleti ve kabloyu derhal şebekeden ayırınız. Hasar görmüş yere dokunmayınız!
 • Tüm bağlantı hatlarını düzenli olarak kontrol ediniz. Hasar görmüş uzatma kablolarını değiştiriniz. Hasar görmüş şebeke hatlarını yetkili bir uzmana yeniletiniz.
Esas olarak bir kaçak akım koruma şalterinin (RCD) kullanımı için maksimum 30 mA kontak akımı önerilir.

Keski tabancasının çalıştırılması

Image alternative
 1. Tutamağa ve açma/kapatma şalterine birlikte basınız.
  • Keski tabancası çalışmaya başlar.
 2. Çalışma sırasında açma/kapatma şalterini basılı tutunuz.
  • Ayrıca tutamağa basarak makinenin performansını kumanda edebilirsiniz.
  1 dakikadan daha uzun süren molalar sırasında, makine tekrar başlangıç konumuna geri gider. Yeniden çalıştırmak için, tutamağa ve açma/kapatma şalterine yeniden basınız.

Keskileme

Keski, 6 farklı konumda (60°'lik kademelerle) ayarlanabilir. Böylece yassı ve kalıp keskiler ile her zaman en uygun çalışma konumunda çalışılabilir.
Image alternative
 1. Şebeke fişini prize takınız.
 2. Keskiyi kenara yakl. 80-100 mm (3¹⁄₈" - 4") mesafede konumlandırınız.
 3. Tutamağa ve açma/kapatma şalterine basınız.
 4. Keskileme işlemine, beton üst yüzey ile 90°'lik bir açıyla başlayınız ve ucu kenara doğru yönlendiriniz. Ardından açıyı 70° ile 80°'arasına getiriniz ve malzemeyi kırınız.
  • Donatı demiri mevcutsa keskiyi her zaman malzeme kenarına karşı konumlandırınız, donatı demirine konumlandırmayınız.
  Düşük sıcaklıklarda çalışma:
  Darbe mekanizması çalışana kadar aletin minimum bir çalışma sıcaklığına ihtiyacı vardır. Buna erişmek için aleti kısa bir süre yere koyunuz ve boşta çalıştırınız. Gerekirse darbe mekanizması çalışana kadar bu işlemi tekrarlayınız.

Ek aletin çıkarılması

İKAZ
Yaralanma tehlikesi Alet kullanım sırasında ısınır ve kenarları keskinleşebilir.
 • Alet değişimi sırasında koruyucu eldiven takılmalıdır.
Image alternative
 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Alet kilidini dayanak noktasına kadar geri çekiniz.
 3. Ek aleti çıkarınız.
 4. Image alternative DİKKAT! Aleti yanıcı malzemelerin üzerine koymayınız.

Geçmeli şebeke kablosunun elektrikli el aletinden ayrılması

 1. Şebeke fişini prizden çekiniz.
 2. Kodlanmış, sökülebilir kilitleme tuşuna basınız ve Kodlanmış, sökülebilir elektrikli soket bağlantısını sökünüz.
 3. Şebeke kablosunu aletten çıkarınız.
  Hilti , geçmeli şebeke kablosunun alete takılı olarak bırakılmasını önerir. Geçmeli şebeke kablosu sadece kırılma / hasar durumunda çıkarılmalıdır.

Bakım ve onarım

İKAZ
Elektrik çarpması tehlikesi! Şebeke fişi takılıyken yapılan bakım ve onarım çalışmaları ciddi yaralanmalara ve yanıklara neden olabilir.
 • Tüm bakım ve onarım çalışmalarından önce her zaman şebeke fişi çekilmelidir!
Bakım
 • Yapışmış olan kir dikkatlice çıkarılmalıdır.
 • Havalandırma deliklerini kuru bir fırça ile dikkatlice temizleyiniz.
 • Gövde sadece hafif nemli bir bezle temizlenmelidir. Plastik parçalara yapışabileceğinden silikon içerikli bakım maddeleri kullanılmamalıdır.
Bakım
İKAZ
Elektrik çarpması tehlikesi! Elektrikli parçalarda usulüne uygun olmayan onarımlar ciddi yaralanmalara ve yanıklara neden olabilir.
 • Elektrik parçalarındaki onarımlar sadece elektronik uzmanı tarafından yapılabilir.
 • Görünür tüm parçalarda hasar olup olmadığı ve kumanda elemanlarının sorunsuz şekilde çalıştığı kontrol edilmelidir.
 • Hasar ve/veya fonksiyon arızaları durumunda ürün çalıştırılmamalıdır. Derhal Hilti servisi tarafından onarılmalıdır.
 • Bakım ve onarım çalışmalarından sonra tüm koruma tertibatları yerleştirilmeli ve fonksiyonları kontrol edilmelidir.
Güvenli çalışma için sadece orijinal yedek parçalar ve sarf malzemeleri kullanınız. Tarafımızdan onaylanmış, yedek parçaları, aksesuarları ve sarf malzemelerini Hilti Store veya şu adreste bulabilirsiniz: www.hilti.group .

Taşınması ve depolanması

Taşıma
 • Bu ürünü bir el aleti takılıyken taşımayınız.
 • Taşıma esnasında güvenli bir şekilde durmasına dikkat ediniz.
 • Görünür tüm parçalarda hasar olup olmadığını ve kumanda elemanlarının sorunsuz şekilde çalışıp çalışmadığını her taşımadan sonra kontrol ediniz.
Depolama
 • Bu ürünü daima şebeke fişi çekili olarak depolayınız.
 • Bu ürünü kuru ve çocuklar ile yetkisiz kişilerin erişemeyeceği yerlerde muhafaza ediniz.
 • Görünür tüm parçalarda hasar olup olmadığını ve kumanda elemanlarının sorunsuz şekilde çalışıp çalışmadığını uzun süreli depolamadan sonra kontrol ediniz.

Taşıma aracı ile taşınması

İKAZ
Yüksek ağırlık nedeniyle yaralanma tehlikesi Keski tabancası ağırdır.
 • Mümkün olduğunca nakliye aracını kullanınız. Nakliye aracı mevcut değilse keski tabancasını her zaman iki kişi taşıyınız.
Taşıma aracını eğimli yüzeyler üzerinde bırakmayınız.
Taşıma aracının sabit bir konumda kalmasını sağlayınız.
Güvenli taşıma yolları kullanmaya dikkat ediniz.
 1. Keski tabancasını taşıma aracında makine bağlantı mandreline yerleştiriniz.
 2. Keski tabancasını nakliye sırasında kilitleme tetiği ile emniyete alınız.
 3. Keskiyi kilitleme konumuna kadar sarf malzemesi tutucusuna yerleştiriniz.

Arıza durumunda yardım

Bu tabloda listelenmemiş veya kendi başınıza gideremediğiniz arızalarda lütfen yetkili Hilti servisimiz ile irtibat kurunuz.

Hata arama

Arıza
Olası sebepler
Çözüm
Keski tabancası çalışmıyor.
Elektronik başlatılıyor (soket takıldıktan itibaren yaklaşık 4 saniye içinde)
 • Aleti kapatınız ve tekrar açınız.
Şebeke elektriği kesik
 • Başka bir elektrikli alet takınız ve çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.
Elektronik çalışma kilidi, elektrik kesintisinden sonra aktiftir
 • Aleti kapatınız ve tekrar açınız.
Jeneratör uyku modunda
 • Jeneratörü ikinci bir tüketici (örneğin şantiye lambası) ile yük altına alınız. Ardından aleti kapatınız ve tekrar açınız.
Soketli şebeke kablosu doğru takılmamış
 • Geçmeli şebeke kablosunu elektrikli el aletine doğru şekilde bağlayınız.
Servis göstergesi kırmızı yanıyor.
Alet hasarlı veya servis zamanı geldi
 • Ürün sadece Hilti servisi tarafından onarılmalıdır.
Servis göstergesi kırmızı yanıp sönüyor.
Geçici hata
 • Yanıp sönmenin durması için 10 saniye bekleyiniz.
 • 10 saniye sonra yanıp sönme durmazsa, şebeke fişini çekiniz ve 2 dakika bekleyiniz.
 • Yanıp sönme durmazsa, ürünü Hilti servisine getiriniz.
Güç kaynağının gerilimi çok yüksek
 • Prizi değiştiriniz. Şebekeyi kontrol ediniz.
Hazır olma göstergesi yeşil yanıp sönüyor.
Aşırı sıcaklık koruması
 • Ürünü soğumaya bırakınız.
 • Havalandırma deliklerini temizleyiniz. Boşta çalışmaya devam edilebilir.
Darbe yok.
Alet çok soğuk
 • Keski tabancasını zemine yerleştiriniz ve boşta çalıştırınız. Darbe mekanizması çalışıncaya kadar gerektiği kadar tekrarlayınız.
Keski tabancası büyük ölçüde azaltılmış bir frekansta darbeliyor.
Boş darbe (keski sert zeminde darbelemiyor)
 • Şalteri bırakınız ve makineyi yeniden başlatınız veya:
 • Şalter basılıyken tutamağa da tamamen basınız.
Keski tabancası çalışmıyor veya çalışırken kapanıyor.
Uzatma kablosu çok uzun ve / veya yetersiz bir kesite sahip
 • Uzatma kablosu izin verilen uzunlukta ve / veya yeterli kesitte kullanılmalıdır.

İmha

Image alternative Hilti aletleri yüksek oranda geri dönüşümlü malzemelerden üretilmiştir. Geri dönüşüm için gerekli koşul, usulüne uygun malzeme ayrımıdır. Çoğu ülkede Hilti , eski aletlerini yeniden değerlendirmek üzere geri alır. Bu konuda Hilti müşteri hizmetlerinden veya satış temsilcinizden bilgi alabilirsiniz.
Image alternative
 • Elektrikli el aletlerini, elektronik cihazları ve aküleri evdeki çöplere atmayınız!

RoHS (Tehlikeli madde kullanımını kısıtlama direktifi)

Image alternative
Aşağıdaki linkte tehlikeli maddeler tablosunu bulabilirsiniz: qr.hilti.com/r11668382.
RoHS tablosunun linkini bu dokümanın sonunda QR kodu olarak bulabilirsiniz.

Üretici garantisi

 • Garanti koşullarına ilişkin sorularınız için lütfen yerel Hilti iş ortağınıza başvurunuz.