FİLİZ EKİMİ NASIL TASARLANIR

Filiz Ekimi Tasarım Merkezi

Hilti post installed rebar HIT-RE 500

Tasarladığımız her şey Eurocode 2 ve TR023 tabanlıdır. 

Ama biz Hilti’de biraz daha ileriye gittik. 

Sonradan yapılan filiz ekimi ve beton uygulamarını daha ekonomik hale getirecek benzersiz tasarım konseptleri geliştirdik. Ve tüm bunlar basit bir prensibe dayanır: Modern ürünlerimiz sonradan yapılan filiz ekimi uygulamalarını yeni, gelişmiş ve heyecan verici yollarla yapabilir.

HİLTİ FİLİZ EKİMİ TASARIM KONSEPTİ

Filiz ekimi uygulamaları için yapısal beton yönetmeliklerinin sınırlarını zorlayacak konseptler içeren ciddi çözümler tasarladık.

Hilti rebar anchorage length design

Daha kısa ankraj boyu

Bu sonradan yapılan filiz ekimi uygulamaları için en çok kullanılan uygulamalardan biridir ve mevcut yapılara yeni eleman bağlantılarını da içermektedir.

Betonarme yapı yönetmeliklerinde betonarme donatılarının aderans mukavemetleri kabul edilebilir beton kalınlıklarında bile sınırlandırılmıştır.

Ve tabi ki ankraj derinliğinin kısıtlandığı yerlerdeki duvarlar, kaynaklı çapraz donatılar veya kullanılabilir ankraj uzunluğunu azaltmak için kullanılan kancalar.

Bizim ve ortaklarımızın yaptığı araştırmalar Hilti epoksi tutkallarıyla ankrajlanan donatıların aderans mukavemetinin yerinde bırak donatılardan fazla olduğunu göstermiştir.

Hilti HIT Donatı Tasarım Yöntemi birleşim mukavetini arttırmasında avantajlar sağlamasına ek olarak yapım yönetmeliklerinde verilen şekillerde karşılaştırıldğı üzere yeterli beton kalınlığı uygulandığı zaman ankraj uzunluğunu %70'ten fazla azaltmayı başarır. 

Post installed rebar anchorage length Eurocode 2 solution

Eurocode 2 çözümü

Post installed rebar anchorage length Hilti HIT rebar design method

Hilti HIT filiz ekimi tasarım yöntemi

Hilti rigid rebar connection with straight bars

Düz donatılarla rijit bağlantılar

Kanca şeklinde veya pilyeli donatılar rijit bağlantıların dayanımı için gereklidir. Örneğin; duvarlar ve döşemeler arasında, kolon ve döşemeler arasında, kirişler ve döşemeler arasında, kirişler ve duvarlar arasında, kolonlar ve temeller arasında.

Ama biz bir çözüm bulduk !

Münih Teknik Üniversitesi ve Beyrut Amerikan Üniversitesi'nden ortaklarımızla rijit bağlantılarda düz donatıları nasıl kullanabileceğimizi araştırdık. Ve kafes kiriş modelini temel alan bir çözüm geliştirdik.

Hilti concrete overlay and shear reinforcement design concept

Shear reinforcement

Shear reinforcement is used mainly to refurbish and strengthen old structures, including bridges.

At Hilti we’ve come up with a new and easier way to apply punching shear reinforcement, by putting in anchors from only the lower side of a slab. You can do this using Hilti tension anchors HZA-P, which are bonded into drill holes inclined towards the column, using Hilti mortars.

This is much easier than the traditional method of post-installed punching shear reinforcement, where both the lower and the upper sides of the slab are worked on at the same time, with holes drilled through the slab. This can be difficult to do as you have to remove the slab’s cover and in most cases the upper side is not accessible for work.

Post installed rebar shear reinforcement Eurocode 2 solution

Eurocode 2 çözümü

Post installed rebar shear reinforcement Hilti design solution

Hilti tasarım çözümü

Hilti concrete overlay and shear reinforcement design concept

Concrete overlay

At Hilti we’ve developed unique shear friction solutions for bridge deck overlays.

A new layer of concrete is often applied to existing concrete to strengthen or repair a structure. A critical part of these designs is the transfer of internal stresses across the bond interface between new and old concrete.

We’ve developed a design method to work out the effective shear transfer for these builds – taking into account cohesion, friction and shear resistance of the shear reinforcement positioned across the interface. Its advantages are:

  • Simple and reliable application to a variety of cases
  • Monolithic structural component behavior assured
  • Shear forces are reliably transferred even if the interface is cracked
  • Wide range of applications
  • Reduce requirements for anchorage length
Post installed rebar concrete overlay Eurocode 2 solution

Eurocode 2 solution

Post installed rebar concrete overlay Hilti design solution

Hilti design solution

BİR MÜHENDİSE SORUN

RELATED HILTI CHEMICAL ANCHORS FOR POST-INSTALLED REBAR

BU İÇERİĞİ PAYLAŞ