Dil seçenekleri

DD 250-CA

Orijinal kullanım kılavuzu

Dokümantasyon verileri

Bu doküman için

 • Çalıştırmadan önce bu dokümanı okuyunuz. Bu, güvenli çalışma ve arızasız kullanım için ön koşuldur.
 • Bu dokümanda ve ürün üzerinde bulunan güvenlik ve uyarı bilgilerine dikkat ediniz.
 • Kullanım kılavuzunu her zaman ürün üzerinde bulundurunuz ve ürünü sadece bu kılavuz ile birlikte başka kişilere veriniz.

Resim açıklaması

Uyarı bilgileri

Uyarı bilgileri, ürün ile çalışırken ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı uyarır. Aşağıdaki uyarı metinleri kullanılır:
TEHLİKE
TEHLİKE !
 • Ağır vücut yaralanmalarına veya doğrudan ölüme sebep olabilecek tehlikeler için.
İKAZ
İKAZ !
 • Ağır yaralanmalara veya ölüme neden olabilecek tehlikeler için.
DİKKAT
DİKKAT !
 • Vücut yaralanmalarına veya maddi hasarlara yol açabilecek olası tehlikeli durumlar için.

Dokümandaki semboller

Bu dokümanda aşağıdaki semboller kullanılmıştır:
Image alternative Kullanmadan önce kullanım kılavuzunu okuyunuz
Image alternative Kullanım uyarıları ve diğer gerekli bilgiler
Image alternative Geri dönüşümlü malzemeler ile çalışma
Image alternative Elektrikli aletleri ve aküleri evdeki çöplere atmayınız

Resimlerdeki semboller

Resimlerde aşağıdaki semboller kullanılmıştır:
Image alternative Bu sayılar, kılavuzun başlangıcındaki ilgili resimlere atanmıştır
Image alternative Numaralandırma, resimdeki çalışma adımlarının sırasını göstermektedir ve metindeki çalışma adımlarından farklı olabilir
Image alternative Pozisyon numaraları Genel bakış resminde kullanılır ve Ürüne genel bakış bölümündeki açıklama numaralarına referans niteliğindedir
Image alternative Bu işaret, ürün ile çalışırken dikkatinizi çekmek için koyulmuştur.

Ürüne bağlı semboller

Emredici işaretler

Aşağıdaki emredici işaretler kullanılır:
Image alternative Koruyucu gözlük kullanınız
Image alternative Koruyucu kask kullanınız
Image alternative Kulaklık kullanınız
Image alternative Koruyucu eldiven kullanınız
Image alternative Koruyucu ayakkabı kullanınız
Image alternative Hafif solunum koruma maskesi kullanınız

Üründeki semboller

Üründe aşağıdaki semboller kullanılabilir:
Image alternative Analiz verileri
Image alternative Delme kademesi
Image alternative Ölçüm rölanti devir sayısı
Image alternative Dalgalı akım
Image alternative Çap
Image alternative Vinç ile taşımak yasaktır
Image alternative Bluetooth
Image alternative Kilit açık
Image alternative Kilit kapalı
Image alternative Ürün, iOS ve Android platformları ile uyumlu kablosuz veri aktarımını destekler.
Image alternative Koruyucu topraklama
Image alternative Ürün üzerinde mevcutsa, ürün, bu standartlar uyarınca ABD ve Kanada pazarı için bu belgelendirme kuruluşu tarafından onaylanmıştır.

Uyarı levhaları

Karot tezgahında, ana plakada veya elmaslı karot makinesinde
Image alternative Vakum ana plakasında
Üst resim yarısı : Vakum sabitlemeli yatay delikler için karot tezgahı, ilave güvenlik tertibatı olmadan kullanılmamalıdır.
Alt resim yarısı : İlave güvenlik bulunmayan vakumlu sabitleme ile yukarı yönde delme çalışması yapılmasına izin verilmez.
Image alternative Elmaslı karot makinesinde
Yukarı doğru çalışma için su toplama sistemi mutlaka bir su emici ile birlikte kullanılmalıdır.
Image alternative Elmaslı karot makinesinde
Sadece çalışır durumdaki PRCD ile çalışınız.

Ürün bilgileri

Image alternative ürünleri profesyonel kullanıcıların kullanımı için öngörülmüştür ve sadece yetkili personel tarafından kullanılabilir ve bakımı yapılabilir. Bu personel, meydana gelebilecek tehlikeler hakkında özel olarak eğitim görmüş olmalıdır. Aletin ve ilgili yardımcı gereçlerin eğitimsiz personel tarafından usulüne uygun olmayan şekilde kullanılması ve amaçları dışında çalıştırılması sonucu tehlikeli durumlar söz konusu olabilir.
Tip tanımı ve seri numarası, tip plakası üzerinde belirtilmiştir.
 • Seri numarasını aşağıdaki tabloya aktarınız. Ürün bilgileri acente veya servis merkezini aradığınızda sorulabilir.
  Ürün bilgileri
  Elmaslı karot makinesi
  DD 250-CA
  Nesil
  01
  Seri no.

Uygunluk beyanı

Image alternative
Üretici burada tanımlanan ürünün geçerli yasalara ve standartlara uygun olduğunu kendi sorumluluğunda beyan eder.
Teknik dokümantasyonlar eklidir:
Hilti Entwicklungsgesellschaft mbH | Zulassung Geräte | Hiltistraße 6 | 86916 Kaufering, DE

Güvenlik

Elektrikli el aletleri için genel güvenlik uyarıları

Image alternative İKAZ Bu elektrikli el aletine yönelik tüm güvenlik uyarılarını, talimatları, resimli açıklamaları ve teknik verileri dikkatlice okuyunuz. Aşağıdaki talimatlara uyulmaması durumunda elektrik çarpması, yangın ve/veya ağır yaralanmalar söz konusu olabilir.
Tüm güvenlik uyarılarını ve kullanım talimatlarını muhafaza ediniz.
Güvenlik uyarılarında kullanılan "Elektrikli el aleti terimi, şebeke işletimli elektrikli el aletleri (şebeke kablosu ile) veya akü işletimli elektrikli el aletleri (şebeke kablosu olmadan) ile ilgilidir.
İş yeri güvenliği
 • Çalışma alanınızı temiz ve aydınlık tutunuz. Düzensiz veya aydınlatma olmayan çalışma alanları kazalara yol açabilir.
 • Yanıcı sıvıların, gazların veya tozların bulunduğu patlama tehlikesi olan yerlerde elektrikli el aleti ile çalışmayınız. Elektrikli el aletleri, toz veya buharı yakabilecek kıvılcım oluşturur.
 • Elektrikli el aletini kullanırken çocukları ve diğer kişileri uzak tutunuz. Dikkatiniz dağılırsa aletin kontrolünü kaybedebilirsiniz.
Elektrik güvenliği
 • Elektrikli el aletinin bağlantı fişi prize uygun olmalıdır. Fiş hiçbir şekilde değiştirilmemelidir. Adaptör fişini topraklama korumalı elektrikli el aletleri ile birlikte kullanmayınız. Değiştirilmemiş fişler ve uygun prizler elektrik çarpması riskini azaltır.
 • Borular, radyatörler, fırınlar ve buzdolapları gibi toprağa temas eden üst yüzeylere vücudunuzla temas etmekten kaçınınız. Vücudunuzun toprakla teması var ise yüksek bir elektrik çarpması riski söz konusudur.
 • Elektrikli el aletini yağmurdan veya ıslaklıktan uzak tutunuz. Elektrikli el aletine su girmesi, elektrik çarpması riskini arttırır.
 • Elektrikli el aletini taşımak, asmak veya fişi prizden çekmek için bağlantı kablosunu kullanım amacı dışında kullanmayınız. Bağlantı kablosunu sıcaktan, yağdan, keskin kenarlardan ve hareketli parçalardan uzak tutunuz. Hasarlı veya dolanmış bağlantı kabloları elektrik çarpması riskini arttırır.
 • Elektrikli bir el aleti ile açık alanda çalışacaksanız, sadece dışarıda kullanımına izin verilen uzatma kabloları kullanınız. Dış mekanlar için uygun olan uzatma kablolarının kullanılması elektrik çarpması riskini azaltır.
 • Elektrikli el aleti işletiminin nemli ortamda yapılması kaçınılmaz ise bir kaçak akım koruma şalteri kullanınız. Bir kaçak akım koruma şalterinin kullanımı elektrik çarpması riskini azaltır.
Kişilerin güvenliği
 • Dikkatli olunuz, ne yaptığınıza dikkat ediniz ve elektrikli el aleti ile mantıklı bir şekilde çalışınız. Yorgunsanız veya uyuşturucu, alkol veya ilaç etkisi altında olduğunuzda elektrikli el aleti kullanmayınız. Elektrikli el aletini kullanırken bir anlık dikkatsizlik ciddi yaralanmalara neden olabilir.
 • Kişisel koruyucu donanım ve her zaman bir koruyucu gözlük takınız. Elektrikli el aletinin türüne ve kullanımına göre toz maskesi, kaymayan güvenlik ayakkabısı, koruyucu kask veya kulaklık gibi kişisel koruyucu donanımların kullanılması yaralanma riskini azaltır.
 • İstem dışı çalışmayı önleyiniz. Güç kaynağına ve/veya aküyü bağlamadan, girişini yapmadan veya taşımadan önce elektrikli el aletinin kapalı olduğundan emin olunuz. Elektrikli el aletini taşırken parmağınız şalterde ise veya alet açık konumda güç kaynağına takılırsa bu durum kazalara yol açabilir.
 • Elektrikli el aletini devreye almadan önce ayar aletlerini veya vidalama anahtarlarını çıkartınız. Dönen bir alet parçasında bulunan bir alet veya anahtar yaralanmalara yol açabilir.
 • Aşırı bir vücut hareketinden sakınınız. Güvenli bir duruş sağlayınız ve her zaman dengeli tutunuz. Böylece beklenmedik durumlarda elektrikli el aletini daha iyi kontrol edebilirsiniz.
 • Uygun kıyafetler giyiniz. Bol kıyafetler giymeyiniz veya takı takmayınız. Saçları, kıyafetleri ve eldivenleri hareket eden parçalardan uzak tutunuz. Bol kıyafetler, takı veya uzun saçlar hareket eden parçalara takılabilir.
 • Toz emme ve tutma tertibatları monte edilebiliyorsa bunların bağlı olduğundan ve doğru kullanıldığından emin olunuz. Bu toz emme tertibatının kullanımı tozdan kaynaklanabilecek tehlikeleri azaltabilir.
 • Kendi güvenliğinizi riske atmayınız ve elektrikli el aletleri kullanımında son derece tecrübeli olsanız bile ilgili güvenlik kurallarını ihlal etmeyiniz. Dikkatsiz kullanım saniyeler içerisinde ciddi yaralanmalara neden olabilir.
Elektrikli el aletinin kullanımı ve çalıştırılması
 • Aleti çok fazla zorlamayın. Çalışmanız için uygun olan elektrikli el aletini kullanın. Uygun elektrikli el aleti ile bildirilen hizmet alanında daha iyi ve güvenli çalışırsın.
 • Şalteri bozuk olan elektrikli el aletini kullanmayınız. Açılıp kapatılamayan bir elektrikli el aleti tehlikelidir ve tamir edilmesi gerekir.
 • Alet ayarlarını yapmadan, aksesuar parçalarını değiştirmeden veya aleti bir yere koymadan önce fişi prizden ve/veya (çıkarılabilir) aküyü aletten çıkarınız. Bu önlem, elektrikli el aletinin istem dışı çalışmasını engeller.
 • Kullanılmayan elektrikli el aletlerini çocukların erişemeyeceği yerde muhafaza edin. Aleti iyi tanımayan veya bu talimatları okumamış kişilere aleti kullandırmayınız. Elektrikli el aletleri bilgisiz kişiler tarafından kullanılırsa tehlikelidir.
 • Elektrikli el aletlerinin ve aksesuarlarının bakımını titizlikle yapınız. Hareketli parçaların kusursuz çalıştığı ve sıkışmadığı, parçaların kırılıp kırılmadığı veya hasar görüp görmediği, elektrikli el aleti fonksiyonlarının kısıtlanma durumlarını kontrol ediniz. Hasarlı parçaları aleti kullanmadan önce tamir ettiriniz. Birçok kazanın nedeni bakımı kötü yapılan elektrikli el aletleridir.
 • Kesme aletlerini keskin ve temiz tutun. Özenle bakımı yapılmış keskin bıçak kenarı olan kesme aletleri daha az sıkışır ve kullanımı daha rahattır.
 • Elektrikli el aletini, aksesuarları, ek aletleri vb. bu talimatlara göre kullanın. Çalışma şartlarını ve yapılacak işi de ayrıca göz önünde bulundurun. Elektrikli el aletlerinin öngörülen kullanımı dışında kullanılması tehlikeli durumlara yol açabilir.
 • Tutamağı ve tutamak yüzeylerini daima temiz ve yağ ve gresten arındırılmış durumda tutunuz. Kaygan tutamaklar ve tutamak yüzeyleri güvenli bir kullanımı ve öngörülemeyen durumlarda elektrikli el aletinin kontrolünü engeller.
Servis
 • Elektrikli el aletinizi sadece kalifiye uzman personele ve sadece orijinal yedek parçalar ile tamir ettiriniz. Böylece elektrikli el aletinin güvenliğinin korunduğundan emin olunur.

Matkaplar için güvenlik uyarıları

Tüm çalışmalara yönelik güvenlik uyarıları
 • Kullanılan elektrikli el aletinin gizlenmiş elektrik kablolarına veya kendi bağlantı kablosuna temas edebileceği yerlerde çalışıyorsanız ek aleti sadece izole edilmiş tutamak yüzeyinden tutunuz. Elektrik ileten bir hat ile temasta metal parçalar da gerilim altında kalır ve elektrik çarpmasına neden olabilir.
Uzun matkap ucu kullanımına yönelik güvenlik uyarıları
 • Asla matkap ucu için izin verilen devir sayısının üzerinde bir devir sayısı ile çalışmayınız. Bunun üzerindeki devir sayılarında matkap ucu hafifçe bükülerek iş parçasına temas etmeden serbestçe dönebilir ve yaralanmalara neden olabilir.
 • Delme işlemine her zaman düşük devir sayısı ile başlayınız ve matkap ucunun iş parçasına temas etmesini bekleyiniz. Bunun üzerindeki devir sayılarında matkap ucu hafifçe bükülerek iş parçasına temas etmeden serbestçe dönebilir ve yaralanmalara neden olabilir.
 • Aşırı baskı uygulamayınız ve sadece matkap ucuna göre uzunlamasına yönde baskı uygulayınız. Matkap ucu bükülebilir, bu nedenle kırılabilir veya kontrolün kaybedilmesine ve yaralanmalara neden olabilir.

Karot makineleri için güvenlik uyarıları

 • Su gerektiren delme çalışmaları sırasında, suyu çalışma sahasında biriktirmeyiniz veya bir su çekme tertibatı kullanınız. Bu gibi önlemler sayesinde çalışma sahasını kuru tutabilir ve elektrik çarpması riskini azaltabilirsiniz.
 • Elektrikli el aletini, kesme aletinin gizli akım hatlarına veya dahili bağlantı kablosuna temas edebileceği durumlarda sadece izole tutamaklarından tutunuz. Kesme aletinin akım ileten hatlarla temas etmesi durumunda, elektrikli el aletinin metal parçaları da gerilim altında kalır ve elektrik çarpmasına neden olabilir.
 • Elmaslı delme sırasında bir koruyucu kulaklık takınız. Aşırı sesten dolayı duyma kaybı meydana gelebilir.
 • Ek alet bloke olursa, daha fazla zorlamayınız ve aleti kapatınız. Sıkışma yerini kontrol ediniz ve ek aletin sıkışma nedenini gideriniz.
 • Bir zeminin içinde bulunan karot makinesini tekrar çalıştırmak istediğinizde, aleti açmadan önce ek aletin rahat hareket edip etmediğini kontrol ediniz. Ek alet sıkışmışsa, muhtemelen dönmez ve bu durum aletin aşırı yüklenmesine neden olabilir veya karot makinesinin zeminden ayrılması söz konusu olabilir.
 • Dübel ve cıvatalar yardımıyla karot tezgahının zemine sabitlenmesi sırasında, kullanılan ankrajın doğru konumda olmasına ve makineyi kullanım sırasında güvenli şekilde sabit tutmasına dikkat edilmelidir. Zemin dirençli değilse veya gözenekli bir yapıya sahipse dübel dışarı çıkabilir ve karot tezgahı zeminden ayrılabilir.
 • Karot tezgahının zemine vakum plakası ile sabitlenmesi sırasında yüzeyin düz, temiz ve gözeneksiz olmasına dikkat edilmelidir. Karot tezgahını lamine yüzeylere sabitlemeyiniz, örneğin fayans ve kompozit malzemeler için kaplamalar. Zemin yüzeyi pürüzsüz, düz veya yeterli sabitleme imkanına sahip değilse vakum plakası zeminden ayrılabilir.
 • Delme işleminden önce ve sırasında vakum etkisinin yeterli olduğundan emin olunuz. Vakum gücü yeterli değilse vakum plakası zeminden ayrılabilir.
 • Makine sadece vakum plakası ile sabitlenmişse baş hizasının üzerinde delme ve duvara delme çalışmaları yapmayınız. Vakum kaybı durumunda vakum plakası zeminden ayrılır.
 • Duvar veya tavanda delme çalışmaları sırasında, kişilerin ve çalışma sahasının emniyete alındığından emin olunuz. Karot ucu delikten dışarı çıkabilir ve çekirdek diğer tarafa düşebilir.
 • Baş hizasının üzerindeki delme çalışmaları sırasında daima kullanım kılavuzunda öngörülen su emme tertibatını kullanınız. Aletin içine su girmemesine özen gösteriniz. Elektrikli el aletine su girmesi, elektrik çarpması riskini arttırır.

Ek güvenlik uyarıları

Kişilerin güvenliği
 • Alette onarımlara veya değişikliklere izin verilmez.
 • Bu alet gözetim altında olmayan yetersiz güçteki kişiler için uygun değildir.
 • Aleti çocuklardan uzak tutunuz.
 • Dönen parçalara temas etmekten kaçınınız. Aleti çalışma alanında çalıştırmaya başlayınız. Dönen parçalara, özellikle dönen aletlere temas etmek yaralanmalara yol açabilir.
 • Sondaj çamurunun cilde temas etmesini önleyiniz.
 • Kurşun içeren boyalar gibi malzemelerin tozu, bazı ahşap türleri, kuvars içeren beton / duvar / taşlar, mineraller ve metaller sağlığa zarar verebilir. Tozlara dokunulması veya tozların solunması, kullanıcıda veya yakınında bulunan kişilerde alerjik reaksiyonlara ve/veya solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Kayın veya meşe ağacı gibi belli tür tozlar özellikle ahşap işlemede ek maddelerle (kromat, ahşap koruyucu malzemeler) bağlantılı çalışıldığında kanser yapıcı olarak kabul edilir. Asbest içerikli malzemeler sadece uzman kişiler tarafından işlenebilir. Mümkünse etkili bir toz emme sistemi kullanılmalıdır. Bu elektrikli el aletinde belirlenmiş olan ahşap ve/veya mineral tozu için Hilti tarafından tavsiye edilen uygun bir mobil toz giderici kullanınız. Çalışma yerinin iyi havalandırılmasını sağlayınız. İlgili toz türüne uygun bir solunum koruma maskesinin takılması önerilir. İşlenecek malzemeler için ülkenizde geçerli olan talimatlara dikkat ediniz.
 • Elmaslı karot makinesi ve elmas karot ucu ağırdır. Vücut kısımları sıkışabilir. Aletin kullanımı esnasında kullanıcı ve çevresinde bulunan kişiler uygun bir koruyucu gözlük, koruyucu kask, kulaklık, koruyucu eldiven ve koruyucu ayakkabı kullanmalıdır.
Elektrikli el aletleri ile dikkatli çalışılması ve aletin doğru kullanılması
 • Aletin karot tezgahına doğru sabitlendiğinden emin olunuz.
 • Karot tezgahına her zaman bir dayanak noktası monte edileceğine dikkat edilmelidir, aksi takdirde güvenliğe yönelik dayanak noktası fonksiyonu kullanılamaz.
 • Ek aletlerin, alet bağlantı yeri sistemine uygun bir şekilde takıldığından ve kilitlendiğinden emin olunuz.
Elektrik güvenliği
 • Çok prizli uzatma kablosu ve birçok aletin aynı anda çalıştırılmasından kaçınılmalıdır.
 • Bu alet sadece koruma hattı olan ve yeterli boyuttaki şebekelerde çalıştırılabilir.
 • Çalışmaya başlamadan önce çalışma alanında üzerleri kaplanmış olan elektrik hatları, gaz ve su borularını örn. bir metal dedektörü ile kontrol ediniz. Yanlışlıkla bir akım hattına zarar vermeniz durumunda, aletin dışarıda yer alan metal parçaları gerilim yüklü hale gelebilir. Bu durumda ciddi bir elektrik çarpması tehlikesi söz konusudur.
 • Şebeke kablosunun taşıyıcı ilerlemesinde hasar görmemesine dikkat ediniz.
 • Aleti asla birlikte teslim edilen PRCD olmadan kullanmayınız (PRCD olmayan aletler için ayırma trafosu olmadan). Her kullanımdan önce PRCD'yi kontrol ediniz.
 • Aletin bağlantı hatlarını düzenli olarak kontrol ediniz ve hasar durumunda bunu yetkili bir uzmana değiştirtiniz. Elektrikli el aletinin bağlantı hattı hasar gördüğünde, bu hat müşteri hizmetleri organizasyonundan elde edebileceğiniz özel üretilmiş ve yasal olarak kullanım iznine sahip bir bağlantı hattı ile değiştirilmelidir. Uzatma hatlarını düzenli olarak kontrol ediniz ve hasar görmüş ise değiştiriniz. Çalışma esnasında şebeke veya uzatma kablosu hasar görürse, bu kabloya dokunmamalısınız. Şebeke fişini prizden çekiniz. Hasarlı bağlantı ve uzatma kabloları elektrik çarpması nedeniyle tehlike oluşturur.
 • Aleti asla kirli veya ıslak durumda çalıştırmayınız. Alet üst yüzeyindeki toz, özellikle iletken malzeme veya nem, uygunsuz kullanımlar sonucu elektrik çarpmasına yol açabilir. Bu yüzden özellikle iletken malzemelerin sık işlenmesi durumunda kirlenen aletleri düzenli aralıklarla Hilti servisine kontrol ettiriniz.
 • Elmaslı karot makinesini DD AF-CA H olmadan çalıştırıyorsanız, bunun için daima kapağı DD AF-CA H güç kaynağına takınız. Elektrikli el aletine su girmesi, elektrik çarpması riskini arttırır.
Çalışma yeri
 • Delme işlerini inşaat bölümüne onaylatınız. Binalardaki ve diğer yapılardaki delme işleri, özellikle beton demiri ve taşıyıcı elemanların kesilmesinde statik etki edebilir.
 • Karot tezgahına monte edilen aleti, karot tezgahı usulüne uygun şekilde sabitlenmemişse, her zaman en alt kademeye getiriniz ve bu sayede olası devrilmeleri engelleyiniz.
 • Şebeke ve uzatma kablosunu, emme ve vakum hortumunu dönen parçalardan uzak tutunuz.
 • Yukarı doğru çalışma için ıslak delmelerde su toplama sistemi mutlaka bir su emici ile birlikte kullanılmalıdır.
 • Yukarı yönde çalışmalar sırasında, ilave sabitleme olmadan vakumlu sabitleme yapılması yasaktır.
 • Vakum sabitlemeli (aksesuar) yatay delikler için karot tezgahı, ilave güvenlik tertibatı olmadan kullanılmamalıdır.

Tanımlama

Ürüne genel bakış

Elmaslı karot makinesi DD 250-CA

Image alternative
 1. Çok fonksiyonlu ekran
 2. Kontrol düğmesi Delme kademesi
 3. Kontrol düğmesi Analiz verileri
 4. Tip plakası
 5. Açma/kapatma şalteri
 6. Şebeke kablosu kapağı
 7. DD AF-CA H için güç kaynağı (aksesuarlar)
 8. PRCD dahil şebeke kablosu
 9. Su bağlantısı
 10. Taşıma kulpu (2x)
 11. Kömür kapağı (2x)
 12. Su regülatörü
 13. Alet bağlantı yeri
 14. Şanzıman şalteri

Karot tezgahı DD-HD 30

Image alternative
 1. Vidalı mil (aksesuar)
 2. Kapak
 3. Ray
 4. Terazileme vidası (3x)
 5. Delme ortası göstergesi
 6. Dübel
 7. Ana plaka
 8. Tip plakası
 9. Tespit mili
 10. Germe somunu
 11. Çubuk
 12. Taşıma kulbu
 13. Dayanak cıvatası
 14. Derinlik mesnedi (aksesuar)
 15. Şasi bağlantısı
 16. Su toplayıcı braketi (aksesuar)
 17. Conta (aksesuar)
 18. Su toplama ünitesi (aksesuar)
 19. Su toplayıcı sızdırmazlık pulu (aksesuar)

Taşıyıcı DD-HD 30

Image alternative
 1. Çevirme kolu 1:1
 2. Çevirme kolu 1:3
 3. Eksantrik (elmaslı karot makinesinin kilitlenmesi)
 4. Emniyet pimi
 5. Çevirme kolu
 6. Seviye göstergesi (2x)
 7. Taşıyıcı kilidi
 8. Kablo kılavuzu
 9. DD AF-CA H için kayıt arayüzü
 10. Taşıyıcı ayar vidası (4x)

Vakum ana plakası (aksesuar)

Image alternative
 1. Vakum boşaltma valfi
 2. Vakum bağlantısı
 3. Şasi bağlantısı
 4. Manometre
 5. Vakum contası
 6. Terazileme vidası (4x)

Usulüne uygun kullanım

Açıklanan ürün elektrik işletimli elmaslı karot makinesidir. Bu ürün (takviyeli) mineralli zeminlere yönelik tezgahlı ıslak delme (geçiş delikleri ve kör delikler) çalışmaları için öngörülmüştür. Elmaslı karot makinesinin elle kumanda edilmesine izin verilmez.

 • Elmaslı karot makinesi uygulamalarında her zaman bir karot tezgahı kullanılmalıdır. Karot tezgahı, dübel veya vakumlu ana plaka aracılığıyla yeterli düzeyde zemine gömülmüş olmalıdır.

 • Ana plakadaki ayar işleri için kırıcı alet (çekiç) kullanmayınız.

 • Çalışma sadece güç levhasında belirtilen şebeke gerilimi ve frekansta gerçekleşmelidir.

 • Kullanılan aksesuarların güvenlik ve kullanım uyarılarına da uyunuz.

Bluetooth®

Bu üründe Bluetooth donanımı mevcuttur.
Bluetooth bir kablosuz veri aktarımı fonksiyonudur, bu sayede kısa mesafedeki iki Bluetooth uyumlu ürün birbiriyle iletişim kurabilir.
Stabil bir Bluetooth bağlantısı sağlanması için, bağlı aletler arasında bir görüş hattı olmalıdır.
Bu üründeki Bluetooth fonksiyonlarıAyrıntılı Bluetooth fonksiyonları, bağlı aletlerin kullanım kılavuzlarında bulunabilir.
 • Bağlı Hilti aletlerinin servis ve durum mesajlarının, elmaslı karot makinesindeki ekranda görüntülenmesi.
 • Hilti ON!Track 3 uygulaması üzerinden servis fonksiyonları ve ürüne ilişkin analiz verileri aktarımı için bir mobil son cihazla bağlantı.
Bluetooth'un açılması veya kapatılması
Hilti ürünleri, Bluetooth kapatılmış şekilde teslim edilir. İlk çalıştırma sırasında Bluetooth otomatik olarak açılır.
 • Kapatmak için, aynı anda en az 10 saniye süreyle Image alternative ve Image alternative tuşlarına basılı tutunuz.
 • Açmak için, aynı anda Image alternative ve Image alternative tuşlarına basılı tutunuz.
Ürünlerin bağlanmasıBluetooth uyumlu bir Hilti aletleriyle bağlantı, Bluetooth kapatılana veya elmaslı karot makinesi aynı türden başka bir Hilti aletine bağlanana kadar işler vaziyette kalır. İlgili bağlantı, ürünlerin kapatılıp açılmasından sonra bile korunur ve bağlı ürünler otomatik olarak tekrar bağlantı kurar.
 • Bluetooth uyumlu bir Hilti aletine veya mobil bir cihaza bağlamak için, Bluetooth açıkken aynı anda Image alternative ve Image alternative tuşlarına basınız.
Bluetooth uyumlu bir Hilti aletine bağlanmak için kullanılan zaman penceresi 2 dakikadır. 2 dakika dolduktan sonra bağlantının kurulması iptal edilir.
Lisans
Bluetooth® kelime işareti ve logosu Bluetooth SIG, Inc. adına tescilli işaretlerdir ve bu işaretlerin kullanımı Hilti tarafından lisanslandırılmıştır.

Elmaslı karot makinesi çok fonksiyonlu ekranına yönelik gösterge sembolleri ve açıklamalar

Aşağıdaki göstergeler için elmaslı karot makinesi çalışmaya hazır durumda (takılmış ve PRCD devrede) olmalıdır.
Vites seçimine ve uygulamaya bağlı olarak göstergeler farklılık gösterebilir.
Image alternative
Başlangıç ekranı
Elmaslı karot makinesi akımla beslendiğinde başlangıç ekranı görünür. Başlangıç ekranında Bluetooth durumu, kişiselleştirilmiş ad ve elmaslı karot makinesinin seri numarası görüntülenir.
 • Ekranda görünen ürün adı ilgili Hilti ON!Track 3 uygulaması üzerinden değiştirilebilir (Ön ayar: 'Your name here ').
Image alternative
Su terazisi
Elmaslı karot makinesi devrede değil. Bu gösterge, sisteme yönelik kot alma çalışmalarında ve eğimli delme çalışmalarına yönelik karot tezgahı hizalamasında yardımcı olur. Bu gösterge elmaslı karot makinesi hizalamasını sembol ve derece cinsinden gösterir.
 • Oda sıcaklığına yönelik açı hassasiyeti: ±2°
Image alternative
Vites göstergesi
Elmaslı karot makinesi rölantide çalışıyor. Gösterge, takılı olan vitesin kullanılan elmas karot ucuna uygun olup olmadığının belirlenmesine yardım eder. Göstergenin sol üst kısmında takılı olan vites ve orta kısmında bu vitese yönelik önerilen karot ucu çap aralığı (milimetre ve inç cinsinden) görüntülenir.
Image alternative
Delme kademesi aktif
Elmaslı karot makinesi kapalı veya rölantide. Bu fonksiyon sayesinde büyük çaplı karot uçları ile titreşimsiz delme yapılabilir. Image alternative tuşuna tekrar basılması durumunda, ilgili fonksiyon devre dışı bırakılabilir.
 • Gösterge birkaç saniye sonra otomatik olarak kaybolur.
Image alternative
Delme kademesi kalan süresi
Elmaslı karot makinesi deliyor ve delme kademesi aktifleştirildi. Göstergede, elmaslı karot makinesinin otomatik olarak kapanmadan önceki kalan süresi gösterilir.
 • Elmaslı karot makinesinin korunması için ilgili delme kademesi maksimum 2 dakika sonra otomatik olarak kapanır.
  Ardından gösterge kaybolacaktır.
Image alternative
Delme kademesi devre dışı
Delme kademesi devre dışı bırakıldı. Elmaslı karot makinesinin devir sayısı ve gücü tekrar artar ve delme işlemine devam edilebilir
 • Gösterge birkaç saniye sonra otomatik olarak kaybolur.
Image alternative
Delme kademesi aktifleştirmesi mümkün değil
Elmaslı karot makinesi deliyor. Elmaslı karot makinesi yük altında veya soğutma döngüsündeyken delme kademesini aktive etmek için ilgili tuşa basıldı.
 • Gösterge birkaç saniye sonra otomatik olarak kaybolur.
Image alternative
Delme gücü göstergesi: Baskı gücü çok düşük
Elmaslı karot makinesi deliyor ve delme kademesi aktifleştirilmedi . Gösterge, elmaslı karot makinesinin optimum verimlilikte işletilmesine yardımcı olur.
 • Arka plan rengi: Sarı.
  Baskı gücü çok düşük. Baskı gücü arttırılmalıdır.
Image alternative
Delme gücü göstergesi: Baskı gücü optimum
Elmaslı karot makinesi deliyor ve delme kademesi aktifleştirilmedi . Gösterge, elmaslı karot makinesinin optimum verimlilikte işletilmesine yardımcı olur.
 • Arka plan rengi: Yeşil.
  Baskı gücü optimum.
Image alternative
120 V için
Ölçülen akım sınırı aşıldı
Elmaslı karot makinesi deliyor ve delme kademesi aktifleştirilmedi . Nominal akım ilgili 20 A sınırını aştı.
 • Baskı gücü çok yüksek. Baskı gücü azaltılmalıdır.
Image alternative
Delme gücü göstergesi: Baskı gücü çok yüksek
Elmaslı karot makinesi deliyor ve delme kademesi aktifleştirilmedi . Gösterge, elmaslı karot makinesinin optimum verimlilikte işletilmesine yardımcı olur.
 • Arka plan rengi: Kırmızı.
  Baskı gücü çok yüksek. Baskı gücü azaltılmalıdır.
Image alternative
Uyarılara yönelik durum satırı
Durum satırında güncel alet durumuna yönelik farklı uyarılar görüntülenir, örneğin takılı olan vites veya aktif olan delme kademesi.
Image alternative
Uyarılara yönelik durum satırı
Durum satırı, aletin mevcut durumu hakkında, elmaslı karot makinesinin derhal durmasına neden olmayacak çeşitli ikazları görüntüler.
Image alternative
Bluetooth AÇIK
Bluetooth, temel ayarlarda aktifleştirildi.
Bluetooth fonksiyonunu kapatmak için, motor kapalıyken aynı anda 10 saniye boyunca Image alternative ve Image alternative tuşlarına basınız ve basılı tutunuz.
 • Gösterge birkaç saniye sonra otomatik olarak kaybolur.
Image alternative
Bluetooth KAPALI
Bluetooth devre dışı bırakıldı. Elmaslı karot makinesi, diğer aletlere veya aksesuarlara bağlanamaz.
Bluetooth fonksiyonunu açmak için motor kapalıyken aynı anda Image alternative ve Image alternative tuşlarına basınız.
 • Gösterge birkaç saniye sonra otomatik olarak kaybolur.
Image alternative
Bağlantının kurulması
Elmaslı karot makinesi, başka bir alet veya aksesuar ile bağlantı için hazırdır.
Bağlantıyı başlatmak için, aynı anda en az 1 saniye süreyle Image alternative ve Image alternative tuşlarına basılı tutunuz.
 • Başka bir alete bağlanmak için kullanılan zaman penceresi 2 dakikadır. 2 dakika dolduktan sonra bağlantının kurulması iptal edilir.
Başka bir aletin veya aksesuarın elmaslı karot makinesi ile bağlantısı, şu ana kadar devam eder:
 • Elmaslı karot makinesi aynı tipte başka bir alet veya aksesuar ile bağlanana kadar.
 • Bluetooth kapatılana kadar.
Image alternative
Bağlantı kesildi
Bir alet veya aksesuara yönelik mevcut Bluetooth bağlantısı kesildi.
Image alternative
Çalışma süresi analizi
Göstergenin üst kısmında, elmaslı karot makinesinin delme süresi (elmaslı karot makinesi delme işletiminde) ve alt kısmında saat, dakika ve saniye cinsinden çalışma süresi (elmaslı karot makinesi açık) gösterilir.
Delme süresini ve diğer tüm analiz verilerini sıfırlamak için Image alternative tuşuna birkaç saniye süreyle basınız.
 • Gösterge birkaç saniye içinde otomatik olarak veya Image alternative tuşuna basıldığında gizlenir.
 • Image alternative tuşuna tekrar basarak sonraki analiz verilerine geçebilirsiniz.
Image alternative
Kullanım davranışı analizi
Bu gösterge, kullanıcıya delme süresi boyunca % cinsinden baskı basıncı değerlendirmesini gösterir. Bu sayede kullanıcı davranışları optimize edilebilir.
 • Gösterge birkaç saniye içinde otomatik olarak veya Image alternative tuşuna basıldığında gizlenir.
 • Image alternative tuşuna tekrar basarak sonraki analiz verilerine geçebilirsiniz.
Image alternative
Delme yönü analizi
Bu gösterge, % cinsinden delme yönü değerlendirmesini gösterir.
 • Gösterge birkaç saniye içinde otomatik olarak veya Image alternative tuşuna basıldığında gizlenir.
 • Image alternative tuşuna tekrar basarak sonraki analiz verilerine geçebilirsiniz.
Image alternative
Vites seçimi analizi
Bu gösterge, ilgili vites kullanım süresinin % cinsinden değerlendirmesini gösterir. Ok, her zaman en yüksek kullanım oranına sahip vitesi gösterir.
 • Gösterge birkaç saniye içinde otomatik olarak veya Image alternative tuşuna basıldığında gizlenir.
 • Image alternative tuşuna tekrar basarak sonraki analiz verilerine geçebilirsiniz.
Image alternative
Kullanım analizi
Bu gösterge, elmaslı karot makinesinin manuel kullanımda ve AF-CA kullanıldığında % cinsinden aşınmasını gösterir.
 • Gösterge birkaç saniye içinde otomatik olarak veya Image alternative tuşuna basıldığında gizlenir.
 • Image alternative tuşuna tekrar basarak sonraki analiz verilerine geçebilirsiniz.
Image alternative
Bağlı aletler
Bu gösterge, elmaslı karot makinesi ile bağlı olan tüm aletlere ve aksesuarlara genel bir bakış sunar.
 • Gösterge birkaç saniye içinde otomatik olarak veya Image alternative tuşuna basıldığında gizlenir.
 • Image alternative tuşuna tekrar basarak sonraki analiz verilerine geçebilirsiniz.
Image alternative
Bağlantı kurulmasının başlatılması
Bağlantı kurulumunu önce elmaslı karot makinesinde ve ardından bağlantı kurulacak alet veya aksesuarda başlatınız.
Bağlantıyı başlatmak için, aynı anda en az 1 saniye süreyle Image alternative ve Image alternative tuşlarına basılı tutunuz.
 • Gösterge birkaç saniye içinde otomatik olarak veya Image alternative tuşuna basıldığında gizlenir.
 • Image alternative tuşuna tekrar basarak sonraki analiz verilerine geçebilirsiniz.
Image alternative
Şanzıman şalteri yerine oturmamış
Şanzıman şalteri ara konumda bulunuyor veya yerine doğru oturmamış.
Tamamen yerine oturana kadar şanzıman şalterine basınız.
Image alternative
Tekrar çalışma kilidi
Aktif delme kademesi ile maksimum çalışma süresi aşıldı; Şebeke arızası; Elmaslı karot makinesi aşırı yüklendi; Aşırı sıcaklık, motorda su veya soğutma çalışması tamamlandı.
Güç beslemesi kurulurken alet şalteri I konumuna getirilmelidir.
Image alternative
Şebeke arızası (düşük gerilim)
Akım şebekesinde düşük gerilim ortaya çıktı. Düşük gerilim durumunda elmaslı karot makinesi tam güç ile çalıştırılamaz.
 • Gösterge birkaç saniye sonra otomatik olarak kaybolur.
Image alternative
Aşırı sıcaklık
Elmaslı karot makinesi aşırı ısındı ve kapandı veya soğutma işletiminde bulunuyor. Gösterge, soğuma için kalan süreyi gösterir. Elmaslı karot makinesi bu süre dolduktan sonra hala sıcak ise, kalan süre tekrardan başlatılır.
Image alternative
Kömür fırça değişikliği için kalan süre
Elmaslı karot makinesinin motoru çalışıyor ve kömür fırçaların aşınma sınırına neredeyse ulaşıldı. Göstergede, kömür fırçaların değiştirilmesi için kalan süre gösterilir. Elmaslı karot makinesinin otomatik olarak kapatılması için kalan süre, saat ve dakika cinsinden gösterilir.
 • Gösterge birkaç saniye sonra otomatik olarak kaybolur.
Image alternative
Servis göstergesi
Kömür fırçalar aşınmış ve değiştirilmeleri gerekiyor.
Image alternative
Kömür fırça değişikliği sonrasında rodaj
Elmaslı karot makinesinin motoru çalışıyor. Kömür fırçalar değiştirildi ve en az 1 dakika kesintisiz rölantide çalıştırılmaları gerekiyor, bu sayede optimum bir kullanma süresi elde edilebilir.
 • Göstergede, çalışmaya başlama işleminin tamamlanması için kalan süre gösterilir.

Teslimat kapsamı

Elmaslı karot makinesi, Kullanım kılavuzu.
Ürün için izin verilen diğer sistem ürünlerini Hilti Store 'da veya şu adreste bulabilirsiniz: www.hilti.group

Aksesuar ve yedek parçalar

Yedek parçalar
Ürün numarası
Tanım
51279
Hortum bağlantısı
2006843
Kömür fırçalar 220-240 V
2104230
Kömür fırçalar 100-127 V
Güvenli çalışma için sadece orijinal Hilti aksesuarları, yedek parçaları ve sarf malzemeleri kullanınız.

Teknik veriler

Nominal gerilim, nominal akım, frekans ve/veya nominal akım tüketimi değerlerini ülkenize özgü güç levhasında bulabilirsiniz.
Jeneratörlü veya transformatörlü bir çalıştırma durumunda çıkış gücü, ürünün güç levhasında belirtilen nominal akım tüketiminin en az iki katı büyüklükte olmalıdır. Transformatörün veya jeneratörün çalışma gerilimi her zaman alet nominal geriliminin %+5'i ile %-15'i arasında olmalıdır.

DD 250-CA
01 EPTA Prosedürü'ne göre ağırlık
15,4 kg
Uzatma parçası olmadan delik derinliği
500 mm
Geçerli su hattı basıncı
≤ 7 bar
Ölçüm rölanti devir sayısı
1. vites
240 dev/dak
2. vites
580 dev/dak
3. vites
1.160 dev/dak
4. vites
2.220 dev/dak
Optimum karot ucu çapı
1. vites
152 mm … 500 mm
2. vites
82 mm … 152 mm
3. vites
35 mm … 82 mm
4. vites
12 mm … 35 mm
Dübel tablası üzerindeki işaret ile delme merkezi arasındaki ideal mesafe
267 mm
Vakumlu ana plaka üzerindeki işaret ile delme merkezi arasındaki ideal mesafe
292 mm

Farklı donanımlara yönelik geçerli karot ucu çapları

Farklı donanımlara yönelik geçerli delme yönlerine mutlaka dikkat ediniz.
Yukarı yönde delmeler için su toplama sistemi ile birlikte bir ıslak emme tertibatının kullanımı mutlaka gereklidir.

DD 250-CA
Ø Aksesuar olmadan
12 mm … 300 mm
Ø Mesafe parçası ile
12 mm … 500 mm
Ø Su toplama sistemi ve ıslak emme tertibatı ile
12 mm … 250 mm

Karot tezgahı


DD-HD 30
Ağırlık
21,4 kg

Bluetooth


DD 250-CA
Frekans bandı
2.400 MHz … 2.483 MHz
Maksimum ışınlı yayın gücü
10 dBm

EN 62841 uyarınca ses bilgisi ve titreşim değerleri

Bu talimatlarda belirtilen ses basıncı ve titreşim değerleri, ilgili normlara uygun bir ölçüm metodu ile ölçülmüştür ve elektrikli el aletlerinin birbirleri ile karşılaştırılması için kullanılabilir. Zorlanmaların geçici olarak değerlendirmesine de uygundur.
Belirtilen değerler, elektrikli el aletinin ana kullanım alanlarını temsil eder. Elektrikli el aletinin, farklı ek aletlerle veya yetersiz bakım yapılmış şekilde kullanılması durumunda, veriler sapma gösterebilir. Bu durum, toplam çalışma süresi boyunca zorlanmayı belirgin şekilde yükseltebilir.
Doğru bir zorlanma değerlendirmesi için aletin kapatıldığı veya çalışır konumda olduğu ve ayrıca kullanımda olmadığı zamanlar da dikkate alınmalıdır. Bu durum, toplam çalışma süresi boyunca zorlanmayı belirgin şekilde azaltabilir.
Kullanıcıyı ses ve/veya titreşimin etkilerinden koruyacak ek güvenlik önlemleri belirleyiniz, örneğin: Elektrikli el aletinin ve ek aletlerin bakımının yapılması, ellerin sıcak tutulması, iş akışlarının düzenlenmesi.
Ses değerleri

DD 250-CA
Ses gücü seviyesi (L WA)
109 dB(A)
Emniyetsizlik ses gücü seviyesi (K WA)
3 dB(A)
Ses basıncı seviyesi (L pA)
93 dB(A)
Emniyetsizlik ses basıncı seviyesi (K pA)
3 dB(A)

Toplam titreşim değerleri (üç yöndeki vektörel toplam) EN 62841 uyarınca belirlenmiştir

Üç eksenli titreşim toplam değerleri (titreşim vektör toplamı) çevirme kolunda (yıldız tutamak) EN 62841-3-6 2,5 m/s 2 (emniyetsizlik K dahil) uyarınca aşılmıyor.

Çalışma hazırlığı

İKAZ
Yaralanma tehlikesi! Karot tezgahı sabitlemenin yetersiz olması durumunda dönebilir veya devrilebilir.
 • Karot makinesini kullanmadan önce karot tezgahını işlem yapılacak zemine dübel veya vakum ana plakası ile sabitleyiniz.
 • Sadece, mevcut zemin için uygun dübeller kullanınız ve dübel üreticisinin montaj bilgilerini de dikkate alınız.
 • Vakum ana plakasını, sadece mevcut zeminin karot tezgahını vakumla sabitlemek için uygun olması halinde kullanınız.
DİKKAT
Yaralanma tehlikesi! Ürünün yanlışlıkla çalışmaya başlaması.
 • Aletin ayarlarını yapmadan veya aksesuar parçalarını değiştirmeden önce şebeke fişini çekin.
Bu dokümanda ve ürün üzerinde bulunan güvenlik ve uyarı bilgilerine dikkat ediniz.

DD-HD 30: Karot tezgahının kurulması ve delme açısının ayarlanması

DİKKAT
Ezilme tehlikesi! Karot tezgahı döndürme tertibatının çözülmesi, kızağın aniden devrilmesine yol açabilir.
 • Ezmeyi önlemek için, döndürme tertibatını dikkatlice gevşetiniz.
DİKKAT
Yaralanma tehlikesi! Elmaslı karot makinesi düşebilir.
 • Kapağı her zaman kızağın sonuna monte ediniz. Hem koruma hem de son durdurma noktasıdır.
Image alternative
 1. Altta rayın döner mafsalında ve üstte çubuk üzerinde yer alan vidayı sökünüz.
 2. Kızağı istenilen konuma getiriniz.
  • Arka taraftaki derece bölümlemesi ayarlama yardımı içindir.
 3. Her iki cıvatayı tekrar sıkınız.

DD-HD 30: Taşıyıcının karot tezgahına kilitlenmesi

 1. Taşıyıcı kilidini kilitleme konumuna döndürünüz.
  • Destek pimi yerine oturmalıdır.
 2. Çevirme kolunu hafifçe döndürerek, taşıyıcının kilitlendiğinden emin olunuz.

Çevirme kolunun karot tezgahına monte edilmesi

Çevirme kolu, taşıyıcının sol veya sağ tarafına monte edilebilir.
DD‑HD 30 karot tezgahında çevirme kolu taşıyıcıdaki iki farklı şaft üzerine monte edilebilir. Üst şaft doğrudan ve alt şaft 1:3 oranında bir destek ile taşıyıcı tahriğine yerleştirilir.
Image alternative
 1. Çevirme kolu montajı için siyah halkayı geri çekiniz.
 2. Çevirme kolunu aksın üzerine geçiriniz.

Karot tezgahının dübelle sabitlenmesi

Hilti metal genleşme dübelleri M16 (5/8"), çatlak bulunmayan beton zeminlerdeki elmas uçlu delme ekipmanlarının sabitlenmesi için uygundur. Buna karşılık bazı koşullar altında alternatif bir sabitleme de gerekli olabilir.
Güvenli bir sabitlemeye yönelik sorularınız için Hilti teknik servisi ile irtibat kurunuz.
Image alternative
İKAZ
Yanlış dübel kullanımı nedeniyle yaralanma tehlikesi! Alet yerinden çıkabilir ve hasarlara neden olabilir.
 • Mevcut zemin için uygun dübeli kullanınız ve dübel üreticisinin montaj talimatlarını dikkate alınız.
 1. İlgili zeminlere uygun dübeller seçiniz. Kullanılan ana plakaya uygun mesafeyi seçiniz.
  • DD-HD 30 için delme merkezine yönelik ideal mesafe: 330 mm (13 inç)
 2. Tespit milini (aksesuar) dübele vidalayınız.
 3. Karot tezgahını mile yerleştiriniz ve hizalayınız. Karot tezgahının DD-HD 30 kullanılması durumunda, hizalama sırasında delme orta noktası göstergesinden yardım alınız. Bir mesafe parçası kullanılırsa, karot tezgahı delme orta noktası göstergesi aracılığıyla hizalanamaz.
 4. Germe somununu, çok fazla sıkmadan mile vidalayınız.
 5. Ana plakayı terazileme vidaları ile terazileyiniz. Bunun için seviye göstergelerini kullanınız. Terazileme vidasının zeminde sabit durduğundan emin olunuz.
 6. Terazileme vidalarını, karot tezgahı yeterli seviyede sabitlenene kadar eşit oranda sıkınız.
 7. Karot tezgahının güvenli biçimde sabitlendiğinden emin olunuz.

Karot tezgahının vakumla sabitlenmesi

TEHLİKE
Aşağı düşen elmaslı karot makinesi nedeniyle yaralanma tehlikesi !
 • Karot tezgahının tavana sadece vakumlu sabitleme ile sabitlenmesine izin verilmez. Ağır bir yapı desteği ile veya vidalı mil ile ilave bir sabitleme yapılmalıdır.
İKAZ
Eksik basınç kontrolünde yaralanma tehlikesi !
 • Delme işleminden önce ve esnasında manometredeki ibrenin yeşil alanda olduğundan emin olunmalıdır.
Dübel tablası bulunan karot tezgahının kullanılması durumunda, vakumlu ana plaka ile dübel tablası arasındaki bağlantının sağlam ve düz olmasına dikkat ediniz. Dübel tablasını vakum tablası üzerinde sıkıca vidalayınız. Seçilen karot ucunun vakum plakasına zarar vermediğinden emin olunuz.
Yatay deliklerde elmaslı karot makinesini emniyete alınız (örn. dübelle sabitlenmiş zincir).
Karot tezgahının konumlandırılmasından önce, montaj ve kullanım için yeterli alan olduğundan emin olunuz.
Image alternative
 1. Tüm terazileme vidalarını, vakum ana plakasının altından yakl. 5 mm taşacak şekilde vidalayınız.
 2. Vakum ana plakasının vakum bağlantısını vakum pompasına bağlayınız.
 3. Açılacak deliğin ortasını belirleyiniz. Delik orta noktasından aletin durduğu yöne doğru bir çizgi belirleyiniz.
 4. Delik orta noktasından belirlenen mesafede çizgi üzerine bir işaret koyunuz.
  İşaret mesafesi
 5. Vakum pompasını çalıştırınız ve vakum boşaltma valfine basılı tutunuz.
 6. Ana plaka işaretini çizgiye göre ayarlayınız.
 7. Karot tezgahı doğru şekilde konumlandırıldığında vakum boşaltma valfini bırakınız ve ana plakayı zemine doğru bastırınız.
 8. Ana plakayı terazileme vidaları ile terazileyiniz.
 9. Karot tezgahının güvenli biçimde sabitlenip sabitlenmediğini kontrol ediniz.
İşaret mesafesiKullanılan ana plakaya uygun mesafeyi seçiniz.
Vakumlu ana plaka üzerindeki işaret ile delme merkezi arasındaki ideal mesafe
292 mm
Kombine tabla üzerindeki işaret ile delme merkezi arasındaki ideal mesafe
292 mm

DD-HD 30: Karot tezgahının vidalı mil (aksesuar) ile sabitlenmesi

 1. Kapağı (entegre dayanak noktası ile) kızağın üst ucundan çıkarınız.
 2. Vidalı milin silindirini, karot tezgahının kızağına yerleştiriniz.
 3. Vidalı mili, eksantriği döndürerek sabitleyiniz.
 4. Matkap tezgahını zemin üzerinde konumlandırınız.
 5. Ana plakayı terazileme vidaları ile terazileyiniz.
 6. Karot tezgahını vidalı mil ile gerdiriniz ve kontra tutunuz.
 7. Karot tezgahının güvenli biçimde sabitlendiğinden emin olunuz.

DD-HD 30: Karot tezgahındaki kızağın (aksesuar) uzatılması

Delme için sadece azami 650 mm (25 1/2 inç) toplam uzunluğa sahip karot ucu veya uzatılmış karot ucu kullanabilirsiniz.
İlave dayanak noktası olarak kızak üzerinde bir derinlik mesnedi kullanılabilir.
Uzatma kızağı söküldükten sonra kapak (entegre dayanak noktası ile) tekrar karot tezgahına monte edilmelidir. Aksi takdirde güvenli dayanak fonksiyonu sağlanamaz.
Image alternative
 1. Kapağı (entegre dayanak noktası ile) kızağın üst ucundan çıkarınız. Kapağı uzatma kızağına monte ediniz.
 2. Uzatma rayının silindirini, karot tezgahı rayına takınız.
 3. Eksantriği döndürerek uzatma rayını sabitleyiniz.

DD-HD 30: Mesafe parçasının (aksesuar) monte edilmesi

İKAZ
Yaralanma tehlikesi. Sabitleme aşırı yüke maruz kalabilir.
 • Bir veya daha fazla mesafe parçasının kullanılması durumunda, sabitlemenin aşırı yüklenmemesi için baskı gücü azaltılmalıdır.
Elmaslı karot makinesi, mesafe parçasının montajı sırasında monte edilmedi.
Karot ucu çapı >300 mm (>11 1/2 inç) ve üzerinde, delme ekseni ve karot tezgahı arasındaki mesafe, bir veya iki mesafe parçası ile arttırılmalıdır. Mesafe parçalarıyla birlikte delme orta noktası göstergesi fonksiyonu ortadan kalkar.
Image alternative
 1. Taşıyıcıyı, taşıyıcı kilidi ile kızak üzerine kilitleyiniz.
 2. Elmaslı karot makinesi kilitleme sisteminin eksantriğini taşıyıcıdan dışarı çekiniz.
 3. Mesafe parçasını taşıyıcıya yerleştiriniz.
 4. Eksantriği, taşıyıcı içindeki dayanak noktasına kadar itiniz.
 5. Eksantriği sıkınız.
 6. Mesafe parçasının güvenli bir şekilde sabitlendiğinden emin olunuz.

DD-HD 30: Elmaslı karot makinesinin karot tezgahına sabitlenmesi

DİKKAT
Yaralanma tehlikesi Elmaslı karot makinesinin beklenmeyen şekilde harekete geçmesi nedeniyle tehlike.
 • Elmaslı karot makinesi donanım çalışmaları sırasında şebekeye bağlı olmamalıdır.
Image alternative
 1. Taşıyıcıyı, taşıyıcı kilidi ile kızak üzerine kilitleyiniz.
 2. Elmaslı karot makinesi kilitleme sisteminin eksantriğini taşıyıcıdan dışarı çekiniz.
 3. Elmaslı karot makinesini taşıyıcıya veya mesafe parçasına yerleştiriniz.
 4. Eksantriği, taşıyıcı içindeki veya mesafe parçasındaki dayanak noktasına kadar itiniz.
 5. Eksantriği sıkınız.
 6. Şebeke kablosunu, taşıyıcının kapağındaki kablo kılavuzuna sabitleyiniz.
 7. Elmaslı karot makinesinin karot tezgahına güvenli bir şekilde sabitlendiğinden emin olunuz.

Su bağlantısı (aksesuar) kurulumunun yapılması

DİKKAT
Usulüne uygun olmayan kullanım nedeniyle tehlike! Usulüne uygun olmayan kullanımda hortum hasar görebilir.
 • Hortumları hasara karşı düzenli olarak kontrol ediniz ve izin verilen maksimum su hattı basıncının aşılmadığından emin olunuz (bkz. Teknik veriler).
 • Hortumun dönen parçalara temas etmemesine dikkat ediniz.
 • Hortumun taşıyıcı ilerlemesinde hasar görmemesine dikkat ediniz.
 • Maksimum su sıcaklığı: 40°C.
 • Bağlanan su sisteminin sızdırmazlığını kontrol ediniz.
Bileşenlerin hasar görmesini önlemek için sadece temiz su veya tortu parçacığı olmayan su kullanınız.
Aksesuar olarak alet ile su besleme hattı arasına bir akış göstergesi monte edilebilir.
 1. Elmaslı karot makinesinin su regülatörünü kapatınız.
 2. Su beslemesi bağlantısını kurunuz (hortum bağlantısı).

Su toplama sisteminin (aksesuar) monte edilmesi

İKAZ
Elektrik çarpması tehlikesi! Emiş arızalı olduğunda motor ve muhafaza üzerinden su akabilir!
 • Emme artık çalışmıyorsa çalışmayı derhal bırakınız.
Elmaslı karot makinesi tavana 90° açıyla durmalıdır. Su toplama sisteminin su toplama sızdırmazlık rondelası, elmas karot ucunun çapına ayarlanmış olmalıdır.
Su toplama sistemini kullanarak su akışını yönlendirebilirsiniz ve bununla çevrenin kirlenmesini önlersiniz. Su emici ile birlikte en iyi sonuçları elde edersiniz.
Image alternative
 1. Karot tezgahı cıvatasını, rayın alt ön tarafından sökünüz.
 2. Su toplayıcıyı aşağıdan cıvatanın arkasına itiniz.
 3. Cıvatayı sıkınız.
 4. Su toplama ünitesini, monte edilen conta ve su toplama sızdırmazlık rondelası ile birlikte tutucunun hareketli iki kolu arasına yerleştiriniz.
 5. Su toplama ünitesini iki vida ile tutucuya sabitleyiniz.
 6. Su toplama ünitesine bir ıslak emme tertibatı bağlayınız veya su akışının gerçekleşebileceği bir hortum bağlantısı oluşturunuz.

Çalışma

Derinlik mesnedinin (aksesuar) ayarlanması

 1. Karot ucu zemine temas edene kadar çevirme kolunu döndürünüz.
 2. Taşıyıcı ve derinlik mesnedi arasındaki mesafe ile istediğiniz delme derinliğini ayarlayınız.
 3. Derinlik mesnedini sabitleyiniz.

Elmas karot ucunun takılması (alet bağlantı yeri BL)

TEHLİKE
Yaralanma tehlikesi İşlenen parçanın kırılmış kısımları veya kırılmış ek aletler sıçrayabilir ve doğrudan çalışma alanının dışında da yaralanmalara sebep olabilir.
 • Hasarlı ek aletleri kullanmayınız. Her kullanımdan önce aletleri çatlak, yırtık, aşınma veya yoğun yıpranma bakımından kontrol ediniz.
DİKKAT
Takım değişimi sırasında yaralanma tehlikesi! Alet kullanım sırasında ısınır. Sivri kenarlar ortaya çıkabilir.
 • Takım değişimi sırasında her zaman koruyucu eldiven takınız.
Kesme performansı veya delme işleminin ilerleyişi belirgin biçimde azaldığında elmas karot uçları değiştirilmelidir. Genellikle elmas bölümlerin yüksekliği 2 mm'nin (1/16 inç) altına düştüğünde böyle bir durumdan söz edilebilir.
Image alternative
 1. Taşıyıcıyı, taşıyıcı kilidi ile kızak üzerine kilitleyiniz. Güvenli biçimde sabitlendiğinden emin olunuz.
 2. Alet bağlantı yerini, "Açık klipsler" sembolü yönünde döndürerek açınız.
 3. Elmas karot ucunun bağlantı sistemini alttan, elmaslı karot makinesi alet bağlantı yerinin dişlilerine takınız.
 4. Alet bağlantı yerini, "Kapalı klipsler" sembolü yönünde döndürerek kapatınız.
 5. Elmas karot ucunun alet bağlantı yerine oturup oturmadığını kontrol ediniz.

Alternatif alet bağlantı yeri bulunan elmas karot ucu montajı

 1. Alet milini uygun bir çatal anahtar ile kilitleyiniz.
 2. Karot ucunu uygun bir çatal anahtar ile sıkınız.

Devir sayısının seçilmesi

Şaltere sadece durma konumunda basınız.
Image alternative
 1. Kullandığınız karot ucu çapına uygun şalter konumu seçiniz.
 2. Şalteri, aynı zamanda karot ucunu elle döndürerek, tavsiye edilen konuma çeviriniz.

Kaçak akım koruma şalteri PRCD

 1. Elmaslı karot makinesinin şebeke fişini, topraklamalı bir prize takınız.
 2. Kaçak akım koruma şalterinde (PRCD) "I" veya "RESET" tuşuna basınız.
  • Gösterge yanar.
 3. Kaçak akım koruma şalterinde (PRCD) "0" veya "TEST" tuşuna basınız.
  • Gösterge söner.
İKAZ
Elektrik çarpması nedeniyle yaralanma tehlikesi! Hatalı akım koruma devresindeki gösterge, 0 ve/veya TEST tuşuna basıldığında sönmezse, elmaslı karot makinesi çalıştırılmaya devam edilmemelidir!
 • Elmaslı karot makinesi Hilti servisi tarafından onarılmalıdır.
 1. Kaçak akım koruma şalterinde (PRCD) "I" veya "RESET" tuşuna basınız.
  • Gösterge yanar.

Elmaslı karot makinesinin çalıştırılması

İKAZ
Kişilere ve malzemelere yönelik tehlike Elmaslı karot makinesi zarar görebilir ve elektrik çarpma tehlikesi artar.
 • Yukarı doğru çalışma için ıslak delmelerde su toplama sistemi mutlaka bir su emici ile birlikte kullanılmalıdır.
TEHLİKE
Kişilere ve malzemelere yönelik tehlike Islak emme tertibatı gecikmeli olarak açılır veya kapanır. Bu sırada elmaslı karot makinesine su girebilir. Elmaslı karot makinesi zarar görebilir ve elektrik çarpma tehlikesi artar.
 • Yukarı yönde delme çalışmaları sırasında ıslak emme tertibatı, su beslemesi açılmadan önce manuel olarak çalıştırılmalı ve su beslemesi kapatıldıktan sonra manuel olarak kapatılmalıdır.
TEHLİKE
Kişilere ve malzemelere yönelik tehlike Elmaslı karot makinesi zarar görebilir ve elektrik çarpma tehlikesi artar.
 • Yukarı yönde delme çalışmaları sırasında, emme sistemi çalışmıyorsa işlemi durdurunuz (örneğin ıslak emme tertibatı dolu).
İKAZ
Kişilere ve malzemelere yönelik tehlike Su toplama fonksiyonu yukarı yönde eğimli delme çalışmaları sırasında devre dışı kalır. Elmaslı karot makinesi zarar görebilir ve elektrik çarpma tehlikesi artar.
 • Yukarı yönde eğimli delme yapmayınız.
Delme kademesi tuşuna basılarak (durma konumunda veya rölantide) delme devir sayısı azaltılır. Bu sayede büyük çaplı elmas karot uçları daha rahat ve titreşimsiz şekilde delme yapabilir. Delme kademesi tuşuna tekrar basılması durumunda bu fonksiyon devre dışı bırakılır ve elmaslı karot makinesi ön ayarlı devir sayısına geri döner. Delme fonksiyonu maksimum 2 dakikalık iş akışı öncesinde devre dışı bırakılmazsa, elmaslı karot makinesi kendiliğinden kapanır.
 1. İstenen miktarda su akışı olana kadar su regülatörünü yavaşça açınız.
 2. Elmaslı karot makinesinin açma/kapatma şalterine basınız "I".
 3. Taşıyıcı kilidini açınız.
 4. Karot ucu zemine temas edene kadar çevirme kolunu döndürünüz.
 5. Delme işleminin başlangıcında, karot ucu merkezlenene kadar hafifçe bastırınız. Ardından baskıyı arttırınız.
 6. Baskı gücünü, delme gücü göstergesine uygun olacak şekilde ayarlayınız.

Elmaslı karot makinesinin kapatılması

İKAZ
Kişilere ve malzemelere yönelik tehlike Üste doğru delme işleminde elmas karot ucu su ile dolar. Elmaslı karot makinesi zarar görebilir ve elektrik çarpma tehlikesi artar.
 • Delme işlemi sonra erdiğinde ilk yapmanız gereken suyu boşaltmaktır. Bunun için su regülatöründeki su beslemesi ayrılır ve su regülatörü açılarak su boşaltılır. Su, motor ve kapak üzerinden akmamalıdır.
 1. Elmaslı karot makinesinin su regülatörünü kapatınız.
 2. Elmas karot ucunu delikten çıkartınız.
 3. Elmaslı karot makinesini kapatınız.
 4. Taşıyıcıyı, taşıyıcı kilidi ile kızak üzerine kilitleyiniz.
 5. Şayet mevcut ise su emiciyi kapatınız.

DD-HD 30: Elmaslı karot makinesinin karot tezgahından ayrılması

 1. Taşıyıcıyı, taşıyıcı kilidi ile kızak üzerine kilitleyiniz.
 2. Şebeke kablosunu, taşıyıcının kapağındaki kablo kılavuzundan ayırınız.
DİKKAT
Kişilere ve malzemelere yönelik tehlike Aşağı düşen elmaslı karot makinesi nedeniyle tehlike.
 • Karot makinesini bir eliniz ile taşıma kolbundan kavrayınız.
 1. Eksantriği, taşıyıcıdaki alet kilidinden çözünüz.
 2. Eksantriği dışarı çekiniz.
 3. Elmaslı karot makinesini taşıyıcıdan çıkarınız.
 4. Eksantriği, taşıyıcı içindeki dayanak noktasına kadar itiniz.

Bakım ve onarım

İKAZ
Elektrik çarpması tehlikesi! Şebeke fişi takılıyken yapılan bakım ve onarım çalışmaları ciddi yaralanmalara ve yanıklara neden olabilir.
 • Tüm bakım ve onarım çalışmalarından önce her zaman şebeke fişi çekilmelidir!
Bakım
 • Yapışmış olan kir dikkatlice çıkarılmalıdır.
 • Havalandırma deliklerini kuru bir fırça ile dikkatlice temizleyiniz.
 • Gövde sadece hafif nemli bir bezle temizlenmelidir. Plastik parçalara yapışabileceğinden silikon içerikli bakım maddeleri kullanılmamalıdır.
 • Karot makinesinin takma ucunu ve alet bağlantı yerini daima temiz ve hafif greslenmiş halde tutunuz.
 • Aletin dış yüzeyini düzenli olarak hafif nemli bir temizlik bezi ile temizleyiniz. Temizlik için püskürtme aleti, buharlı temizleme aleti veya su kullanmayınız.
Bakım
İKAZ
Elektrik çarpması tehlikesi! Elektrikli parçalarda usulüne uygun olmayan onarımlar ciddi yaralanmalara ve yanıklara neden olabilir.
 • Elektrik parçalarındaki onarımlar sadece elektronik uzmanı tarafından yapılabilir.
 • Görünür tüm parçalarda hasar olup olmadığı ve kumanda elemanlarının sorunsuz şekilde çalıştığı kontrol edilmelidir.
 • Hasar ve/veya fonksiyon arızaları durumunda ürün çalıştırılmamalıdır. Derhal Hilti servisi tarafından onarılmalıdır.
 • Bakım ve onarım çalışmalarından sonra tüm koruma tertibatları yerleştirilmeli ve fonksiyonları kontrol edilmelidir.
Güvenli çalışma için sadece orijinal yedek parçalar ve sarf malzemeleri kullanınız. Tarafımızdan onaylanmış, yedek parçaları, aksesuarları ve sarf malzemelerini Hilti Store veya şu adreste bulabilirsiniz: www.hilti.group .

DD-HD 30: Taşıyıcı ve ray arasındaki boşluk ayarlanmalıdır

Taşıyıcıdaki 4 ayar cıvatası ile ray ve taşıyıcı arasındaki boşluğu ayarlayabilirsiniz.
 1. Ayar cıvatalarını bir içten altıgen anahtar SW5 ile gevşetiniz (çıkartmayınız).
 2. Bir çatal anahtar SW19 ile ayar cıvatalarını döndürünüz ve böylece silindirleri hafifçe raya bastırınız.
 3. Ayar cıvatalarını sıkınız. Taşıyıcı, eğer monte edilmiş elmaslı karot makinesi olmadan yerinde kalıyorsa ve elmaslı karot makinesi ile alta doğru gidiyorsa, doğru ayarlanmıştır.

Kömür fırçalar değiştirilmelidir

İKAZ
Elektrik çarpması nedeniyle yaralanma tehlikesi !
 • Aletin bakımı ve onarımı sadece yetkili personel tarafından yapılmalıdır! Bu personel meydana gelebilecek tehlikeler hakkında özel olarak eğitim görmüş olmalıdır.
Kömür fırçaların değiştirilmesi gerekiyorsa ilgili servis göstergesi ekranda görünür. Kömür fırçaları her zaman birlikte değiştiriniz.
 1. Elmaslı karot makinesini şebekeden ayırınız.
 2. Motorun sol ve sağındaki kömür kapaklarını açınız.
  • Kömür fırçaların nasıl takılı olduğuna ve kablolarının nasıl döşenmiş olduğuna dikkat ediniz!
 3. Kullanılmış kömür fırçalarını elmaslı karot makinesinden çıkartınız.
 4. Yeni kömür fırçalarını, eski kömür fırçalarının daha önce takılı olduğu yerlere takınız.
  • Yerleştirirken kablo izolasyonunun hasar görmemesine dikkat ediniz.
 5. Motorun sol ve sağındaki kömür kapaklarını vidalayınız.
 6. Kömür fırçalarla boş çalışmada en az 1 dakika kesintisiz olarak rodaj yapınız.
  Kömür fırçalar değiştirildikten sonra Kömür fırça değişikliği sonrasında rodaj göstergesi ekranda görünür. Rodaj işleminin sonuna kadar zaman çubuğunda kalan süre gösterilir.
  1 dakikalık bu asgari çalışma süresine uyulmazsa, kömür fırçaların dayanım süresi ciddi biçimde azalır.

Taşınması ve depolanması

DİKKAT
Düşük sıcaklıklarda tehlike! İçeri giren su bu ürüne hasar verebilir ve elektrik çarpması tehlikesini arttırabilir.
 • Donma noktasının altındaki sıcaklıklarda aletin içinde su kalmamasına dikkat ediniz.
Taşıma
 • Bu ürünü bir el aleti takılıyken taşımayınız.
 • Taşıma esnasında güvenli bir şekilde durmasına dikkat ediniz.
 • Görünür tüm parçalarda hasar olup olmadığını ve kumanda elemanlarının sorunsuz şekilde çalışıp çalışmadığını her taşımadan sonra kontrol ediniz.
Depolama
 • Ürünü depolamadan önce su regülatörünü açınız.
 • Bu ürünü daima şebeke fişi çekili olarak depolayınız.
 • Bu ürünü kuru ve çocuklar ile yetkisiz kişilerin erişemeyeceği yerlerde muhafaza ediniz.
 • Görünür tüm parçalarda hasar olup olmadığını ve kumanda elemanlarının sorunsuz şekilde çalışıp çalışmadığını uzun süreli depolamadan sonra kontrol ediniz.

Arıza durumunda yardım

Bu tabloda listelenmemiş veya kendi başınıza gideremediğiniz arızalarda lütfen yetkili Hilti servisimiz ile irtibat kurunuz.

Elmaslı karot makinesi çalışmaya hazırdır

Arıza
Olası sebepler
Çözüm
Image alternative
Tekrar çalışma kilidi
Güç beslemesi kurulurken alet şalteri I konumuna getirilmelidir.
 • Elmaslı karot makinesini kapatıp tekrar açınız.
Elmaslı karot makinesi aşırı yüklendi
 • Elmaslı karot makinesini kapatınız ve tekrar açınız.
 • Elmaslı karot makinesini aşırı yüke maruz bırakmayınız (örneğin emniyet debriyajının kesintisiz olarak serbest bırakılmasıyla).
Noktadan delme etkinken maksimum çalışma süresi aşıldı.
 • Elmaslı karot makinesini kapatınız ve tekrar açınız.
Motorda su.
 • Elmaslı karot makinesini sıcak ve kuru bir ortamda bırakarak tamamen kurumasını bekleyiniz.
 • Elmaslı karot makinesini kapatınız ve tekrar açınız.
Şebeke arızası – elektrik şebekesinde bir kesinti meydana geldi.
 • Diğer tüketicilerin elektrik şebekesinde veya jeneratörde parazite neden olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Kullanılan uzatma kablosunun uzunluğunu kontrol ediniz.
 • Elmaslı karot makinesini kapatınız ve tekrar açınız.
Motor aşırı ısındı. Soğutma işlemi tamamlandı.
 • Elmaslı karot makinesini kapatınız ve tekrar açınız.
Image alternative
Aşırı sıcaklık
Motor aşırı ısındı. Elmaslı karot makinesi soğutma çalışmasında bulunuyor.
 • Motor soğuyana kadar birkaç dakika bekleyiniz veya soğutma işlemini hızlandırmak için elmaslı karot makinesini boşta çalıştırınız. Normal sıcaklığa ulaşıldığında gösterge söner ve elmaslı karot makinesi tekrar çalışma kilidine geçer. Elmaslı karot makinesini kapatıp tekrar açınız.
Image alternative
Kömür fırça değişikliğine kalan süre.
Kömür fırçaların aşınma sınırına neredeyse ulaşıldı. Elmaslı karot makinesinin otomatik kapanmasına kalan süre birkaç saatle sınırlı.
 • Kömür fırçaları ilk fırsatta değiştiriniz.
Image alternative
Kömür fırça değişikliği sonrasında rodaj.
Kömür fırçalar değiştirildi ve rodaj gerekli.
 • Kömür fırçalarla boş çalışmada en az 1 dakika kesintisiz olarak rodaj yapınız.
Image alternative
Delme kademesini etkinleştirme olanaksız
Elmaslı karot makinesi deliyor.
 • Karot ucu ile zemin arasındaki temas kesilene kadar çevirme kolunu çeviriniz.
Motor aşırı ısındı. Elmaslı karot makinesi soğutma çalışmasında bulunuyor.
 • Soğutma çalışmasını tamamlayınız.
Image alternative
Düşük gerilim - Elmaslı karot makinesi tam güçle çalışmıyor.
Şebeke arızası – elektrik şebekesinde bir düşük gerilim meydana geldi.
 • Diğer tüketicilerin elektrik şebekesinde veya jeneratörde parazite neden olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Kullanılan uzatma kablosunun uzunluğunu kontrol ediniz.
Image alternative
Çok fonksiyonlu ekran, vites göstergesinde "0" gösteriyor ve elmas karot ucu dönmüyor.
Şanzıman şalteri yerine oturmamış.
 • Yerine oturana kadar şanzıman şalterine basınız.
Image alternative
Bağlantı kesildi
Mevcut Bluetooth bağlantısı ayrıldı.
 • Ürün ile aksesuar arasında bir görüş hattı olduğundan emin olunuz. Örneğin betonarme duvarlar gibi çevresel koşullar bağlantının kalitesini etkileyebilir.
 • Aksesuarı yeniden elmaslı karot makinesine bağlayınız.
Image alternative
Bluetooth kapalı
Bluetooth devre dışı bırakıldı.
 • Bluetooth fonksiyonunu aktifleştiriniz. Aynı anda Image alternative ve Image alternative tuşlarına basınız.
Başka bir elmaslı karot makinesi, Bluetooth üzerinden kullanılan aksesuarlara otomatik olarak (örneğin su arıtma sistemi) bağlanmış.
Birden çok elmaslı karot makinesi aynı aksesuara bağlı. Aksesuar her zaman en hızlı bağlantı kurulumunu sağlayan elmaslı karot makinesine otomatik olarak bağlanır.
 • Aksesuar üzerinden Bluetooth'u kapatıp açınız ve elmaslı karot makinesini tekrar aksesuara bağlayınız.
Elmas karot ucu dönmüyor.
Elmas karot ucu zeminde sıkıştı.
 • Elmas karot ucu çatal anahtarla gevşetilmelidir: Şebeke fişini prizden çekiniz. Elmas karot ucunu, giriş ucunun yakınından uygun bir çatal anahtarla tutunuz ve elmas karot ucunu çevirerek çıkartınız.
 • Tezgah üstünde delme: Çevirme kolundan çeviriniz ve taşıyıcıyı aşağı ve yukarı hareket ettirerek elmas karot ucunu gevşetmeyi deneyiniz.
Delme hızı yavaşlıyor.
Maksimum delme derinliğine ulaşıldı.
 • Delme ucu çıkarılmalı ve karot ucu uzatması kullanılmalıdır.
Delme ucu, elmas karot ucunda sıkışıyor.
 • Delme ucunu çıkartınız.
Zemin için spesifikasyon yanlış.
 • Daha uygun bir elmas karot ucu spesifikasyonu seçiniz.
Yüksek çelik oranı (saydam sudaki metal talaşlarından anlaşılabilir).
 • Daha uygun bir elmas karot ucu spesifikasyonu seçiniz.
Elmas karot ucu arızalı.
 • Elmas karot ucu hasar bakımından kontrol edilmeli ve gerekirse değiştirilmelidir.
Yanlış vites seçildi.
 • Doğru vitesi seçiniz.
Baskı gücü çok düşük.
 • Baskı gücü arttırılmalıdır.
Cihaz gücü çok az.
 • Bir düşük vitese geçiniz.
Elmas karot ucu polisajlı.
 • Elmas karot ucunu bileme tepsisinde bileyiniz.
Su miktarı çok fazla.
 • Su miktarı, su regülatörü ile azaltılmalıdır.
Su miktarı çok az.
 • Elmas karot ucuna su beslemesini kontrol ediniz veya su regülatörü ile su miktarını arttırınız.
Taşıyıcı kilidi kapalı.
 • Taşıyıcı kilidini açınız.
Toz, delme işleminin ilerlemesini önlüyor.
 • Uygun bir toz emme tertibatı kullanınız.
Çevirme kolu direnç göstermeden dönüyor.
Emniyet pimi kırıldı.
 • Emniyet pimini değiştiriniz.
Elmas karot ucu, alet bağlantı yerine takılamıyor.
Takma ucu/alet bağlantı yeri kirli veya hasarlı.
 • Takma ucunu veya alet bağlantı yerini temizleyiniz ve gresleyiniz veya bunları değiştiriniz.
Su çıkışından veya şanzıman gövdesinden su çıkıyor.
Su basıncı çok yüksek.
 • Su basıncı azaltılmalıdır.
Çalışma esnasında alet bağlantı yerinden su çıkıyor.
Elmas karot ucu alet bağlantı yerine yeterince vidalanmadı.
 • Elmas karot ucu sıkıca vidalanmalıdır.
 • Elmas karot ucu çıkarılmalıdır. Elmas karot ucu, karot ucu eksenine göre yaklaşık 90° döndürülmelidir. Elmas karot ucu yeniden takılmalıdır.
Takma ucu/alet bağlantı yeri kirli.
 • Takma ucunu veya alet bağlantı yerini temizleyiniz ve gresleyiniz.
Alet bağlantı yeri veya takma ucu contası bozuk.
 • Contayı kontrol ediniz ve gerekirse değiştiriniz.
Su akışı yok.
Su kanalı tıkalı.
 • Su basıncını arttırınız veya su kanalını ters yönden yıkayarak açınız.
 • Su giriş ve çıkış açıklığını temizleyiniz.
Delme sisteminde çok fazla boşluk var.
Elmas karot ucu alet bağlantı yerine yeterince vidalanmadı.
 • Elmas karot ucu sıkıca vidalanmalıdır.
 • Elmas karot ucu çıkarılmalıdır. Elmas karot ucu, karot ucu eksenine göre yaklaşık 90° döndürülmelidir. Elmas karot ucu yeniden takılmalıdır.
Takma ucu/alet bağlantı yeri arızalı.
 • Takma ucu ve alet bağlantı yerini kontrol ediniz ve gerekirse değiştiriniz.
Taşıyıcıda çok fazla boşluk var.
Karot tezgahındaki cıvata bağlantıları gevşek.
 • Karot tezgahındaki cıvataların sıkıca yerine oturup oturmadığını kontrol ediniz ve gerekirse cıvataları sıkınız.
Karot tezgahı yeterince sabitlenmemiştir.
 • Karot tezgahını daha iyi sabitleyiniz.
Elmaslı karot makinesi ile taşıyıcılar veya mesafe parçaları arasındaki bağlantı gevşek.
 • Bağlantıyı kontrol ediniz ve gerekirse elmaslı karot makinesini yeniden sabitleyiniz.

Elmaslı karot makinesi çalışmaya hazır değildir

Arıza
Olası sebepler
Çözüm
Image alternative
Çok fonksiyonlu ekranda görüntü yok.
PRCD açılmadı.
 • PRCD'nin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz ve PRCD'yi açınız.
Güç kaynağı kesildi.
 • Başka bir elektrikli alet takınız ve çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.
 • Priz bağlantılarını, şebeke kablosunu, akım hattını ve şebeke sigortasını kontrol ediniz.
Motorda su.
 • Elmaslı karot makinesini sıcak ve kuru bir ortamda bırakarak tamamen kurumasını bekleyiniz.
 • Elmaslı karot makinesini kapatınız ve tekrar açınız.
Image alternative
Servis gerekli.
Kömür fırçalar aşınmış.
Motorda su.
 • Elmaslı karot makinesini sıcak ve kuru bir ortamda bırakarak tamamen kurumasını bekleyiniz.
 • Elmaslı karot makinesini kapatınız ve tekrar açınız.

İmha

Image alternative Hilti aletleri yüksek oranda geri dönüşümlü malzemelerden üretilmiştir. Geri dönüşüm için gerekli koşul, usulüne uygun malzeme ayrımıdır. Çoğu ülkede Hilti , eski aletlerini yeniden değerlendirmek üzere geri alır. Bu konuda Hilti müşteri hizmetlerinden veya satış temsilcinizden bilgi alabilirsiniz.
Image alternative
 • Elektrikli el aletlerini, elektronik cihazları ve aküleri evdeki çöplere atmayınız!

Sondaj çamurunun imha edilmesi hakkında öneriler

Çevre sağlığı açısından düşünüldüğünde, sondaj çamurunun uygun önlenmeler alınmadan suya veya kanalizasyona aktarılması sorun yaratabilir. Bölgenizdeki resmi makamdan talimatlar hakkında bilgi alınız.
 1. Sondaj çamurunu toplayınız (örneğin ıslak emme tertibatı ile).
 2. Sondaj çamuru tortulaşana kadar bekleyiniz ve parçayı inşaat molozunda imha ediniz (çökeltici maddeler ayırma sürecini hızlandırabilir).
 3. Kalan suyu (baz, ph değeri > 7) kanalizasyona aktarmadan önce, asit ile nötralize ediniz veya bol su ile seyreltiniz.

Üretici garantisi

 • Garanti koşullarına ilişkin sorularınız için lütfen yerel Hilti iş ortağınıza başvurunuz.

Diğer bilgiler

Çin RoHS (Tehlikeli madde kullanımını kısıtlama direktifi)
Image alternative
Bu tablo Çin pazarı için geçerlidir.
Tayvan RoHS (Tehlikeli madde kullanımını kısıtlama direktifi)
Image alternative
Bu tablo Tayvan pazarı için geçerlidir.